کتاب سیب صورتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب و مقالات / مهمترین نکات در ماموگرافی سینه های دارای پروتز

مهمترین نکات در ماموگرافی سینه های دارای پروتز

ماموگرافی یک تصویر اشعه ایکس از پستان است. پزشکان برای بررسی و معاینه سینه از ماموگرافی استفاده می کنند. ماموگرافی منظم یکی از بهترین آزمایشاتی است که پزشکان برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه، گاهی تا سه سال قبل از اینکه بتوان آن را احساس کرد، انجام می دهند.

آنچه در این مطلب میخوانید

جراحی پستان

ماموگرافی چه چیزی را نشان می دهد؟

ماموگرافی اغلب می تواند نواحی غیر طبیعی در پستان را نشان دهد. آن ها نمی توانند به طور قطعی تشخیص دهند که آیا یک ناحیه غیر طبیعی سرطان است یا خیر، اما می توانند به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی کمک کنند تا تصمیم بگیرند که آیا آزمایش بیشتری (مانند بیوپسی سینه ) مورد نیاز است یا خیر. انواع اصلی تغییرات سینه که با ماموگرافی یافت می شوند عبارتند از:

انجام ماموگرافی چه حسی دارد؟

انجام ماموگرافی برای بعضی از زنان ناراحت کننده است. برخی از زنان آن را دردناک می دانند. با این حال، ماموگرافی فقط چند لحظه طول می کشد و ناراحتی به زودی تمام می شود. احساس شما به مهارت تکنسین، اندازه سینه ها و میزان فشار دادن آن ها بستگی دارد. اگر پریود هستید، ممکن است سینه های شما حساس تر باشد. یک پزشک با آموزش خاص، به نام رادیولوژیست، ماموگرافی را می خواند. او برای علائم اولیه سرطان سینه یا سایر مشکلات به اشعه ایکس نگاه می کند.

مهمترین نکات در ماموگرافی

ماموگرافی سینه های دارای پروتز چگونه انجام می شود؟

مهم است که قبل از شروع ماموگرافی به تکنسین بگویید که ایمپلنت دارید. در واقع، بهتر است زمانی که برای انجام ماموگرافی خود قرار ملاقات می گذارید به این موضوع اشاره کنید. به این ترتیب می توانید دریابید که آیا مرکز تجربه انجام ماموگرافی در زنان دارای ایمپلنت سینه را دارد یا خیر.
باید توجه داشته باشید که هم کاشت سیلیکون و هم ایمپلنت سالین می‌تواند دیدن بافت سینه ‌ها را در ماموگرافی، برای پزشک دشوار کند.
به منظور کمک به پزشک برای دیدن بافت سینه تا حد ممکن، زنان دارای ایمپلنت 4 عکس اضافی (2 عکس در هر پستان) و همچنین 4 عکس استاندارد در طول ماموگرافی غربالگری انجام می دهند. در این تصاویر اضافی که نماهای جابجایی ایمپلنت (ID) نامیده می شوند، ایمپلنت به دیواره قفسه سینه فشار داده می شود و سینه روی آن به جلو کشیده می شود و سپس فشرده می شود. این امکان تصویر برداری بهتر از قسمت جلویی هر سینه را فراهم می کند تا پزشک بتواند نگاه بهتری به بافت سینه داشته باشد.
انجام نماهای جابجایی ایمپلنت سخت ‌تر است و اگر نواحی از بافت اسکار در اطراف ایمپلنت‌ ها شکل گرفته باشد، می ‌تواند ناراحت کننده باشد. اگر ایمپلنت ها در زیر (پشت) قفسه سینه قرار داده شوند، نمای ID آسان تر است.
فرآیند ماموگرافی باعث آسیب به پروتز نمیشود. این یکی دیگر از دلایل مهم برای اطمینان از انجام ماموگرافی، در افرادی است که ایمپلنت دارند.

ماموگرافی چگونه کار می کند؟

ماموگرافی با دستگاهی انجام می شود که فقط بافت سینه را بررسی می کند. دستگاه اشعه ایکس را با دوزهای کمتری نسبت به اشعه ایکس انجام می دهد تا به سایر قسمت های بدن مانند ریه ها یا استخوان ها نگاه کند. دستگاه ماموگرافی دارای 2 صفحه است که سینه را فشرده یا صاف می کند تا بافت از هم جدا شود. این یک تصویر با کیفیت بهتر می دهد و اجازه می دهد تا تابش کمتری استفاده شود.
در گذشته، ماموگرافی ها معمولاً روی صفحات بزرگ فیلم چاپ می شدند. امروزه ماموگرافی دیجیتال بسیار رایج تر است. تصاویر دیجیتال به صورت فایل در کامپیوتر ضبط و ذخیره می شوند.

نوبت دهی آنلاین

محدودیت های ماموگرافی

در حالی که امروزه ماموگرافی بهترین ابزار غربالگری سرطان سینه است، ماموگرافی همه سرطان ‌های سینه را تشخیص نمی ‌دهد. به این نتیجه منفی کاذب می گویند. از سوی دیگر، زمانی که ماموگرافی غیر طبیعی به نظر می رسد و سرطانی وجود ندارد، به این نتیجه مثبت کاذب می گویند.

خود تصاویر ماموگرافی غربالگری اغلب برای تعیین وجود یک بیماری خوش خیم یا بدخیم با قطعیت کافی نیست. در صورت وجود ناهنجاری، رادیولوژیست ممکن است مطالعات تشخیصی بیشتری را توصیه کند.
توجه به این نکته بسیار مهم است که همه سرطان های سینه را نمی توان در ماموگرافی مشاهده کرد. تفسیر ماموگرافی می تواند دشوار باشد زیرا یک سینه طبیعی برای هر زن متفاوت به نظر می رسد. همچنین، اگر پودر یا مرهم روی سینه ها وجود داشته باشد یا تحت عمل جراحی سینه ( پروتز سینه ) قرار گرفته باشید، ممکن است ظاهر تصویر به خطر بیفتد. از آنجایی که تجسم برخی سرطان‌ های سینه دشوار است، ممکن است رادیولوژیست بخواهد تصویر را با نماهای معاینات قبلی مقایسه کند.
ایمپلنت‌ های سینه همچنین می ‌توانند مانع خواندن دقیق ماموگرافی شوند، زیرا ایمپلنت‌ های سیلیکونی و سالین در عکس ‌برداری با اشعه ایکس شفاف نیستند و می ‌توانند دید واضح بافت‌ های اطراف خود را مسدود کنند، به‌خصوص اگر ایمپلنت در جلوی قفسه سینه قرار گرفته باشد نه زیر سینه. ماهیچه ها تکنسین ها و رادیولوژیست های باتجربه می دانند که چگونه سینه ها را با دقت فشرده کنند تا دید بدون پارگی ایمپلنت بهبود یابد.

اینستاگرام دکتر حکیمیان

فواید ماموگرافی

ماموگرافی سالانه می تواند زندگی شما را نجات دهد. تشخیص زودهنگام سرطان سینه خطر مرگ و میر را تقریباً 30 درصد کاهش می دهد.تشخیص زودهنگام بهترین پیشگیری است. ماموگرافی می تواند بافت غیرطبیعی سینه را تقریباً دو سال قبل از سرطانی شدن تشخیص دهد. ماموگرافی شانس شما را برای حفظ سینه افزایش می دهد. تشخیص زودهنگام سرطان پستان موضعی احتمال نیاز به ماستکتومی (برداشتن سینه) را کاهش می دهد. اگر بین 45 تا 50 سال سن دارید، زمان آن فرا رسیده است که ماموگرافی سالانه خود را برنامه ریزی کنید. متخصصان ماهر ما آماده کمک به شما در زمینه خدمات ماموگرافی هستند.

کتاب سیب صورتی به قلم بیش از ۲۰ نفر از متخصصین مقوله سرطان پستان و با گردآوری و تدوین دکتر سید محمد رضا حکیمیان ، شامل اطلاعات معتبر ، کاربردی و بسیار مفیدی است که خواندن و معرفی آن را به تمامی کسانی که به نوعی با این بیماری مواجه هستند توصیه می کنیم . این مجموعه به پرسش‌های بی شماری در زمینه سرطان پستان پاسخ داده است و هدیه ارزشمندی برای دوستان و آشنایان است. شما می توانید برای دریافت این کتاب، روی لینک تهیه کتاب سیب صورتی کلیک کنید؛ یا از طریق پیام به شماره واتساپ ۰۹۰۴۴۰۴۶۶۴۹ اقدام فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، کوچه 23
تلفن : 36294896 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :صادق امینی [ 1401-06-29 ]
سلام وقت بخیر برای همسرم یک نوبت اورژانسی می خواستم

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
عوارض و مراقبت های بعد از جراحی فلپ پستانعوارض و مراقبت های بعد از جراحی فلپ پستان

جراحی فلپ یکی از روش های بازسازی شکل پستان پس از جراحی برای برداشتن سرطان است. مانند هر عمل جراحی، باید تا حد امکان در مورد مزایا و خطرات آن آگاه بود ... ادامه مطلب

چگونگی کوچک کردن سینه با جراحیچگونگی کوچک کردن سینه با جراحی

بزرگ بودن سینه ها در برخی از زنان می تواند سبب بروز یک سری از مشکلات روحی و یا بهداشتی شود. این سایز بزرگ می تواند درد و ناراحتی فیزیکی برای بیمار ایجاد کند.افرادی که از این شرایط رنج می برند، می توانند به کمک یک عمل جراحی به نام ماموپلاستی کاهشی، سایز سینه ها را متناسب با سایز بدن خود تغییر دهند. ... ادامه مطلب

آمار سرطان پستان بر اساس گروه سنی در ایرانآمار سرطان پستان بر اساس گروه سنی در ایران

سرطان پستان شایع ترین نوع سرطان در بین زنان است. سرطان پستان هنگامی ایجاد می شود که سلول های پستان به طور غیر قابل کنترل رشد کرده و تومور تشکیل دهند ... ادامه مطلب

روشهای انجام جراحی پستان در مبتلایان به سرطانروشهای انجام جراحی پستان در مبتلایان به سرطان

جراحی پستان بسته به وسعت بیماری، ممکن است بصورت حفظ پستان انجام گیرد. یعنی فقط ضایعه ی بدخیم پستان خارج گردد و بقیه بافت پستان حفظ شود؛ یا اینکه پستان بطور کامل برداشته شود ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین