کتاب سیب صورتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب سرطان پستان / تعداد جلسات شیمی درمانی در سرطان سینه

تعداد جلسات شیمی درمانی در سرطان سینه

برای سرطان‌های بزرگ‌تر و آن‌هایی که سریع‌تر رشد می‌کنند پزشکان ممکن است قبل از جراحی درمان سیستمیک یا شیمی درمانی یا هورمون‌درمانی را توصیه کنند که به این درمان نئوادجوانت تراپی می‌گویند (neoadjuvant therapy). ممکن است مزایای متعددی برای استفاده از درمان‌های دیگر قبل از جراحی وجود داشته باشد.

آنچه در این مطلب میخوانید

زنانی که نیاز به یک ماستکتومی داشته باشد اگر سایز تومور قبل از عمل جراحی کاهش یابد ممکن است عمل جراحی پستان را حفظ کند. جراحی احتمالا ساده‌تر انجام می‌شود. پزشک شما به این ترتیب درمی‌یابد که آیا درمان‌های خاص برای شما مفید است یا نه. زنان ممکن است بتوانند از طریق روش‌های درمانی جدید از طریق آزمایش بالینی استفاده کنند.

جراحی پستان

شیمی‌درمانی از داروهای ضدسرطان (سیتوتوکسیک) برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند. سیتوتوکسیک به معنای سمی برای سلول‌ها است. این داروها روند رشد و تقسیم سلول‌های سرطانی را مختل می‌کنند اما روی سلول‌های طبیعی نیز تأثیر می‌گذارند. شیمی درمانی برای سرطان سینه می‌تواند قبل یا بعد از جراحی برای برداشتن سرطان انجام شود.

پزشک سرطان یا پرستار متخصص در مورد مزایای شیمی درمانی در شرایط شما با شما صحبت می‌کند و عوارض جانبی احتمالی را توضیح می‌دهد. قبل از شروع به دریفات داروی شیمی درمانی، تخمینی از تعداد جلسات موردنیاز به فرد داده می‌شود.

جلسات شیمی درمانی در سرطان سینه

امکان بازگشت سرطان سینه بعد از درمان

پس از جراحی گام بعدی در درمان سرطان در مرحله اولیه کاهش خطر ابتلا به عود مجدد و از بین بردن سلول سرطانی باقی مانده است. این سلول‌های سرطانی قابل شناسایی نیستند ولی قابلیت این را دارند که باعث عود مجدد سرطان شوند چرا که در طول زمان می‌توانند رشد کنند. درمان پس از عمل جراحی ادجوانت‌تراپی(adjuvant therapy) نامیده می‌شود و ممکن است شامل پرتودرمانی شیمی‌درمانی ، درمان هدفمند و یا هورمون‌درمانی باشد. اینکه آیا نیاز به درمان دارویی پیدا کنید بستگی به این دارد که هر سلول سرطانی در سینه یا بدن باقی بماند و احتمال دارد درمان خاصی برای سرطان در نظر گرفته شود. اگرچه ادجوانت‌تراپی خطر عود مجدد را کاهش می‌دهد ولی به طور کامل نمی‌تواند خطر را رفع کند. همزمان با تعیین استیج تومور سایر ابزارها می‌توانند پیش‌آگهی بدن بیمار را تخمین زده و به بیمار و پزشک در موردتصمیم گیری در مورد درمان با ادجوانت کمک کنند . این شامل آزمایش‌هایی است که می‌تواند احتمال عود مجدد تومور را به وسیله آزمایش بافت تومور بدن مشخص کند.

اینستاگرام دکتر حکیمیان

تعداد جلسات شیمی درمانی در سرطان سینه

هنگامی که جراحی برای برداشتن توده سرطانی امکان پذیر نباشد پزشک از روش‌های دیگری برای درمان سرطان استفاده می‌کند. شیمی‌درمانی، درمان هدفمند، پرتودرمانی و یا هورمون‌درمانی می‌تواند به کاهش سرطان کمک کند. برای سرطان‌های عودکننده، گزینه‌های درمان بستگی به نحوه درمان ابتدای سرطان و ویژگی‌های ذکر شده در بالا مانند PR , ER و HER2 می‌باشد.

شیمی‌درمانی چقدر طول می‌کشد؟

شیمی‌درمانی در درمان‌های فردی مختلف در فواصل زمانی مشخص انجام می‌شود که به آن‌ها “چرخه” می‌گویند. یک چرخه معمولاً ۱تا ۴ هفته طول می‌کشد و دوزهای خاصی از دارو در روز اول یا چند روز تجویز می‌شود. بین روزهای درمانی فردی وقفه‌هایی وجود دارد تا به بیمار فرصت بهبودی داده شود. متخصص تصمیم می‌گیرد که چه تعداد از این چرخه‌ها لازم است. در این بین (معمولاً بعد از ۲ تا ۳ سیکل) بررسی‌های منظم انجام می‌شود تا بتوان موفقیت درمان را پیش‌بینی کرد. شیمی درمانی می‌تواند به‌صورت بستری یا سرپایی انجام شود.

هر جلسه شیمی درمانی چقدر طول می‌کشد؟

به طور کلی، برای سرطان سینه، شیمی درمانی در یک روز بدون تزریق طولانی‌مدت ۲ روزه انجام می‌شود. به طور متوسط، تجویز داروها بسته به رژیم مورداستفاده و رژیم تجویز شده از ۳۰ دقیقه تا ۸ ساعت طول می‌کشد.

حدود تعداد جلسات شیمی درمانی چقدر است؟

قبل از شیمی درمانی، پزشکان می‌توانند به طور کلی ارزیابی کنند که آیا درمان مؤثر است یا خیر، اما پاسخ به درمان به نوع تومور و وضعیت عمومی فرد مبتلا بستگی دارد. موفقیت در دوره درمان نشان می‌دهد. به عنوان مثال، افراد مبتلا می‌توانند در ابتدا به‌خوبی به آن پاسخ دهند، تومور کوچک می‌شود، اما پس از مدتی دوباره شروع به رشد می‌کند. سپس متخصص تصمیم می‌گیرد که کدام درمان مؤثرتر است. محدودیت‌هایی برای دارو وجود دارد، به‌ویژه وقتی صحبت از داروهای سیتواستاتیک خاص می‌شود؛ معمولاً اگر کسی بخواهد آسیب اندام را رد کند، فقط حداکثر معینی قابل‌تحمل است.

در اینجا نیز، متخصص باید ارزیابی کند که کدام شکل از درمان مناسب است، آیا این کار باید در ترکیب خاصی با سایر روش‌ها انجام شود یا چه جایگزین‌هایی در دسترس است.

نوبت دهی

آماده‌شدن برای شیمی‌درمانی

لازم است یک آزمایش خون بالینی دقیق با شمارش پلاکت و لکوسیت، تجزیه‌وتحلیل کلی ادرار، آزمایش خون بیوشیمیایی (ALT، AST، بیلی روبین، کراتینین، اوره، پروتئین کل)، کواگولوگرام (در صورت لزوم)، ECG با رمزگشایی (ECHO) انجام شود. لیست آزمایشات در هنگام مشاوره اولیه با متخصص انکولوژی به بیمار داده می‌شود.

8 جلسه شیمی درمانی

باید بدانیم که علاوه بر بافت بدخیم موجود در پستان که با جراحی برداشته شده است، امکان دارد بعضی از سلول‌های بدخیم، قبل از جراحی از این بافت خارج شده باشند و در قسمت‌های دیگر بدن بصورت بسیار ریز و غیرقابل تشیخص، شروع به فعالیت و رشد کرده باشند. انجام شیمی‌درمانی برای از بین بردن این سلول‌های سرگردان در سایر قسمت‌های بدن می‌باشد.

در موارد خاص مانند سایز کوچک توده و...، احتمال وجود این سلول‌های سرگردان بسیار ناچیز است و لذا در این موارد پزشک معالج از انجام شیمی درمانی صرف نظر می‌کند. برنامه‌ی شیمی‌درمانی از نظر نوع دارو، نحوه ی مصرف دارو، تعداد جلسات و فواصل تزریق داروها بسیار متفاوت است مثلاً گاهی بصورت 8 جلسه با فواصل 3 هفته تجویز می‌شود یا گاهی 4 جلسه با فواصل 2 هفته یا روش‌های دیگر که به شرایط بیمار و بیماری و دیدگاه پزشک معالج بستگی دارد. بطور معمول کل دوره‌ی شیمی‌درمانی حدود 4 ماه به طول می‌انجامد.

امروزه جراحی های زیبایی پستان مانند لیفت پستان با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا انجام می‌شود. این جراحی به منظور ایجاد زیبایی و ترمیم معایب پستان توسط دکتر سید محمد رضا حکیمیان جراح پستان با دانش بالا و تجربه سالها کار در این زمینه صورت می‌گیرد. شماره تماس : 36294896 - 031


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، کوچه 23
تلفن : 36294896 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
عمل جراحی پروتز پستان چیست؟عمل جراحی پروتز پستان چیست؟

درعمل جراحی پروتز سینه پزشک جراح برای وارد کردن پروتز از چند مکان متفاوت که شامل زیر بغل، هاله دور پستان و چین زیر پستان است، وارد بدن میکند و آنرا در محل قرارگرفته شده نگه می‌ دارد و از جا به‌ جا شدن آن زیر پوست جلوگیری می‌ کند. سپس برش را پس از قرار دادن پروتز در جای مناسب میبندد و بخیه می‌ زند. ... ادامه مطلب

عوامل موثر در بروز افتادگی پستانعوامل موثر در بروز افتادگی پستان

افتادگی پستان ها یکی از مشکلات شایع در میان خانم ها، به ویژه خانم های میانسال است؛ که با افزایش سن رخ می دهد. سن مشخصی برای افتادگی پستان ها وجود ندارد و علل مختلفی می تواند سبب افتادگی پستان ها شود. ... ادامه مطلب

عوارض بعد از عمل سرطان سينهعوارض بعد از عمل سرطان سينه

هر روش جراحی سرطان سینه در کنار مزایای درمانی که دارد، طبیعتا دارای عوارضی هم می باشد ... ادامه مطلب

آیا آدنوزیس پیش زمینه سرطان پستان است؟آیا آدنوزیس پیش زمینه سرطان پستان است؟

آدنوزیس یا آدنوز شرایط خوش خیم پستانی است که در طی آن توده های مدور کوچک و گاهی قابل لمس بر اثر بزرگ شدن لبول های پستان ( غدد تولید کننده شیر ) ایجاد می شود . آدنوزیس منجر به ایجاد توده یا توده هایی می شود که احساس می شوند ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین