کتاب سیب صورتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / بیماریهای خوش خیم پستان / ترشح خونی یک طرفه و خود به خودی از پستان

ترشح خونی یک طرفه و خود به خودی از پستان

ترشحات پستان ممکن است علل متفاوتی داشته باشند اما به ندرت نشانه سرطان پستان هستند و در اغلب موارد خوش خیم می باشند . ترشحات پستان ممکن است در زمان شیر دهی ، بر اثر عفونت یا بیماری های دیگر دیده شود و ممکن است همزمان از هر دو پستان و یا یکی از آنها ، خود به خود یا در مواقع فشار اوردن به پستان ها خارج شوند . مهم ترین نوع ترشحات سینه در بانوان ترشحات خونی است . این ترشحات که بیشترین احتمال وجود سرطان سینه را دارند ، حتما باید توسط پزشک بررسی شوند . در این مقاله به بررسی ترشح خونی یک طرفه و خود به خودی از پستان می پردازیم .

جراح زیبایی پستان در اصفهان

علل ترشحات خونی از نوک پستان

  1. خروج خون از نوک پستان می تواند نشانه اختلالات خوش خیم پستانی باشد . این اختلالات شامل عفونت و التهاب بافت پستان ( ماستیت ) و پاپیلومای داخل مجرایی می باشد .
  2. پاپیلومای داخل مجرایی از شایع ترین عوامل ایجاد کننده ترشحات خونی نوک پستان می باشد ، به خصوص زمانی که خروج خون از نوک پستان مانند خروج شیر می باشد . پاپیلومای داخلی مجرایی تومور های خوش خیمی هستند که درون مجرای شیری رشد می کنند . این تومور ها کوچک هستند و ممکن است فرد بتواند آن را در پشت یا نزدیک به نوک پستان احساس بکند . این توده ها معمولا بسیار به نوک پستان نزدیک هستند و به همین دلیل می توانند موجب ترشحات خونی نوک پستان شوند .
  3. ترشحات خونی از نوک پستان همچنین می تواند از نشانه های اولیه سرطان پستان باشد . این سرطان ها شامل کارسینومای داخل مجرایی و کارسینومای لوبولار می باشد . بیماری پاگت نیز نوعی از سرطان پستان می باشد که به ندرت دیده می شود .
  4. زنانی که در دوران شیردهی هستند ، ممکن است نوک سینه هایشان دچار ترک خوردگی شود و این می تواند عاملی برای خونریزی باشد .
  5. پیرسینگ نوک سینه نیز از دیگر عواملی است که می تواند منجر به خونریزی شود .
  6. هرگونه تروما یا آسیب به پوست سینه می تواند منجر به خونریزی از نوک پستان شود .
ترشح خونی یک طرفه و خود به خودی از پستان

تشخیص ترشحات خونی نوک پستان

تشخیص ترشحات خونی ، از نظر ارزیابی سریع سرطان بسیار اهمیت دارد . البته این نوع ترشحات در اغلب موارد به علت بیما‏ری‏ های خوش‏ خیم پستان ایجاد می‏ شوند ، اما بیشتر از سایر انواع ترشحات با سرطان همراه هستند ، به همین دلیل نیاز به بررسی دقیق دارند .

در صورت مشاهده ترشحات مشابه خوناب ، ابتدا پزشک با شرح حال دقیق و معاینه کامل باید تشخیص دهد که آیا ترشحات واقعا خونی هستند یا خیر ! اگر ترشح خونی خود به خود و از یک پستان خارج شود ، ارزیابی ‏های دقیق‏ تری را لازم دارند ؛ که شامل ماموگرافی ، سونوگرافی ، ام آر آی یا بررسی آزمایشگاهی است .

در صورتی که پزشک متوجه وجود توده‌ های منسجم در پستان‌ شود ، انجام اسکن‌ های ماموگرافی و سونوگرافی پستان به منظور تشخیص نوع توده ها تجویز می‌ شود .

اینستاگرام دکتر حکیمیان

در مواقعی که سونوگرافی و ماموگرافی پستان علت قطعی ترشحات غیر طبیعی نوک پستان را تشخیص ندهند ،آزمایش های داکتوگرافی وگالاکتوگرافی که در واقع یک نوع به خصوص از ماموگرافی هستند انجام می‌ شوند . برای این منظور ، یک ماده ایجاد کننده کنتراست رنگی که کمک به وضوح تصاویر ماموگرافی می‌ کند به مجاری شیری پستان تزریق می‌ شود و تصویر برداری انجام می‌ شود . انجام این آزمایشات به تشخیص قطعی علت ترشحات غیر طبیعی نوک سینه کمک می‌ کند .

یک طرفه یا دو طرفه بودن ترشحات پستان از دیگر علائم کمک کننده به تشخیص بیماری می‌ باشند ، دو طرفه بودن این ترشحات می‌ تواند به دلیل بیماری تیروئید نیز باشد . همچنین ، اینکه مایعات خود به خود ترشح می‌ شوند یا با فشار بیرون می‌ آیند نیز در تشخیص نوع بیماری اهمیت دارد .

نوبت دهی

چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد ؟

در صورتیکه خونریزی بیش از یک روز ادامه پیدا کرد لازم است به پزشک مراجعه کنید . پزشک با انجام معاینه و عکس برداری وجود هر گونه توده مشکوک و غیر عادی را در پستان بررسی می کند .

در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر به پزشک مراجعه کنید :

امروزه ماموپلاستی یا جراحی ترمیمی پستان با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا، همچنین دستگاه های مجهز و مدرن انجام می‌شود. این جراحی به منظور ایجاد زیبایی و ترمیم معایب پستان صورت می‌گیرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، کوچه 23
تلفن : 36294896 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آیا بعد از جراحی لامپکتومی ظاهر سینه تغییر می کند؟آیا بعد از جراحی لامپکتومی ظاهر سینه تغییر می کند؟

لامپکتومی یک عمل جراحی رایج می‌ باشد که در آن سرطان یا دیگر بافت های غیر طبیعی از پستان حذف می‌ شوند . به لامپکتومی عمل جراحی حفظ پستان یا محافظت از پستان نیز گفته می‌ شود زیرا بر خلاف ماستکتومی تنها بخشی از پستان برداشته می‌ شود. در این مقاله به بررسی دقیق تر جراحی لامپکتومی و عوارض آن می پردازیم . ... ادامه مطلب

راههای طلایی تشخیص سرطان سینهراههای طلایی تشخیص سرطان سینه

از آزمایشهای مختلفی برای تشخیص سرطان پستان میتوان استفاده کرد. اگر پزشک در آزمایش غربالگری (ماموگرافی) نشانه ای از سرطان پستان پیدا کند یا علائمی داشته باشدی که میتواند به معنای سرطان سینه باشد، به آزمایشهای بیشتری نیاز دارید تا از وجود یا عدم وجود سرطان مطمئن شوید. ... ادامه مطلب

مراقبتهای بعد از عمل ماموپلاستی چگونه است؟مراقبتهای بعد از عمل ماموپلاستی چگونه است؟

ماموپلاستی گاهی اوقات یک روش درمانی محسوب می‌ شود و در بعضی مواقع یک عمل زیبایی به شمار می‌ رود . این موضوع به نیاز بیمار بستگی دارد . جنبه درمانی ماموپلاستی بیشتر برای خانم های درگیر با سرطان سینه کاربرد دارد زیرا این افراد برای درمان کامل ، باید بافت سینه خود را بردارند . ... ادامه مطلب

اقدامات لازم بعداز جراحی لیفت سینهاقدامات لازم بعداز جراحی لیفت سینه

عمل لیفت سینه برای بزرگ کردن سایز سینه نمی باشد بلکه با لیفت سینه ، می توان موقعیت سینه را تغییر داد . این جراحی را می توان با عمل پروتز سینه انجام داد . ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین