کتاب سیب صورتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب و مقالات / عوارض احتمالی بیوپسی پستان

عوارض احتمالی بیوپسی پستان

بیوپسی پستان فرایندی است که در آن نمونه کوچکی از بافت پستان به‌منظور تست‌های آزمایشگاهی برداشته می‌شود. بیوپسی پستان روشی برای ارزیابی ناحیه‌ای مشکوک در پستان شما جهت تعیین احتمال سرطان پستان می‌باشد. انواع متعددی از فرایندهای بیوپسی پستان وجود دارد.

آنچه در این مطلب میخوانید

بیوپسی پستان نمونه‌ای از بافت را فراهم می‌سازد که پزشکان از آن برای تعیین و تشخیص ناهنجاری‌هایی سلولی ایجادکننده‌ی غده یا توده‌ای پستانی یا دیگر تغییرات غیرطبیعی پستان استفاده می‌کنند و گزارش آزمایشگاه از بیوپسی پستان می‌تواند در تعیین نیاز شما به جراحی یا دیگر درمان‌ها کمک‌کننده باشد.

دکتر سید محمد رضا حکیمیان فلوشیپ جراحی سرطان با دانش بالا و تجربه سالها کار در ارتباط با سرطان پستان قادر به تشخیص زود هنگام این بیماری بوده و آماده ارائه‌ خدمات درمانی به شما عزیزان می باشند. شماره تماس : 36294896 - 031

افراد مناسب برای بیوپسی پستان

هر فردی، زن یا مرد، با یک رشد مشکوک سینه، ناهنجاری که در مطالعه تصویربرداری تشخیص داده می‌شود، یا سایر نشانه‌های سرطان پستان، باید بیوپسی انجام دهد. 90 درصد از تمام سرطان‌های پستان در زنان وجود دارد؛ با این‌ حال، مردان می‌توانند مبتلا به سرطان پستان شوند؛ بنابراین مردان نیز باید به‌طور منظم سینه‌های خود را مانند زنان برای توده‌ها و یا سایر علائم سرطان بررسی کنند. مردان مبتلا به اختلال ژنتیکی سندرم (Klinefelte) که همراه با افزایش سایز پستان است؛ تقریباً همان خطر ابتلا به سرطان سینه مانند زنان را دارند.

بیوپسی پستان

علائم پستان جهت رجوع به پزشک

نوبت دهی دکتر حکیمیان

مزایا و معایب روشهای غیر جراحی در مقایسه با بیوپسی های جراحی پستان

به طور کلی، بیوپسی های غیر جراحی کمتر استرس‌زا هستند؛ هیچ زخم داخلی برای دخالت در ماموگرام‌های آینده وجود ندارد و خطر عوارض را به حداقل می‌رساند. پیش از بیوپسی پستان ، در صورت وجود هر یک از موارد زیر آن را به پزشکتان اطلاع دهید:

چنانچه قرار است بیوپسی شما با استفاده از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی ( MRI ) صورت گیرد؛ به پزشک خود در صورت داشتن دستگاه تنظیم‌کننده‌ی ضربان قلب یا دیگر دستگاه‌های الکتریکی جایگذاری شده در بدنتان یا در صورت باردار بودن یا احتمال باردار بودنتان اطلاع‌رسانی کنید. به‌طور کلی MRI تحت شرایط فوق‌الذکر توصیه نمی‌شود. در جلسه ویزیتتان سینه‌بند بپوشید. ممکن است گروه مراقبت پزشکی پس از بیوپسی کمپرس سرد بر روی ناحیه بیوپسی قرار دهند و سینه‌بند می‌تواند کمپرس را در جای خود نگه دارد.

انواع روش بیوپسی پستان

روش‌های متعددی از بیوپسی برای برداشتن نمونه بافت پستان استفاده می‌شوند. پزشک شما بر اساس سایز، موقعیت و دیگر ویژگی‌های ناهنجاری پستان، روشی خاصی را توصیه خواهد کرد. برای بسیاری از بیوپسی ها تزریقی برای بی‌حس شدن ناحیه موردنظر بیوپسی خواهید داشت. انواع بیوپسی های پستان عبارت‌اند از:

  1. بیوپسی آسپیراسیون سوزن نازک: این روش آسان‌ترین نوع بیوپسی پستان است و برای بررسی توده‌ای استفاده می‌شود که در طول معاینه بالینی پستان احساس شده است. برای این روش، شما روی میزی دراز می‌کشید. درحالی‌که پزشک توده را با یک دست، ثابت نگه می‌دارد؛ از دست دیگر برای وارد کردن سوزنی نازک به درون توده استفاده می‌کند. سوزن به سرنگی متصل می‌شود که می‌تواند نمونه‌ای از سلول‌ها یا مایعات را از توده جمع‌آوری کند. آسپیراسیون سوزن نازک، روشی سریع برای تمییز دادن بین کیست حاوی مایع و توده جامد می‌باشد بدین‌صورت از روش‌های تهاجمی بیوپسی اجتناب خواهد شد. ولیکن چنانچه توده جامد باشد به ارزیابی‌های بیشتری نیاز خواهد بود.
  2. بیوپسی سوزن هسته‌ای: این نوع از بیوپسی پستان برای ارزیابی توده پستانی استفاده می‌شود که در ماموگرافی یا سونوگرافی مشاهده شده است یا پزشک آن را حین معاینه بالینی پستان احساس و لمس کرده است. رایودلوژیست یا جراح از سوزنی نازک و باریک برای برداشتن نمونه بافتی از بافت پستان استفاده می‌کند که اکثر موارد با استفاده از هدایت اولتراسوند است. نمونه‌های متعددی هریک در حدود سایز یک دانه برنج، جمع‌آوری می‌شوند و برای تعیین خصوصیات مشخص‌کننده‌ی وجود بیماری مورد آنالیز قرار می‌گیرند. بسته به موقعیت قرارگیری بافت، دیگر تکنیک‌های تصویربرداری مانند ماموگرافی یا MRI برای هدایت قرارگیری سوزن در بیوپسی سوزن هسته‌ای بسته به موقعیت توده استفاده می‌شوند.
  3. بیوپسی استریوتاکتیک: این نوع بیوپسی از ماموگرافی استفاده می‌کند تا موقعیت نواحی مشکوک در سینه را مشخص کند. به‌طور کلی در این روش، شما به شکم روی تشک تخت بیوپسی دراز می‌کشید؛ به شکلی که یکی از سینه‌های شما در سوراخی تعبیه‌شده در تخت قرار گیرد. ممکن است که لازم باشد در چنین وضعیتی به مدت 30 دقیقه تا یک ساعت باقی بمانید. این تخت چندین سانتی‌متر بالا می‌رود و وسیله‌ای که توسط رادیولوژیست استفاده می‌شود، در قسمت تحتانی تخت قرار می‌گیرد. سینه شما به شکلی محکم بین دو صفحه فشرده قرار می‌گیرد تا ماموگرافی گرفته‌شده و محل دقیق ناحیه موردنظر برای بیوپسی را به رادیولوژیست نشان دهد. رادیولوژیست شکاف کوچکی در حدود 4/1 اینچ (تقریباً 6 میلی‌متر) در سینه شما ایجاد می‌کند. سپس سوزن یا یک کاوشگر وکیوم کننده را به درون شکاف وارد می‌کند و چندین نمونه از بافت را برمی‌دارد.
  4. بیوپسی سوزن هسته‌ای با هدایت اولتراسوند: در این نوع بیوپسی سوزن هسته‌ای، اولتراسوند به کار گرفته می‌شود. اولتراسوند روش عکس‌برداری است که از امواج صوتی فرکانس بالا برای تولید تصاویر دقیق از ساختارهای درون بدن استفاده می‌کند. در طول این روش شما روی تخت به کمر یا به پهلو دراز می‌کشید. با قرارگرفتن دستگاه اولتراسوند (مبدل) در مقابل سینه، رادیولوژیست محل توده را در پستان شما تشخیص داده، شکاف کوچکی برای وارد کردن سوزن ایجاد می‌کند و چندین نمونه از بافت مشکوک را گرفته و برای تجزیه‌وتحلیل به آزمایشگاه می‌فرستد.
  5. بیوپسی سوزن هسته‌ای با هدایت MRI : این روش از بیوپسی هسته‌ای تحت هدایت MRI صورت می‌گیرد. MRI یک تکنیک عکس‌برداری است که تصاویر مقطعی متعددی را از پستان شما گرفته و آن‌ها را ترکیب کرده و با استفاده از کامپیوتر، تصاویر دقیق سه‌بعدی ایجاد می‌کند. شما در طول این روش روی تخت اسکن دراز می‌کشید طوری که صورتتان رو به پایین باشد. پستان شما در حفره توخالی تعبیه‌شده در تخت قرار می‌گیرد.دستگاه MRI تصاویری را ایجاد می‌کند که در تعیین محل دقیق برای بیوپسی کمک‌کننده هستند. شکاف کوچکی در حدود 4/1 اینچ (تقریباً 6 میلی‌متر) ایجاد می‌شود تا اجازه ورود سوزن داده شود. نمونه‌های متعددی از بافت گرفته می‌شود و برای آنالیزهای تخصصی به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.
  6. بیوپسی جراحی: در بیوپسی جراحی، قسمتی از توده پستان برای آزمایش‌های تخصصی برداشته می‌شود. نمونه‌برداری از طریق شکاف جراحی یا تمام بافت پستان برداشته می‌شود. (نمونه‌برداری از طریق شکاف گسترده موضعی یا لامپکتومی). معمولاً بیوپسی جراحی در اتاق عمل با استفاده از آرامش‌بخش‌های تزریقی از طریق رگ بازو یا دست (داخل وریدی) انجام می‌پذیرد و درعین‌حال از یک بی‌حس‌کننده موضعی برای بی‌حس کردن پستان شما استفاده خواهد شد.

اینستاگرام دکتر حکیمیان
چنانچه توده در بافت پستان حس نشود، رادیولوژیست شما از روشی به نام منطقه یابی الکتریکی استفاده می‌کند تا نقشه مسیر برای رسیدن به غده به‌منظور جراحی مشخص شود. در طول منطقه یابی الکتریکی، نوک یک سیم نازک در داخل بافت پستان قرار داده می‌شود که این فرایند درست قبل از جراحی انجام می‌گیرد. در طول جراحی، جراح سعی بر این دارد که با کمک گرفتن از روش منطقه یابی الکتریکی، تمام بافت پستان را بردارد. برای اطمینان حاصل کردن از اینکه تمام بافت برداشته‌شده است، بافت به آزمایشگاه بیمارستانی ارسال می‌شود تا لبه‌های (حاشیه‌های) بافت بررسی شود.

چنانچه سلول‌های سرطانی در حاشیه‌ها وجود داشته باشد (حاشیه‌های مثبت)، این احتمال وجود دارد که برخی سلول‌های سرطانی همچنان در پستان وجود داشته باشند و لذا بافت بیشتری باید برداشته شود. چنانچه حاشیه‌ها پاک باشند (حاشیه‌های منفی)، بدین معناست که سلول های سرطانی در حد کفایت برداشته‌شده است.در هنگام بیوپسی پستان، یک نشانگر یا پنس فولاد ضد زنگ در محل بیوپسی روی پستان شما قرار داده می‌شود. این کار بدین منظور است که اگر بیوپسی شما مثبت بود، پزشک یا جراح بتواند ناحیه بیوپسی را برای برداشتن بافت بیشتر پستان به طریق جراحی تعیین کند.

عوارض احتمالی بیوپسی پستان

به استثنای خستگی جزئی از بیهوشی تزریقی، بیماران معمولاً قبل و یا در طی یک فرآیند احساس درد نمی‌کنند. خطر عوارض، مانند عفونت و خونریزی، برای روش‌های غیر جراحی، کم و برای روش‌های جراحی کمی بالاتر است.

امروزه ماموپلاستی یا جراحی ترمیمی پستان با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا، همچنین دستگاه های مجهز و مدرن انجام می‌شود. این جراحی به منظور ایجاد زیبایی و ترمیم معایب پستان صورت می‌گیرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، کوچه 23
تلفن : 36294896 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ارتباط بین سندروم متابولیک و سرطان پستانارتباط بین سندروم متابولیک و سرطان پستان

طبق تحقیقات و پژوهش های انجام شده، بین سرطان پستان و سندروم متابولیک ارتباط مثبتی وجود دارد. در ادامه این مقاله به بررسی این ارتباط می پردازیم . ... ادامه مطلب

جراحی اصلاح پستان توبروس چیست و به چه علت انجام میشود؟جراحی اصلاح پستان توبروس چیست و به چه علت انجام میشود؟

در برخی از سینه ها فرم های مختلفی دیده می شود که البته ممکن است بعضی از آنها حالتی متفاوت و یا غیر معمول داشته باشند، برخی از افراد توده هایی در سینه ... ادامه مطلب

عوامل موثر در بروز افتادگی پستانعوامل موثر در بروز افتادگی پستان

افتادگی پستان ها یکی از مشکلات شایع در میان خانم ها، به ویژه خانم های میانسال است؛ که با افزایش سن رخ می دهد. سن مشخصی برای افتادگی پستان ها وجود ندارد و علل مختلفی می تواند سبب افتادگی پستان ها شود. ... ادامه مطلب

ارتباط غدد لنفاوی و سرطان پستانارتباط غدد لنفاوی و سرطان پستان

در بخشهایی از بدن در مسیر این عروق لنفی، غددی وجود دارد که غدد لنفاوی نامیده می شوند. لنف مربوط به پستان اغلب به سمت غدد لنفی زیر بغل حرکت می‌کند و ممکن است سلولهای بدخیم را از غده ی سرطانی پستان به این ناحیه حرکت دهد. لذا در جراحی سرطان پستان لازم است علاوه بر بافت پستان، زیر بغل هم ارزیابی شود ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین