کتاب سیب صورتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / جراحی پستان / وایر گذاری در پستان به چه دلیل انجام میشود؟

وایر گذاری در پستان به چه دلیل انجام میشود؟

برای انجام جراحی پستان در برخی موارد لازم است که محل قرار گرفتن توده علامت گذاری شود تا پزشک هنگام جراحی محل دقیق قرار گرفتن توده را پیدا کند . روش های مختلفی برای علامت گذاری توده وجود دارد . برای مثال از طریق تزریق ماده آبی رنگ ، علامت گذاری بر روی پوست محل قرارگرفتن توده و یا انجام وایر گذاری ، می توان قبل از عمل محل توده را علامت گذاری کرد . در این مقاله به بررسی روش وایر گذاری در پستان می پردازیم و به اختصار موارد دیگر را شرح می دهیم .

دکتر سید محمد رضا حکیمیان فلوشیپ جراحی سرطان با دانش بالا و تجربه سالها کار در ارتباط با سرطان پستان قادر به تشخیص زود هنگام این بیماری و انواع توده های بدخیم پستان بوده و آماده ارائه‌ خدمات درمانی به شما عزیزان می باشند. شماره تماس : 36294896 - 031

وایر گذاری پستان چیست؟

وایر گذاری روشی است که باعث می شود هنگام انجام جراحی پزشک به راحتی بتواند محل توده را تشخیص دهد .در این روش قبل از انجام جراحی قطعه ای سیم فلزی نازک ( مانند سیم های نازک فیوز ) در پستان قرار می گیرد و هنگام جراحی این سیم به عنوان راهنما عمل کرده و پزشک را به ناحیه ای که تومور در آن قرار دارد می رساند . جنس سیم استفاده شده معمولا از تیتانیوم است .در وایرگذاری ، بسته به تعداد و اندازه ی تومور و وسعت ناحیه ای که در آن تومور گسترش یافته است ، تعداد سیم ها متفاوت خواهد بود و ممکن است بیش از یک سیم استفاده شود .

چه زمانی باید از وایر گذاری استفاده کرد ؟

وایر گذاری در مواردی استفاده می شود که توده در ناحیه ای از پستان قرار گرفته باشد که قابل بیوپسی سوزنی ریز و یا بیوپسی سوزن هسته نباشد . همچنین در مواردی که بیوپسی نتیجه ی قطعی و مشخصی نداشته باشد وایر گذاری استفاده می شود . همچنین در مواردی که توده ها بسیار کوچک باشند و یا در منطقه ی میکروکلسیفیکاسیون وجود داشته باشند ، پیدا کردن توده برای پزشک بسیار دشوار خواهد بود و لازم است از وایرگذاری استفاده شود .

وایر گذاری در پستان

وایر گذاری چگونه و توسط چه کسی انجام می شود ؟

وایر گذاری توسط پزشک پستان و یا رادیولوژیست انجام می شود . به این صورت که توده از طریق سونوگرافی یا ماموگرافی تشخیص داده می شود . سپس پستان بی حس می شود . سیم در ناحیه ی مشخص شده وارد می شود . هنگامی که میله ی فلزی وارد ناحیه ی مورد نظر شد ، پزشک فنر متصل به سر آن را آزاد می کند . شکل این فنر به شکل بیضی و مدور مانند و یا مانند پاپیون می باشد . جنس فنر معمولا از جنس فلز تیتانیوم می باشد .

بعد از انجام وایر گذاری ماموگرافی انجام می شود تا وضعیت قرار گرفتن سیم بررسی شود . ماموگرافی به گونه ای انجام می شود که کمترین فشار ممکن به پستان وارد شود و سیم حرکت نکند . بعد از انجام وایر گذاری محل ورود سیم پانسمان می شود .

نوبت دهی

آیا انجام وایر گذاری دردناک است ؟

قبل از ورود سیم به پستان ، پستان بی حس خواهد شد و اکثر بیماران در حین وایر گذاری دردی احساس نمی کنند و ممکن است بیمار اندکی احساس فشار بکند .

فاصله ی زمانی بین وایر گذاری و جراحی پستان چقدر است ؟

اینستاگرام دکتر حکیمیان

سایر روشهای علامت گذاری محل توده

روش علامت گذاری از طریق تزریق ماده آبی رنگ

در این روش که توسط پزشک رادیولوژیست انجام می شود مقدار کمی ماده ی آبی رنگ به محل توده تزریق می شود و هنگام جراحی محل توده را برای پزشک مشخص می کند .

روش علامت گذاری پوست در محل توده

در این روش رادیولوژیست پوست روی محل توده را علامت گذاری می کند . برای انجام این کار پزشک رادیولوژیست از هدایت ماموگرافی یا سونوگرافی استفاده می کند . این روش نسبت به روش های قبلی راحت تر و سریع تر انجام می شود . این روش نسبت به دو روش قبلی دقت کمتری دارد .

اگر هنگام مراجعه به پرشک و انجام معاینات لازم و بررسی نتایج ماموگرافی یا سونو گرافی علائمی از سرطان پستان در مراجعه کننده مشاهده گردد؛ برای تشخیص دقیق لازم است نمونه برداری از توده پستان انجام شود.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، کوچه 23
تلفن : 36294896 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نکاتی برای حفظ سلامت سینه در زناننکاتی برای حفظ سلامت سینه در زنان

برخی از زنان، به ویژه خانم های جوان، نگران کوچک یا بزرگ بودن سینه های خود می باشند. برخی دیگر نگران فرم و حالت سینه های خود هستند. اما آنچه همواره و برای همه زنان اهمیت دارد، سلامت سینه ها است.در ادامه این مقاله به بررسی دقیق تر نکاتی برای حفظ سلامت سینه در زنان می پردازیم. ... ادامه مطلب

بیماری پاژه پستان چیست و چه علائمی دارد؟بیماری پاژه پستان چیست و چه علائمی دارد؟

بیماری پاژه پستان (همچنین به نام بیماری پاژه نوک پستان و بیماری پاژه پستانی نیز شناخته می‌شود) یک نوع سرطان نادر است که پوست نوک پستان و معمولاً دایره تیره‌تر پوست اطراف آن را درگیر می‌کند که به آن آرئول می‌ گویند. ... ادامه مطلب

عوارض رادیوتراپی یا پرتودرمانی در بیماران سرطان سینه چیست؟عوارض رادیوتراپی یا پرتودرمانی در بیماران سرطان سینه چیست؟

عوارض انجام رادیوتراپی در بیماران سرطان پستان شامل عوارض حاد و دیررس میشود که بیشتر مشکلات بیماران حین رادیوتراپی، عوارض پوستی است و این عوارض با رعایت برخی نکات گنجانده شده در این مطلب، بهبود می‌یابد ... ادامه مطلب

ماموگرافی در چه سنی توصیه میشود؟ماموگرافی در چه سنی توصیه میشود؟

ماموگرافی عملی است که جهت غربالگری سرطان سینه انجام می شود. در ماموگرافی با استفاده از اشعه ایکس بافت سینه بررسی می شود و در صورت مشاهده مواردی مشکوک به سرطان، آزمایش های بیشتر انجام می شود. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین