کتاب سیب صورتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب سرطان پستان / کدام زنان در معرض سرطان سینه هستند؟

کدام زنان در معرض سرطان سینه هستند؟

سرطان سینه پس از سرطان پوست دومین بیماری شایع در میان زنان است. سرطان سینه به معنای رشد سلول‌های سرطانی در بافت سینه است که هم می‌تواند در مجاری شیری و هم در غدد سینه اتفاق بیافتد که به طور معمول نوعی که در مجاری شیری است، نوع شایع‌تری است.

سالانه بیش از ۱۰ هزار نفر در ایران بهسرطان سینه مبتلا می‌شوند و هر سال ۵ درصد به این آمار افزوده می‌شود. خوشبختانه میزان مرگ و میر ناشی ازسرطان سینه در سال‌های اخیر کمی‌ کاهش یافته‌است. این امر می‌تواند به دلیل آگاهی بیشتر و غربالگری برای این نوع سرطان، و همچنین توسعه‌ شیوه‌های درمانی بهتر باشد.

سرطان سینه اختلالی است که طی آن سلول‌های بافت پستان تغییر می‌کنند (یا جهش می‌یابند) و به تولید مثل ادامه می‌دهند. این سلول‌های غیرطبیعی به طور کلی برای تشکیل تومور به هم می‌چسبند. تومور سرطانی (یا بدخیم) زمانی است که این سلول‌های غیرطبیعی به سایر قسمت‌های سینه نفوذ می‌کنند یا وقتی که از طریق جریان خون یا سیستم لنفاوی (شبکه‌ای از عروق و گره‌های بدن که نقش مهمی در مبارزه با عفونت ایفا می‌کند) به قسمت‌های دیگر بدن توسعه می‌یابند (یا متاستاز).

جراحی سرطان پستان

از فاکتورهای اصلی ابتلا به این سرطان، جنسیت و سن افراد است که به طور معمول در سن یائسگی و پس از آن نمود می‌یابد که متاسفانه در سن‌های پایین‌تر هم دیده می‌شود.البته این سرطان ممکن است در مردان هم دیده شود اما شیوع بیشتر آن در میان زنان است.

سرطان سینه با چه علائمی بروز و ظهور می‌کند؟

تغییر در اندازه یا شکل، تغییر در پوست مانند تورم یا برجستگی و در برخی موارد برگشتگی نوک سینه و همچنین خارش یا پوست ریزی در قسمتی از سینه و قرمز شدن قسمتی که مبتلا شده از دیگر علایم رایج سرطان سینه است.

سرطان سینه از کجا شروع می‌شود؟

سرطان سینهمعمولا در غدد تولید شیر پستان (لوبول‌ها) یا مجاری لوله‌ای شکل که شیر را از لوبول به نوک پستان انتقال می‌دهند، شروع می‌شود. کم‌تر پیش می‌آید که سرطان در بافت همبند چرب و فیبری سینه آغاز شود.

موارد جدید ابتلا بهسرطان سینهحدود ۱۰۰ بار در زنان بیش‌تر از مردان است، اما بله، مردان نیز می‌توانند به این بیماری مبتلا شوند.سرطان سینهدر مردان نادر است، اما هر کسی که دارای بافت پستان است، می‌تواند بهسرطان سینهمبتلا شود.

کدام زنان در ریسک ابتلا به سرطان سینه هستند؟

برخلاف تصور عمومی که گمان می کنند سابقه خانوادگی اصلی‌ترین علت آن است، فقط۵ تا ۱۰ درصد دلیل ابتلا به سرطان سینه به دلیل سابقه فامیلی و ارثی است که به دو ژن «بی آر سی ای ۱»و «بی آر سی ای ۲» بر می‌گردد که خوشبختانه این ژن‌ها برای کسانی که به احتمال ابتلا به صورت ارثی شک دارند، قابل اندازه گیری است.

افرادی که سابقه سرطان در یک سینه دارند احتمال اینکه سینه دیگر هم مبتلا شود بالا است. ضمن اینکه داشتن سابقه رادیوتراپی هم می‌تواند ایجاد سرطان را جلو بیاندازد.کسانی که قاعدگی زودهنگام یعنی قبل از دوازده سالگی دارند یا یائسگی دیررس یعنی پس از پنجاه و پنج سالگی دارند در خطر بیشتری قرار دارند. همچنین در افرادی که اصلا بچه دار نمی‌شوند یا کسانی که پس از یائسگی به مدت طولانی درمان ‌های هورمونی جایگزین استفاده می‌کنند احتمال ابتلا به سرطان سینه بیشتر است.

تشخیص زودرس برای کاهش اثرات و عوارض این بیماری ضروری است به همین سبب زنان به‌ویژه آنهایی که بین سنین ۴۵تا ۵۵سال قرار دارند باید هر ۱۰سال یک بار، ماموگرافی انجام دهند. بنابر اظهار متخصصان، افرادی که ازدواج نکرده‌اند، افرادی که ازدواج کرده اما باردار نشده‌اند، زنانی که بارداری داشته اما شیردهی نداشتند، زنانی که اضافه وزن دارند و چاق هستند، یا قد و وزن آنها متناسب نیست، دختران و زنانی که دخانیات مصرف می‌کنند و به‌ویژه قلیان می‌کشند، کسانی که به هر دلیل از هورمون‌های زنانه استفاده می‌کنند و کسانی که افراد درجه یک آنها مثل مادر و خواهر آنها مبتلا به سرطان سینه هستند، بیشتر در معرض سرطان سینه هستند.

کسانی که به اختلالات روانی از قبیل افسردگی و اضطراب دچار هستند هم در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند بنابراین باید از این افراد حمایت‌های ویژه صورت گیرد.

عوامل خطر سرطان سینه

درمان سرطان سینه

در ایران درمان سرطان سینه هم مانند بسیاری از بیماری‌های دیگر آسان‌تر شده است به‌طوری که اگر بیماران زود به پزشک مراجعه کنند بهبود می‌یابند.جراحیبا تکنیک‌های جدید، سبب شده است که به گفته کارشناسان عوارض جراحی‌ها به‌شدت کاهش یابد و حدود ۷۰درصد بیماران دچار نقص عضو نشوند.

عوامل خطر سرطان سینه

سن و جنسیت

اگر شما یک زن هستید و کم‌کم سن‌تان بالا می‌رود، ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار بگیرید. این خطر پس از ۴۰ سالگی افزایش می‌یابد و در ۷۰ سالگی زنان در بیش‌ترین میزان خود قرار دارد.

سابقه‌ی خانوادگی

ابتلای یکی از افراد نزدیک شما به سرطان سینه خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد. خطر ابتلا به سرطان سینه در زنانی که مادر، خواهر یا دخترشان به سرطان سینه مبتلا بوده‌ است تقریبا دو برابر است و اگر دو یا بیش‌تر از دو تن از اعضای درجه‌ی یک خانواده‌‌ی او به سرطان سینه مبتلا بوده‌ است، احتمال ابتلا در او به سه برابر افزایش می‌یابد.

سرطان سینه در اثر جهش ژنی

به نظر می‌رسد تا ۱۰ درصد از همه‌ ی سرطان‌های سینه ارثی هستند و بسیاری از این موارد به علت نقص در یک یا چند ژن، به ویژه BRCA۱ یا BRCA۲ رخ می‌دهند. (دانشمندان همچنین در حال بررسی چندین جهش ژنی هستند.) در ایالات متحده، جهش‌های BRCA۱ و BRCA۲ در زنان یهودی با اصل و نسب اروپای شرقی شایع‌تر هستند. داشتن این ژن‌های معیوب به این معنی نیست که به سرطان سینه مبتلا خواهید شد، بلکه احتمال بروز آن در شما بیش‌تر است: برای مثال خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان با یک جهش ژن BRCA۱ ممکن است بیش‌تر از ۵۵ تا ۶۵ درصد باشد در مقایسه با میانگین ۱۲ درصد.

نوبت دهی

تغييرات و اختلالات پستان

خطر ابتلا به سرطان سینه زنان با بافت متراکم پستان یا با سابقه‌ی شخصی داشتن تومورهای پستان، ابتلا بهسرطان سینهدر گذشته یا برخی از اختلالات غیر سرطانی، بیش‌تر از زنانی است که این اختلالات را ندارند و نداشته‌اند.

نژاد / قومیت

احتمال بروزسرطان سینهدر زنان سفید پوست در مقایسه با زنان آسیایی، اسپانیایی و آفریقایی تبار بیش‌تر است. اما زنان آفریقایی آمریکایی بیش‌تر در معرض ابتلا بهسرطان سینههستند و زنان اسپانیایی آمریکای لاتین هم بیش‌تر از زنان سفید پوست در اثر ابتلا بهسرطان سینهجان خود را از دست می‌دهند.

هورمون‌ها

زنانی که دوره‌ی اولیه قاعدگی در آن‌ها زود آغاز شده‌است (از قبل از ۱۲ سالگی) یا کسانی که دیر به یائسگی می‌رسند (بعد از ۵۵ سالگی) بیش‌تر از سایرین در معرض خطر ابتلا بهسرطان سینههستند. دانشمندان معتقدند که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض استروژن (هورمون زنانه) ممکن است یک فاکتور خطر باشد، زیرا استروژن باعث رشد سلول‌های پستان می‌شود. به همین ترتیب، به نظر می‌رسد که استفاده از هورمون درمانی پس از یائسگی خطر ابتلا بهسرطان سینهرا افزایش دهد.

قرص‌های جلوگیری از بارداری با افزایش اندکی در میزان خطرسرطان سینهدر مقایسه با زنانی که هرگز از روش‌های جلوگیری هورمون استفاده نکرده‌اند، ارتباط داده شده‌است. اما این خطر موقت است: بیش از ۱۰ سال پس از توقف مصرف قرص، خطرسرطان سینهدر زنان به میزان میانگین می‌رسد.

وزن

احتمال بروزسرطان سینهدر زنان دارای اضافه وزن و چاق پس از یائسگی بیش‌تر است. علت دقیق چنین چیزی روشن نیست، اما ممکن است به دلیل سطوح بالاتر استروژن تولیدشده توسط سلول‌های چربی پس از یائسگی باشد. اضافه وزن نیز سبب افزایش سطح انسولین خون می‌شود که ممکن است خطر ابتلا بهسرطان سینهرا تحت تاثیر قرار دهد.

مصرف الکل

مطالعات نشان می‌دهند زنانی که دو یا چند نوشیدنی الکل به طور روزانه مصرف می‌کنند یک و نیم برابر بیش‌تر از افرادی که نوشیدنی الکلی مصرف نمی‌کنند در معرض ابتلا بهسرطان سینهقرار دارند. خطر ابتلا به این بیماری با مصرف بیش‌تر الکل افزایش می‌یابد. در عین حال ثابت شده‌است که الکل خطر ابتلا به سرطان‌های دیگر را نیز افزایش می‌دهد. به همین دلیل، انجمن سرطان آمریکا (ACS) عدم مصرف نوشیدنی‌های الکلی را توصیه می‌کند.

قرار گرفتن در معرض اشعه

خطر ابتلا بهسرطان سینهدر خانم‌ها ممکن است بالاتر از حد نرمال باشد، اگر در ناحیه‌ی قفسه‌ی سینه و به دلیل یک بیماری دیگر در زمان کودکی یا جوانی اشعه دریافت کرده‌ باشند.

سابقه‌ی بارداری

نداشتن فرزند یا داشتن فرزند اول پس از ۳۰ سالگی، خطر ابتلا بهسرطان سینهرا افزایش می‌دهد.

قرار گرفتن در معرض DES

زناني كه چندين دهه قبل از داروهاي دی‌اتیل‌استیل بسترول براي جلوگيري از سقط جنين استفاده کردند و همچنين دختران‌شان با افزایش خطر ابتلا بهسرطان پستانروبرو شدند. مصرف این دارو در حال حاضر ممنوع اعلام شده‌است.

دانشمندان در حال انجام تحقیق بر روی عوامل دیگر هستند برای تعیین این‌که چه نقشی (در صورتی که اصلا نقشی داشته باشند) می‌توانند در توسعه‌یسرطان سینهداشته باشند. شواهد کافی وجود ندارد که نشان دهد آیا برای مثال سیگار کشیدن، چربی موجود در رژیم غذایی یا قرار گرفتن در معرض برخی از مواد شیمیایی، موجب افزایش خطر ابتلا بهسرطان سینهمی‌شود یا خیر، زیرا نتایج مطالعه تا به امروز چندان روشن نیستند.

برای جلوگيری از سرطان سينه چه باید کرد؟

تراکم سینه‌ خود را بشناسید

یکی از جدیدترین راه‌ها برای حفاظت از خودتان، آشنایی با تراکم سینه‌هایتان است. اگر بافت سینه‌ی شما بیشتر از چربی باشد، تشخیص غده در ماموگرام دشوار می‌شود، زیرا بافت سینه و تومور هر دو در ماموگراف سفید هستند، اما چربی سیاه است. زنان جوان بافت سینه‌ی بیشتر و چربی کمتری دارند. اگر بافت سینه‌ی شما بیشتر از چربی آن باشد، احتمال ابتلا به سرطان سینه تا ۶ برابر افزایش پیدا می‌کند. علت این امر هنوز مشخص نیست؛ اما یکی از احتمالات این است که چون روش اندازه‌گیری دقیقی برای تراکم سینه وجود ندارد، تشخیص پزشکان در این زمینه، ذهنی و مستعد خطاست.

ورزش کنید

ورزش کردن به چند دلیل از شما در برابر سرطان پستان محافظت می‌کند. ورزش کردن به کنترل وزن شما کمک می‌کند. پژوهش انجمن سرطان آمریکا نشان داد، زنانی که از زمان ۱۸ سالگی خود، بین ۹ تا ۱۴ کیلوگرم وزن اضافه کرده‌اند، تا ۴۰ درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پستان قرار دارند. اثر افزایش وزن بر احتمال ابتلا به سرطان سینه به سبب استروژن است. استروژن می‌تواند رشد بیش‌ازحد سلول‌ها را تحریک و سرطان سینه ایجاد کند. تا پیش از یائسگی، این تخمدان‌های شما هستند که استروژن تولید می‌کنند. پس از یائسگی، تخمدان‌ها دیگر هورمونی تولید نمی‌کنند؛ پس استروژن از بافت چربی به‌وجود می‌آید. هرچقدر چربی در بدن یک زن بیشتر باشد، استروژن بیشتری ساخته می‌شود.

سابقه‌ی سرطان سینه را در خانواده‌ی خود بررسی کنید

درحدود ۵ تا ۱۰ درصد موارد ابتلا به سرطان سینه ارثی هستند که به‌واسطه‌ی جهش‌های ژنی از نسلی به نسل دیگر منتقل شده‌اند. اهمیت ژن‌های خانواده‌ی پدری شما به‌اندازه‌ی خانواده‌ی مادری مهم است. انواع دیگر سرطان را در خانواده‌ی خود بررسی کنید. مردها می‌توانند حامل ژن‌های معیوبی مانند BRCA1 و BRCA2 باشند که نه تنها خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد، بلکه خطر ابتلا به سرطان تخمدان در زن‌ها، سرطان پانکراس در هر دو جنس وسرطان بیضه و پروستات در مردها را افزایش می‌دهد. علاوه‌براین، وجود چندین مورد ابتلا به سرطان در خانواده‌ی پدری و مادری شما، می‌تواند نشانه‌ای بر وجود ژن سرطان در خانواده‌ی شما باشد.

قرارگیری در معرض تابش‌های آزمایش‌های پزشکی را کاهش دهید

ماموگرافی، ابزار بررسی سینه‌ها، از تابش یونیزه استفاده می‌کند. تابش یونیزه که در بسیاری از آزمایش‌های چک‌آپ به‌کار می‌رود، عاملی خطرناک است، زیرا می‌تواند باعث ایجاد جهش در دی‌ان‌ای شود. البته توجه داشته باشید که این امر بدین معنا نیست که ماموگرافی خود را لغو کنید. رابرت هوور، رئیس برنامه‌ی اپیدمیولوژی و آمار زیستی در بنیاد ملی سرطان ایالات متحده می‌گوید: «در ماموگرافی از دوز بسیار کمی از تابش استفاده می‌شود. اگر راهنمایی‌های عمومی را رعایت کنید، مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد. این امر در مورد رادیوگرافی‌های سالانه‌ی دندان و بازرسی‌های امنیتی فرودگاه هم صدق می‌کند. اگر پزشک شما می‌گوید که باید رادیوگرافی انجام دهید، ریسک کمینه‌ی تابشی که دریافت می‌کنید، با احتمال تشخیص مشکل پزشکی جبران می‌شود.

اما استثنائاتی هم وجود دارد. زنانی که پیش‌ازاین رادیوگرافی قفسه‌ی سینه را در موارد سرطانی پیشین، مانند بیماری هوچکین یا لنفوم غیر هوچکین انجام داده‌اند، احتمال ابتلا به سرطان بیشتری دارند. هرچقدر دُز دریافتی بیشتر و سن بیمار کمتر بوده باشد، احتمال ابتلا بیشتر است. در حالت کلی، FDA می‌گوید که رادیوگرافی اشعه‌ی ایکس فقط زمانی باید انجام شود که پزشک مربوط تشخیص دهد آنها ضروری هستند یا می‌توانند به پرسشی بالینی پاسخ بدهند یا راهنمای درمان بیماری باشند. هرگاه پزشک شما، رادیوگرافی با اشعه‌ی ایکس را تجویز کرد، دلیل آن را از او بپرسید. اگر مطمئن نبودید که رادیوگرافی واقعا لازم است یا خیر، نظر پزشک دیگری را برای اطمینان جویا شوید.

درمان‌های هورمونی را محدود کنید

بنیاد سلامت زنان دریافت که استفاده‌ی طولانی‌مدت از درمان‌های مبتنی بر استروژن و پروژسترون احتمال ابتلای زنان به سرطان سینه را تا ۲۴ درصد افزایش می‌دهد. تا زمانی‌که خطر جدی متوجه شما نباشد، می‌توانید با پزشک خود در مورد استفاده از درمان هورمونی برای مدیریت نشانگانیائسگیمانند گرگرفتگی صحبت کنید. از کمترین دُز مصرفی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن استفاده کنید.

به نوزاد خود شیر بدهید

در زنانی که در ۶ ماهه‌ی نخست تولد نوزادشان به او شیر داده‌اند، خطر مرگ در اثر سرطان تا ۱۰ درصد کاهش پیدا می‌کند. اما دلیل آن چیست؟ زن‌ها در طول دوره‌ی شیردهی به نوزادشان وارد سیکل قاعدگی نمی‌شوند. هرچقدر یک زن وارد سیکل‌های قاعدگی کمتری شود، بدن او کمتر استروژن ترشح می‌کند و در نتیجه خطر ابتلای او به سرطان کاهش پیدا می‌کند. خلاصه‌ی کلام آنکه، شواهد بسیاری وجود دارد که شیر دادن نوزاد، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد. اگر توانایی شیر دادن به نوزاد خود را دارید، این کار را انجام دهید. شیر مادر برای تغذیه‌ی نوزاد بهترین گزینه است اما برای مادر هم فواید بسیاری دارد.

اینستاگرام دکتر حکیمیان

هر روز مواد غذایی سالم مصرف کنید

پژوهش‌های بسیاری تأیید می‌کنند که تغذیه‌ی شما بر خطر ابتلای شما به سرطان تأثیر می‌گذارد. به‌عنوان مثال، پژوهشگران دانشگاه‌ هاروارد دریافتند زنانی که درصد کاروتنوئید خون آنها بالاست، ۱۹ درصد خطر ابتلا به سرطان پستان کمتری دارند. کاروتنوئیدها ترکیباتی هستند که در میوه‌ها و سبزیجاتی مانند سبزیجات برگ‌دار، هویج و فلفل قرمز وجود دارند. در زنانی که کاروتنوئید بیشتری مصرف کرده‌اند، خطر ابتلا به سرطان پستان با گیرنده‌ی منفی استروژن (که تهاجمی‌تر است) کمتر است. مواد مغذی دیگر مانند سولفورفان (موجود در خانواده‌ی کلم‌ها) و لیکوپن (ماده‌ی شیمیایی مسئول رنگ قرمز در گوجه فرنگی) از زن‌ها در مقابل سرطان پستان محافظت می‌کنند. انجمن سرطان آمریکا پیشنهاد می‌دهد که هر روز پنج وعده یا بیشتر میوه و سبزیجات مصرف کنید. مصرف گوشت‌های فرآوری و قرمز را محدود کنید و از دانه‌های کامل استفاده کنید تا خطر ابتلا به انواع سرطان را کاهش دهید.

در نهایت، از مصرف مشروبات الکلی بپرهیزید. مصرف هر لیوان نوشیدنی الکلی، خطر ابتلای شما به سرطان سینه را تا ۱٫۵ برابر افزایش می‌دهد.

سیگار نکشید

هم سیگاری‌ها و هم غیر سیگاری‌ها به خوبی می‌دانند که سیگار کشیدن چقدر ضرر دارد. مهم‌ترین خطرات ناشی از سیگار کشیدن بالا رفتن ریسک ابتلا به بیماری های قلبی، احتمال سکته و حداقل ابتلا به 15 نوع سرطان، از جمله سرطان سینه است. در کنار این‌ها سیگار کشیدن باعث بد بو شدن دهان، خراب شدن دندان‌ها و بروز چین و چروک پوستی می‌شود. این موارد می‌توانند به اندازه کافی دلایل خوبی برای سیگار نکشیدن یا ترک کردن سیگار باشند.

امروزه ماموپلاستی یا جراحی ترمیمی پستان با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا، همچنین دستگاه های مجهز و مدرن انجام می‌شود. این جراحی به منظور ایجاد زیبایی و ترمیم معایب پستان صورت می‌گیرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، کوچه 23
تلفن : 36294896 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
راههای طلایی تشخیص سرطان سینهراههای طلایی تشخیص سرطان سینه

از آزمایشهای مختلفی برای تشخیص سرطان پستان میتوان استفاده کرد. اگر پزشک در آزمایش غربالگری (ماموگرافی) نشانه ای از سرطان پستان پیدا کند یا علائمی داشته باشدی که میتواند به معنای سرطان سینه باشد، به آزمایشهای بیشتری نیاز دارید تا از وجود یا عدم وجود سرطان مطمئن شوید. ... ادامه مطلب

بیوپسی پستان تحت گاید سونوگرافی چه کابردها، مزایا و معایبی دارد؟بیوپسی پستان تحت گاید سونوگرافی چه کابردها، مزایا و معایبی دارد؟

بیوپسی تحت گاید سونوگرافی یکی از تکنیک های نمونه برداری است که در آن از بافت قسمت های مختلف بدن از جمله کلیه، مثانه، کبد، تیروئید، پانکراس و پستان نمونه برداری می کنند. ... ادامه مطلب

عمل جراحی ترمیمی یا بازسازی پستان چیست؟عمل جراحی ترمیمی یا بازسازی پستان چیست؟

هنگامی که سلول های سینه سرطانی بشوند و بتوانند که از پستان به بخش های دیگر بدن رفته و به آن بخش هجوم ببرند؛ و سبب سرطانی شدن آن منطقه نیز بشوند، می گوییم تومور پستان از نوع بدخیم می باشد. ... ادامه مطلب

مقایسه بزرگ کردن پستان با پروتز پستان و تزریق چربیمقایسه بزرگ کردن پستان با پروتز پستان و تزریق چربی

بزرگ کردن سینه و فرم دهی سینه ها از جمله اقدامات زیبایی است که این روز ها علاقه مندان و طرفداران زیادی پیدا کرده است . روش های مختلفی برای این اقدام یعنی حجیم ساختن سینه ها ، به کار گرفته شده است . دو روش پروتز سینه و تزریق چربی به سینه ، نسبت به سایر روش ها بیشتر به کار برده می شوند. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین