کتاب سیب صورتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب سرطان پستان / تغییرات پوستی که نشانه سرطان سینه است؟

تغییرات پوستی که نشانه سرطان سینه است؟

سرطان پستان به نوعی سرطان گفته می شود که از تکثیر غیر طبیعی سلول های بافت سینه، یا متاستاز و انتقال سلول های سرطانی از طریق رگ های خونی و لنفاوی از دیگر اندام ها و نقاط سرطانی بدن ایجاد می شود. از جمله علائم آن می توان به خروج مایعات از نوک سینه، توده در پستان ، تغییرشکل ظاهری و فرورفتگی های کوچک پوستی و پوست قرمز و خشک اشاره کرد، که با مشاهده هرکدام از علائم باید سریعا به پزشک مراجعه نمود. دراین بیماران، متاستاز، درد های استخوانی، تورم غدد لنفاوی و تنگی نفس یا زردی هم ممکن است دیده شود که دلیل این ها انتقال سلول های سرطانی است. در ادامه این مقاله به بررسی دقیق تر تغیییرات پوست در سرطان پستان می پردازیم.

جراحی پستان

تغیییرات در پوست سینه

پوست سینه دچار تغییراتی می شود که در صورت توجه به آن ها و مراجعه سریع به پزشک احتمال درمان و بهبودی خیلی بالاتر است. این تغییرات شامل فرورفتگی و یا کشیدگی پوست، تغییر ظاهر پوست و ایجاد حالتی مشابه پوست پرتقال و زخم های پوستی است. درابتدا به فرورفتگی و کشیدگی پوست می پردازیم. علت این تغییر درگیری نسوج اطراف توده است، که موجب کوتاه شدن رباط های نگه دارنده سینه می شود و در این حالت فرورفتگی هایی در سینه ایجاد می شود که ممکن است ثابت و مشخص باشد یا در حالات خاصی از معاینه پدیدار شود ولی لازم به ذکر است که کشیدگی پوست سینه الزاما به دلیل سرطان نیست و می تواند به دلیل توده های خوش خیم هم باشد. یکی دیگر از علائم پوستی، پوستی شبیه پوست پرتقال است که در صورت پدیدار شدن این علامت، متوجه وخامت شرایط بیمار می شویم و اگر این علائم همراه با گرمی و قرمزی و درد سینه باشد احتمال سرطان سینه التهابی داده می شود. گاهی تهاجم سلول های سرطانی می تواند موجب زخم در پوست شود، همچنین ممکن است عروق زیر جلدی در یک ناحیه خاص برامده شود که می تواند یک نشانه باشد.

تغییرات پوست در سرطان پستان

شباهت علائم پوستی سرطان به اگزما

آخرین علامت پوستی سرطان سینه ایجاد جوش و بثورات پوستی است که گاهی با خارش و سوزش همراه است و حالتی شبیه به اگزما ایجاد می کند. از همین جهت هرکدام از علائم را داشتید به پزشک مراجعه کنید که مطمئن شوید تغیییر حالت پوست به خاطر اگزما است یا سرطان سینه و در صورتی که اگزما باشد با مصرف قرص های ضد حساسیت، بثورات و خارش از بین می رود.

اینستاگرام دکتر حکیمیان

سرطان سینه در مردان

علائم سرطان در مردان ممکن است مشابه خانم ها باشد بعلاوه علائم دیگری از جمله:

خود ازمایی شامل دو مرحله نگاه کردن و لمس کردن است. نگاه کردن چهار مرحله دارد:

در هرحالت هر گونه تغییرات ظاهری شامل عدم تقارن (درصورتی که از قبل هم بوده به دلیل بلوغ یا شیردهی است و مسئله مهمی نیست و مقدارکم عدم تقارن طبیعی است)، قرمزی، زخم پستان و خروج مایع یا پوسته پوسته شدن دیده شد به پزشک مراجعه کنید. برای لمس کردن از بند انتهایی سه انگشت وسط استفاده کنید و هیچ وقت پستان هارا میان انگشتان فشار ندهید زیرا احساس توده کاذب می دهد.

نوبت دهی

پیشگیری از سرطان سینه

کم پیش می آید که این بیماری مادرزادی باشد و بیشترمواقع با سبک زندگی سالم مثل کنترل وزن، ورزش کردن، عدم مصرف الکل، تست سرطان سینه و چک کردن سابقه سرطان سینه می توان پیشگیری کرد. ماموگرافی یکی از بهترین روش های تشخیصی است که توده را دو سال قبل از قابل لمس شدن و قبل از رشد تشخیص می دهد و از همین جهت در درمان زود هنگام و سریع بسیار کمک کننده است و برای زنان بالای چهل سال، سالی یکبار پیشنهاد می شود.

امروزه ماموپلاستی یا جراحی ترمیمی پستان با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا، همچنین دستگاه های مجهز و مدرن انجام می‌شود. این جراحی به منظور ایجاد زیبایی و ترمیم معایب پستان صورت می‌گیرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، کوچه 23
تلفن : 36294896 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
عوارض رادیوتراپی یا پرتودرمانی در بیماران سرطان سینه چیست؟عوارض رادیوتراپی یا پرتودرمانی در بیماران سرطان سینه چیست؟

عوارض انجام رادیوتراپی در بیماران سرطان پستان شامل عوارض حاد و دیررس میشود که بیشتر مشکلات بیماران حین رادیوتراپی، عوارض پوستی است و این عوارض با رعایت برخی نکات گنجانده شده در این مطلب، بهبود می‌یابد ... ادامه مطلب

راههای طلایی تشخیص سرطان سینهراههای طلایی تشخیص سرطان سینه

از آزمایشهای مختلفی برای تشخیص سرطان پستان میتوان استفاده کرد. اگر پزشک در آزمایش غربالگری (ماموگرافی) نشانه ای از سرطان پستان پیدا کند یا علائمی داشته باشدی که میتواند به معنای سرطان سینه باشد، به آزمایشهای بیشتری نیاز دارید تا از وجود یا عدم وجود سرطان مطمئن شوید. ... ادامه مطلب

دوران نقاهت بعد از عمل کوچک کردن سینهدوران نقاهت بعد از عمل کوچک کردن سینه

جراحی ماموپلاستی یا کوچک کردن سینه، برای افرادی که از بزرگ بودن بیش از حد سینه ‌های خود رنج می‌ برند، نوعی جراحی پرطرفدار محسوب می ‌شود. مسئله قابل اهمیت این است که پس از عمل جراحی باید مراقبت های بعد از عمل کوچک کردن سینه را به درستی انجام دهید. ... ادامه مطلب

درمان های جراحی و غیرجراحی جدید در سرطان پستاندرمان های جراحی و غیرجراحی جدید در سرطان پستان

سرطان سینه مخصوص زنان نیست بلکه ممکن است سرطان سینه مردان را نیز درگیر نماید. اما این بیماری در بین زنان شایع تر می باشد. درمان سرطان سینه به عوامل مختلفی بستگی دارد، حجم و مکان توده در پستان، میزان پیشرفته بودن بیماری، سن بیمار و وضعیت کلی سلامت بیمار در درمان این بیماری موثر می باشد. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین