کتاب سیب صورتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب سرطان پستان / درمان سرطان پستان در مرحله اولیه

درمان سرطان پستان در مرحله اولیه

در سال­های گذشته دانشمندان به اطلاعات ارزشمندی در مورد زیست شناسی مولکولی در سرطان دست یافته ­اند. بروز تغییراتی در سلول­های سرطانی، منجر به رشد خارج از کنترل و گسترش این سلول­ها می­شود. افزایش دانسته­ های محققان در مورد این تغییرات باعث شده که محققان انواع جدیدی از داروها را که این تغییرات اختصاصی را هدف قرار می­دهند، شناسایی کنند. این داروهای هدفمند به منظور ممانعت از رشد و گسترش سلول­های سرطانی طراحی شده ­اند و در مقایسه با داروهای شیمی درمانی به طور اختصاصی قسمت­هایی از سلول سرطانی یا ویژگی­های خاصی از سلول سرطانی را هدف می­گیرند.

آنچه در این مطلب میخوانید

گاهی اوقات داروهای هدفمند در جاهایی که داروهای شیمی درمانی مؤثر نیستند به کار می­روند. بعضی از داروهای هدفمند می­توانند کمک کنند تا سایر درمان­ ها عملکرد بهتری داشته باشند و احتمال موفقیت درمان را بالا ببرند. با توجه به نحوه­ ی عملکرد اختصاصی­ تر، عوارض جانبی داروهای هدفمند هم با عوارض جانبی شیمی درمانی متفاوت است و معمولاً این داروها آسیب کمتری به سلول­های طبیعی بدن می­رسانند. بخش عمده­‌ای از داروهای مزبور را پادتن­ های ساخته­ ی دست بشر تشکیل می­دهند که مشابه پادتن­ هایی هستند که سیستم ایمنی بدن می­سازد به همین خاطر این نوع درمان را درمان با پادتن هم می­ نامند.

دکتر سید محمد رضا حکیمیان فلوشیپ جراحی سرطان با دانش بالا و تجربه سالها کار در ارتباط با سرطان پستان قادر به تشخیص این بیماری بوده و آماده ارائه‌ خدمات درمانی به شما عزیزان می باشند. شماره تماس : 36294896 - 031

وضعیت HER2 در سرطان پستان

سلول­های سرطانی در برخی از افراد مبتلا به سرطان پستان دارای پروتئین ویژه‌­ای هستند که افزایش دهنده رشد سلول سرطانی می­باشند و به نام HER2/neu یا به اختصار HER2 شناخته می­شود. این موارد تحت عنوان سرطان پستان از نوع HER2 مثبت شناخته می­شوند. این نوع خاص از سرطان در مقایسه با سایر سرطان­های پستان تمایل به رشد و گسترش سریع­تر و بیشتری دارد. مشخص شدن وضعیت HER2 در سرطان پستان اهمیت زیادی دارد زیرا درمان­های ویژه­ ای علیه HER2 در دسترس می­باشد.

درمان سرطان پستان

بنابراین در بیمارانی که سرطان پستان در آنها تشخیص داده می­شود علاوه بر گیرنده­ های هورمونی، وضعیت HER2 نیز بایست مشخص گردد. معمولاً برای تعیین وضعیت HER2 از روش ویژه­ای به نام IHC استفاده می­شود. این روش با نوعی رنگ آمیزی خاص بر روی سلول­های بدخیم پستان که طی نمونه­ گیری یا حین جراحی خارج شده­اند انجام می­گیرد. چنانچه نتیجه­ ی این آزمایش 0 تا 10+ باشد تومور از نظر HER2 منفی محسوب می­شود و اگر 3+ گزارش شود نتیجه مثبت تلقی می شود. در مواردی که نتیجه 2+ گزارش شود، آزمایش تکمیلی به نام FISH یا CISH انجام می­گردد تا وضعیت مثبت بودن یا منفی بودن HER2 قطعی گردد.

درمان­های هدفمند در سرطان پستان از نوع HER2 مثبت

تقریباً یک زن از هر پنج زن مبتلا به سرطان پستان واجد تومورهای HER2 مثبت است. همانگونه که ذکر شد این دسته از سرطان­های پستان، تمایل به رشد سریع­تر و گسترش تهاجمی ­تر دارند و درمان اختصاصی ­­تری طلب می­‌کنند. تعدادی از داروهای هدفمند ساخته شده­‌اند که پروتئین HER2 را هدف قرار می­دهند. از آن جمله می­توان به هرسپتین، پروتوزوماب، لاپاتینیب و... اشاره کرد. چون هرسپتین بیشتر از سایر داروها کاربرد دارد در مورد آن توضیح بیشتری داده می­شود. در صورت نیاز در مورد سایر داروهای این گروه می­توانید از تیم درمان خود راهنمایی بگیرید.

نوبت دهی دکتر حکیمیان

هرسپتین

هرسپتین یا تراستوزوماب نوعی پادتن است. به عبارت دیگر هرسپتین یک پادتن مشابه یک پروتئین بسیار اختصاصی سیستم ایمنی بدن می­باشد که به صورت مصنوعی ساخته شده است و شایع­ترین پادتن مورد استفاده در سرطان­های پستان HER2 مثبت، به شمار می­رود. این دارو معمولاً همراه با شیمی درمانی استفاده می­شود، اما ممکن است به تنهایی هم به کار برود.

صفحه اینستاگرام دکتر حکیمیان

در درمان سرطان پستان مرحله­ ی اولیه، این دارو معمولاً همزمان با شیمی درمانی (اغلب از دوره­ ی پنجم شیمی درمانی) شروع می­شود و بعد از پایان شیمی درمانی هم هر سه هفته یک بار تا مدت یک سال بصورت تزریق وریدی استفاده می­شود. برای موارد سرطان پستان پیشرفته یا درگیری سایر احشاء معمولاً دارو تا زمانی که مؤثر باشد و به درمان بیمار کمک کند استفاده می­شود. هرسپتین به صورت وریدی تزریق می­گردد. اولین تزریق این دارو باید حداقل طی 90 دقیقه انفوزیون شود و در صورت عدم بروز مشکل یا واکنش حساسیتی، تزریق­های بعدی می­تواند طی 30 تا 90 دقیقه صورت گیرد.

اگر هنگام مراجعه به پرشک و انجام معاینات لازم و بررسی نتایج ماموگرافی یا سونو گرافی علائمی از سرطان پستان در مراجعه کننده مشاهده گردد؛ برای تشخیص دقیق لازم است نمونه برداری از توده پستان انجام شود.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، کوچه 23
تلفن : 36294896 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نقش رادیوتراپی در درمان سرطان سینهنقش رادیوتراپی در درمان سرطان سینه

یکی از روش‌های بسیار مهم درمان سرطان سینه رادیوتراپی یا پرتودرمانی خارجی است که ممکن است پزشک جهت درمان سرطان این روش را پیشنهاد کند. حدود 60 درصد از بیماران سرطانی در طول درمان خود به رادیوتراپی نیاز دارند. ... ادامه مطلب

عمل بازسازی و زیباسازی پستان خانم ها پس از ماستکتومیعمل بازسازی و زیباسازی پستان خانم ها پس از ماستکتومی

در عمل جراحی ماستکتومی پستان جهت درمان یا جلوگیری از سرطان پستان برداشته می شود . زنانی که برای درمان سرطان پستان تحت عمل جراحی قرار گرفته اند ممکن است برای بازسازی فرم و شکل پستان خود به جراحی های بیشتری نیاز داشته باشند . به این عمل ، جراحی بازسازی سینه یا جراحی بازسازی پستان گفته می شود . ... ادامه مطلب

جراحی لیفت سینه، بهترین روش بالا کشیدن سینه افتاده چیست؟جراحی لیفت سینه، بهترین روش بالا کشیدن سینه افتاده چیست؟

در حال حاضر، لیفت سینه یک روش جدید و قابل اطمینان برای حل مشکل افتادگی سینه است که به روش های مختلفی قابل انجام است. در این مقاله به بررسی دقیق تر جراحی لیفت سینه، بهترین روش بالا کشیدن سینه افتاده، می پردازیم. ... ادامه مطلب

تومورهای فیلوئیدس چه هستند و علت بروز آنها چیست؟تومورهای فیلوئیدس چه هستند و علت بروز آنها چیست؟

تومور های فیلوئیدس پستان تومور هایی از جنس بافت فیبرواپیتلیال هستند . تومور فیلوئیدس در بافت پیوندی پستان رشد می کند . این تومور ها کم تر از ۱ درصد کل تومورهای پستان را تشکیل می دهند . در این مقاله به بررسی تومور های فیلوئیدس پستان می پردازیم . ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین