کتاب سیب صورتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب سرطان پستان / تغییرات پوستی که نشانه سرطان سینه است؟

تغییرات پوستی که نشانه سرطان سینه است؟

سرطان پستان به نوعی سرطان گفته می شود که از تکثیر غیر طبیعی سلول های بافت سینه، یا متاستاز و انتقال سلول های سرطانی از طریق رگ های خونی و لنفاوی از دیگر اندام ها و نقاط سرطانی بدن ایجاد می شود. از جمله علائم آن می توان به خروج مایعات از نوک سینه، توده در پستان ، تغییرشکل ظاهری و فرورفتگی های کوچک پوستی و پوست قرمز و خشک اشاره کرد، که با مشاهده هرکدام از علائم باید سریعا به پزشک مراجعه نمود. دراین بیماران، متاستاز، درد های استخوانی، تورم غدد لنفاوی و تنگی نفس یا زردی هم ممکن است دیده شود که دلیل این ها انتقال سلول های سرطانی است. در ادامه این مقاله به بررسی دقیق تر تغیییرات پوست در سرطان پستان می پردازیم.

جراحی پستان

تغیییرات در پوست سینه

پوست سینه دچار تغییراتی می شود که در صورت توجه به آن ها و مراجعه سریع به پزشک احتمال درمان و بهبودی خیلی بالاتر است. این تغییرات شامل فرورفتگی و یا کشیدگی پوست، تغییر ظاهر پوست و ایجاد حالتی مشابه پوست پرتقال و زخم های پوستی است. درابتدا به فرورفتگی و کشیدگی پوست می پردازیم. علت این تغییر درگیری نسوج اطراف توده است، که موجب کوتاه شدن رباط های نگه دارنده سینه می شود و در این حالت فرورفتگی هایی در سینه ایجاد می شود که ممکن است ثابت و مشخص باشد یا در حالات خاصی از معاینه پدیدار شود ولی لازم به ذکر است که کشیدگی پوست سینه الزاما به دلیل سرطان نیست و می تواند به دلیل توده های خوش خیم هم باشد. یکی دیگر از علائم پوستی، پوستی شبیه پوست پرتقال است که در صورت پدیدار شدن این علامت، متوجه وخامت شرایط بیمار می شویم و اگر این علائم همراه با گرمی و قرمزی و درد سینه باشد احتمال سرطان سینه التهابی داده می شود. گاهی تهاجم سلول های سرطانی می تواند موجب زخم در پوست شود، همچنین ممکن است عروق زیر جلدی در یک ناحیه خاص برامده شود که می تواند یک نشانه باشد.

تغییرات پوست در سرطان پستان

شباهت علائم پوستی سرطان به اگزما

آخرین علامت پوستی سرطان سینه ایجاد جوش و بثورات پوستی است که گاهی با خارش و سوزش همراه است و حالتی شبیه به اگزما ایجاد می کند. از همین جهت هرکدام از علائم را داشتید به پزشک مراجعه کنید که مطمئن شوید تغیییر حالت پوست به خاطر اگزما است یا سرطان سینه و در صورتی که اگزما باشد با مصرف قرص های ضد حساسیت، بثورات و خارش از بین می رود.

اینستاگرام دکتر حکیمیان

سرطان سینه در مردان

علائم سرطان در مردان ممکن است مشابه خانم ها باشد بعلاوه علائم دیگری از جمله:

خود ازمایی شامل دو مرحله نگاه کردن و لمس کردن است. نگاه کردن چهار مرحله دارد:

در هرحالت هر گونه تغییرات ظاهری شامل عدم تقارن (درصورتی که از قبل هم بوده به دلیل بلوغ یا شیردهی است و مسئله مهمی نیست و مقدارکم عدم تقارن طبیعی است)، قرمزی، زخم پستان و خروج مایع یا پوسته پوسته شدن دیده شد به پزشک مراجعه کنید. برای لمس کردن از بند انتهایی سه انگشت وسط استفاده کنید و هیچ وقت پستان هارا میان انگشتان فشار ندهید زیرا احساس توده کاذب می دهد.

نوبت دهی

پیشگیری از سرطان سینه

کم پیش می آید که این بیماری مادرزادی باشد و بیشترمواقع با سبک زندگی سالم مثل کنترل وزن، ورزش کردن، عدم مصرف الکل، تست سرطان سینه و چک کردن سابقه سرطان سینه می توان پیشگیری کرد. ماموگرافی یکی از بهترین روش های تشخیصی است که توده را دو سال قبل از قابل لمس شدن و قبل از رشد تشخیص می دهد و از همین جهت در درمان زود هنگام و سریع بسیار کمک کننده است و برای زنان بالای چهل سال، سالی یکبار پیشنهاد می شود.

امروزه ماموپلاستی یا جراحی ترمیمی پستان با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا، همچنین دستگاه های مجهز و مدرن انجام می‌شود. این جراحی به منظور ایجاد زیبایی و ترمیم معایب پستان صورت می‌گیرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، کوچه 23
تلفن : 36294896 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علت درد پستان؛ علائم و راه های درمان آنعلت درد پستان؛ علائم و راه های درمان آن

یکی از شایع‌ترین موارد در بین خانم ها درد پستان می‌باشد . درد پستان بیشتر در خانم های جوان و در نزدیکی یائسگی رخ می‌دهد . درصورتی که این درد شدید باشد می‌تواند فعالیت های روزانه را در فرد مختل کند ... ادامه مطلب

عوامل خطرساز برای سرطان پستانعوامل خطرساز برای سرطان پستان

در ابتلا به سرطان پستان، عواملی مانند سن، جنسیت، ژنتیک، وزن، قد، سن قاعدگی و یائسگی، سقط جنین و غیره دخیل هستند که در این مقاله به آنها می‌پردازیم ... ادامه مطلب

چه سنی برای جراحی لیفت پستان مناسب است؟چه سنی برای جراحی لیفت پستان مناسب است؟

جراحی لیفت پستان از گروه مهم ترین و شایع ترین جراحی های زیبایی می باشد که برخی از بانوان خواستار آن هستند. اگر بافت پستان های شما سفتی خود را از دست داده و یک حالت افتاده پیدا کرده است، می توانید با کمک این جراحی زیبایی پستان ها را باز گردانید. ... ادامه مطلب

شروع و میزان فعالیت های ورزشی بعد از جراحی سینهشروع و میزان فعالیت های ورزشی بعد از جراحی سینه

از آن ‌جا که عمل جراحی پروتز سینه بسیار حساس است، نیاز است تا مراقبت‌ های خاصی نیز پس از جراحی از محل جراحی داشته باشید چرا که برای داشتن نتیجه بهتر، نیاز است تا مدت زمانی، قید فعالیت ‌های مرتبط با ورزش بعد از پروتز سینه را بزنید. در این بخش مهمترین نکات ورزشی بعد از جراحی های سینه را ذکر کرده ایم. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین