کتاب سیب صورتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب سرطان پستان / کارسینوم مجاری شیری درجا چیست؟

کارسینوم مجاری شیری درجا چیست؟

کارسینوم مجرای شیری درجا (Ductal carcinoma in situ) وجود سلول های غیر طبیعی در داخل مجرای شیر پستان است و اولین شکل سرطان سینه در نظر گرفته می شود. DCIS غیر تهاجمی است، به این معنی که از مجرای شیر پخش نشده و خطر تهاجمی شدن آن پایین می باشد. در ادامه به علائم و راه های درمان این بیماری می پردازیم.

آنچه در این مطلب میخوانید

جراحی پستان

علائم کارسینوم مجاری شیری درجا

کارسینوم مجاری شیری درجا معمولاً علائمی ندارد. با این حال، گاهی اوقات می تواند علائمی مانند:

  1. ترشح خونی از نوک پستان
  2. وجود یک توده در پستان
  3. برخی از افراد مبتلا به کارسینوم مجاری شیری درجا نوعی بثورات (برآمدگی) درگیر در نوک پستان دارند که به بیماری پاژه نوک پستان معروف است. این بیماری از نوک پستان آغاز می ‌شود و ممکن است به سایر نواحی پستان نیز انتشار یابد.

همچنین بخوانید: کارسینوم داکت های شیری

تشخیص کارسینوم مجاری شیری درجا

مشخص نیست که چه چیزی باعث کارسینوم مجاری شیری درجا می شود. DCIS زمانی شکل می گیرد که جهش های ژنتیکی در DNA سلول های مجرای پستان رخ می دهد. جهش ‌های ژنتیکی باعث می ‌شوند سلول‌ ها غیرطبیعی به نظر برسند، اما سلول‌ ها هنوز توانایی خروج از مجرای سینه را ندارند. عواملی که ممکن است خطر ابتلا به کارسینوم مجاری شیری درجا را افزایش دهند عبارتند از:

کارسینوم مجاری شیری درجا معمولاً در ماموگرافی به عنوان بخشی از غربالگری سرطان سینه یا برای بررسی توده پستان، یافت می شود و به صورت خوشه های کوچکی از کلسیفیکاسیون ها ظاهر شده که اشکال و اندازه های نامنظم دارند.کارسینوم مجاری شیری درجا به شکل نقاط سفید لکه مانندی از نمک های کلسیم هستند که به آن ها کلسیفیکاسیون می گویند. کلسیفیکاسیون می تواند به دلیل DCIS باشد. با این حال، همه کلسیفیکاسیون ها DCIS نیستند. بسیاری از زنان با افزایش سن دچار کلسیفیکاسیون های خوش خیم (نه سرطانی) در سینه های خود می شوند. اگر کلسیفیکاسیون دارید، ماموگرافی های بیشتری انجام می شود تا کلسیفیکاسیون ها را با جزئیات بیشتری ببینید. گاهی اوقات سونوگرافی نیز انجام می شود.

کارسینوم مجاری شیری

اگر کلسیفیکاسیون ها به وضوح خوش خیم نباشند، برای کمک به تشخیص، بیوپسی پستان با هدایت تصویر انجام می شود. در اینجاست که نمونه ‌هایی از بافت پستان با استفاده از ماموگرافی برای کمک به تعیین موقعیت دقیق کلسیفیکاسیون ‌ها گرفته می ‌شود. گاهی اوقات از سونوگرافی استفاده می شود اما کمتر رایج است. این به عنوان یک روش سرپایی انجام می‌ شود، بنابراین بزودی می ‌توانید آن را ترک کنید. اگر متوجه تغییری در سینه خود شدید، مانند یک توده، ناحیه ای از پوست چروکیده یا غیرعادی، ناحیه ضخیم شده زیر پوست یا ترشحات نوک سینه ، با پزشک خود در میان بگذارید.

طبقه بندی کارسینوم مجاری شیری درجا

کارسینوم مجاری شیری درجا بر اساس شکل ظاهری سلول ها و با توجه به تفاوت و سرعت رشد آن ها با سلول های طبیعی، در زیر میکروسکوپ طبقه بندی می شوند. DCIS به صورت زیر درجه بندی می شود:

  1. درجه پایین: سلول ‌های سرطانی بیشتر شبیه سلول‌ های طبیعی پستان هستند و معمولاً به کندی رشد می ‌کنند.
  2. درجه متوسط: سلول های سرطانی کمتر شبیه سلول های طبیعی پستان هستند و سریع تر رشد می کنند.
  3. درجه بالا: سلول های سرطانی با سلول های طبیعی پستان متفاوت به نظر می رسند و ممکن است به سرعت در حال رشد باشند.

اینستاگرام دکتر حکیمیان

راه های درمان کارسینوم مجاری شیری درجا

در حالی که کارسینوم مجاری شیری درجا یک بیماری اورژانسی نیست، اما نیاز به ارزیابی و در نظر گرفتن گزینه های درمانی دارد. درمان ممکن است شامل جراحی حفظ پستان همراه با پرتو یا جراحی برای برداشتن تمام بافت پستان باشد. یک کارآزمایی بالینی با مطالعه نظارت فعال به عنوان جایگزینی برای جراحی ممکن است گزینه دیگری باشد. کارسینوم مجاری شیری درجا با استفاده از طیف وسیعی از آزمایشات تشخیص داده می شود. این ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

ماستکتومی بیشتر در موارد زیر توصیه می شود:

بیوپسی غدد لنفاوی نگهبان

اگر در حال انجام ماستکتومی هستید، متخصص شما ممکن است در مورد بیوپسی غدد لنفاوی نگهبان همزمان صحبت کند. بیوپسی غدد لنفاوی نگهبان مشخص می کند که آیا غدد لنفاوی نگهبان (اولین گره لنفاوی که سلول های سرطانی به احتمال زیاد به آن گسترش می یابند) از سلول های سرطانی پاک است یا خیر. ممکن است بیش از یک گره لنفاوی نگهبان وجود داشته باشد. اگر واضح باشد، معمولاً به این معنی است که سایر گره ها نیز واضح هستند، بنابراین نیازی به حذف بیشتر نیست. اگر نتایج بیوپسی غدد لنفاوی نگهبان نشان دهد که اولین گره یا گره تحت تأثیر قرار گرفته است، ممکن است به این معنی باشد که سرطان سینه مهاجم و همچنین DCIS وجود دارد. گاهی اوقات، مناطق کوچکی از سرطان مهاجم ممکن است در طول بیوپسی اولیه نادیده گرفته شوند.
اگر کارسینوم مجاری شیری درجا درمان نشود، سلول های سرطانی ممکن است توانایی انتشار در خارج از مجاری، به بافت سینه اطراف را ایجاد کنند. این سرطان به عنوان سرطان سینه مهاجم شناخته می شود. سرطان مهاجم این پتانسیل را دارد که به سایر نقاط بدن نیز سرایت کند. در برخی موارد، DCIS هرگز بیشتر توسعه نمی ‌یابد یا آنقدر آهسته رشد می‌ کند که هرگز در طول زندگی فرد آسیبی نخواهد داشت.

نوبت دهی آنلاین

پیشگیری از کارسینوم مجاری شیری درجا

با رعایت برخی نکات می ‌توان از ابتلا به کارسینوم مجاری شیری درجا پیشگیری کرد و ریسک ابتلا به سرطان سینه را کاهش داد:

امروزه ماموپلاستی یا جراحی ترمیمی پستان با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا، همچنین دستگاه های مجهز و مدرن انجام می‌شود. این جراحی به منظور ایجاد زیبایی و ترمیم معایب پستان صورت می‌گیرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، کوچه 23
تلفن : 36294896 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رابطه ی مصرف قهوه و شکلات در سرطان پستانرابطه ی مصرف قهوه و شکلات در سرطان پستان

بر خلاف تصور عموم نوشیدن قهوه نه‌ تنها به هیچ عنوان باعث بروز سرطان سینه نمی ‌شود بلکه در مواردی ثابت شده است که حتی می ‌تواند باعث کاهش ریسک ابتلا به ... ادامه مطلب

ماموگرافی در چه سنی توصیه میشود؟ماموگرافی در چه سنی توصیه میشود؟

ماموگرافی عملی است که جهت غربالگری سرطان سینه انجام می شود. در ماموگرافی با استفاده از اشعه ایکس بافت سینه بررسی می شود و در صورت مشاهده مواردی مشکوک به سرطان، آزمایش های بیشتر انجام می شود. ... ادامه مطلب

آیا ورزش کردن بر سرطان سینه تاثیر گذار است ؟آیا ورزش کردن بر سرطان سینه تاثیر گذار است ؟

داشتن زندگی پرتحرک و فعال، علاوه بر اینکه میتواند خطر ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی، فشار خون بالا، دیابت و پوکی استخوان را کاهش دهد، میتواند خطر ابتلا به انواع سرطان به ویژه سرطان پستان، روده بزرگ و رحم را نیز کم کند ... ادامه مطلب

آیا پروتز سینه موجب سرطان پستان می شود؟آیا پروتز سینه موجب سرطان پستان می شود؟

پروتز پستان با برجسته تر کردن پستان ها و افزایش زیبایی اندام خانم ها، نقش زیادی در افزایش اعتماد به نفس آن ها دارد. معمولا کسانی که پستان هایی کوچک و یا افتاده دارند، خواستار این جراحی زیبایی می شوند. در ادامه این مقاله به بررسی دقیق تر اینکه آیا پروتز سینه موجه سرطان می شود یا خیر می پردازیم. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین