تشخیص زودرس پایه درمان کامل
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب سرطان پستان / نقش استرس در ابتلا به سرطان پستان

نقش استرس در ابتلا به سرطان پستان

نتیجه تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که استرس و مشکلات روحی و فشار های روانی تاثیر مستقیم بر جسم فرد دارند و می توانند سبب بروز بیماری های مختلف و تشدید بیماری های موجود شوند . یکی از بیماری هایی که ممکن است در اثر استرس بروز کند و یا تشدید شود سرطان ، و از جمله سرطان پستان است . در واقع به وجود امدن شرایط تنش آفرین برای فرد باعث تولید هورمون هایی در بدن می شود که سیستم ایمنی بدن را با اختلال مواجه کرده و زمینه بروز انواع بیماری ها را فراهم می کند . در این مقاله به بررسی نقش استرس در ابتلا به سرطان پستان می پردازیم .

دکتر سید محمد رضا حکیمیان فلوشیپ جراحی سرطان با دانش بالا و تجربه سالها کار در ارتباط با سرطان پستان قادر به تشخیص زود هنگام این بیماری بوده و آماده ارائه‌ خدمات درمانی به شما عزیزان می باشند. شماره تماس : 36294896 - 031

شایع‌ترین سرطان بین زنان سرطان پستان است و سن ابتلا به این سرطان شایع بین زنان ایرانی ، ۵ تا ۱۰ سال پایین‌ تر از سن جهانی این بیماری است .

عوامل خطر سرطان پستان آن‌طور که متخصصان بیان می‌ کنند ، سابقه فامیلی ابتلا به سرطان ، نخستین بارداری بالای ۳۰ سال ، عادت ماهیانه زیر ۱۲ سال ، یائسگی بالای ۵۵ سال ، عدم بارداری ، عدم شیردهی و هورمون‌ درمانی بعد از یائسگی است ، اما اگر دقت کرده باشید این روز ها به ارتباط استرس و بیماری های مختلف به ویژه انواع سرطان ، بسیار توجه می شود .

آیا استرس سبب ایجاد سرطان سینه می شود ؟

هر گونه اختلال در عملکرد بدن تحت تاثیر یک واقعه یا تهدید ، استرس نام دارد . که بروز آن در بدن می تواند باعث تغییراتی در ترشح هورمون ها و سیستم دفاعی بدن شود . استرس به تدریج روی سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد و سیستم دفاعی بدن را دچار اشکال می کند و نتیجه حاصل از آن می تواند موجب رشد سلول های سرطانی در بدن شود ، زیرا که سیستم دفاعی در مقابله با تکثیر این سلول ها دچار ضعف می شود . بر این اساس ، استرس می تواند عامل آغازگر سرطان باشد .

استرس و سرطان پستان

سلول های سرطانی روزانه به طور مرتب در بدن تشکیل می شوند ولی طبق نظم خاصی از بدن جمع آوری می گردند ، رویارویی با استرس ها و مشکلات زندگی می تواند این نظم را دچار اختلال نماید .

یکی دیگر از سیستم های بدن که کارکرد آن می تواند تحت تأثیر استرس ها و عوامل روانی مؤثر بر آن تغییر کند ، سیستم غدد و هورمون ها می باشد . اشکال مختلف استرس و پاسخ های هیجانی که هر فرد در مواجهه با شرایط گوناگون محیطی از خود بروز می دهد ، موجب ترشح آدرنوکورتیکوتروپین از هیپوتالاموس و کورتیکو استروئیدها از غدد فوق کلیوی می گردد که این هورمون ها باعث تضعیف سیستم ایمنی و کاهش عملکرد آن می شوند .

لازم به ذکر است که شدت استرسی که فرد متحمل می شود و همچنین ویژگی های شخصیتی فرد ، در میزان ارتباط و تاثیر استرس بر سرطان موثر است .

البته گاهی اوقات رفتار هایی که فرد به دنبال استرس از خود بروز می دهد ، عامل مستعد کننده سرطان هستند . به طور مثال افراد در مواجهه با استرس به مصرف بیشتر الکل و یا سیگار کشیدن روی می آورند .

اینستاگرام دکتر حکیمیان

آیا استرس می تواند بر پخش شدن یا متاستاز سرطان پستان تاثیرگذار باشد ؟

از دیدگاه بیولوژیکی به نظر می رسد که استرس عامل محرکی برای رشد و همچنین متاستاز سرطان سینه محسوب می شود . هنگامی که فرد در شرایط استرس قرار می گیرد هومونی به نام نوراپی‌نفرین ترشح می شود . نوراپی‌نفرین به نوبه خود ممکن است باعث تشکیل رگ های خونی جدید ( رگ زایی ) و تسریع متاستاز شود .

نوبت دهی انلاین

کاهش استرس و تسکین فشار های روزانه در بیماران مبتلا به سرطان پستان

برخی روش های مورد استفاده عبارت اند از :

  1. رفلکسولوژی : از فشار در نواحی مختلف پا جهت تسکین استرس و درد استفاده می شود .
  2. ماساژ : شامل فشار آرام و کشش آهسته بدن جهت حفظ حداکثر سلامتی بدن است .
  3. آروماتراپی : یک هنر قدیمی استنشاق عطر و بوی خوش است که به وسیله ایجاد احساس آرامش شادی موجب سلامتی بدن می گردد .
  4. ریکی : یک نوع درمان تماسی ملایم دست است که حسی آرامش و راحتی ایجاد می کند .
  5. یوگا : نوعی ورزش گروهی است ک بسیاری از زنان در آن به وسیله انقباض و شل نمودن بدنشان به آرامش ذهنی دست می یابند .
  6. موسیقی درمانی

بانوانی که تحت عمل ماستکتومی قرار گرفته اند می توانند برای بازسازی پستان تحت جراحی قرار بگیرند. در این عمل از ایمپلنت پستان یا بافت زیر شکم استفاده می شود و همزمان با جراحی ماستکتومی یا در زمان دیگری انجام می شود.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، کوچه 23
تلفن : 36294896 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ماموپلاستی و رفع افتادگی سینهماموپلاستی و رفع افتادگی سینه

ماموپلاستی به معنای جراحی زیبایی سینه می باشد و از جراحی های زیبایی پر طرفدار در میان خانم ها به شمار می آید . این روش در حال حاضر به عنوان بهترین انتخاب برای تغییر سایز سینه‌ ها محسوب می‌ شود . در این مقاله به بررسی دقیق تر ماموپلاستی و رفع افتادگی سینه ها می پردازیم . ... ادامه مطلب

بزرگ یا کوچک کردن سایز سینه با ماموپلاستیبزرگ یا کوچک کردن سایز سینه با ماموپلاستی

ماموپلاستی ، در حقیقت به معنای جراحی زیبایی سینه ( بزرگ یا کوچک کردن سایز سینه ) است ، اما معمولا جراحی کوچک کردن سینه به عنوان ماموپلاستی شناخته می شود . امروزه ماموپلاستی جزو جراحی های زیبایی پر طرفدار در میان خانم ها به شمار می رود ... ادامه مطلب

شیردهی پس از جراحی ماموپلاستیشیردهی پس از جراحی ماموپلاستی

عمل جراحی مامو پلاستی میتواند برای موارد مختلفی از جمله اصلاح سایز و اندازه سینه با افتادگی پستان مورد استفاده قرار گیرد . در این جراحی قسمت هایی از بافت غدد و بافت چربی و پوست برداشته میشوند تا پزشک بتواند بافت پستان را به شکل دلخواه بیمار تغییر دهد ... ادامه مطلب

نمونه برداری پستان چیست و چطور انجام می شود؟نمونه برداری پستان چیست و چطور انجام می شود؟

اگر هنگام مراجعه به پرشک و انجام معاینات لازم و برسی نتایج ماموگرافی یا سونو گرافی علائمی از سرطان پستان در مراجعه کننده مشاهده شود، برای تشخیص دقیق لازم است نمونه برداری از بافت سینه انجام شود. روش های مختلفی برای نمونه برداری از سینه وجود دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین