کتاب سیب صورتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب سرطان پستان / ارتباط بین سندروم متابولیک و سرطان پستان

ارتباط بین سندروم متابولیک و سرطان پستان

سرطان دومین عامل شایع مرگ و میر در کشورهای توسعه یافته و سومین عامل مرگ در کشورهای در حال توسعه از جمله ایران است. سرطان سینه یک نوع از سرطان است که از محل پستان آغاز شده و در صورت پیشرفت می تواند به سایر نقاط بدن منتشر شود و زندگی فرد مبتلا را تهدید کند. طبق تحقیقات و پژوهش های انجام شده، بین سرطان پستان و سندروم متابولیک ارتباط مثبتی وجود دارد. در ادامه این مقاله به بررسی ارتباط میان سندروم متابولیک و سرطان پستان به صورت دقیق تر می پردازیم.

جراحی پستان

سندروم متابولیک چیست؟

سندروم متابولیک به گروهی از اختلالات گفته می شود که اگر باهم رخ دهند، سبب افزایش احتمال بروز یک سری از عوارض از جمله خطر بیماری قلبی، سکته، دیابت نوع دو و به ویژه سرطان پستان می شوند. این اختلالات شامل موارد زیر می شوند:

توجه کنید که وجود یکی از اختلالات ذکر شده، به معنای ابتلا به بیماری سندروم متابولیک نیست؛ بلکه به این معناست که خطر ابتلا به بیماری های جدی، برای فرد بیش تر خواهد بود. بدیهی است که وجود تعداد بیش تری از این اختلالات در یک فرد، احتمال ابتلا به عوارض مذکور را به طور معناداری افزایش می دهد. به عبارتی دیگر، سندروم متابولیک که با نام سندروم مقاومت به انسولین نیز شناخته می شود، به صورت چاقی شکمی، دیس لیپیدمی، قند خون ناشتای بالا و فشار خون بالا توصیف می ‏شود.

ارتباط میان سندروم متابولیک و سرطان پستان

ارتباط میان سندروم متابولیک و سرطان پستان:

همانطور که پیش تر ذکر شد، بررسی مقالات و نتایج مطالعات نشان داده است که خطر ابتلا به سرطان، به ویژه سرطان پستان در خانم ها، در افراد مبتلا به بیماری سندروم متابولیک بالاتر است و از این رو لازم است اقداماتی جهت کاهش این خطرات در گروه‏ های در معرض خطر انجام شود که در ادامه به ذکر تعدادی از آن ها می پردازیم.
در بیماران مبتلا به سرطان سینه، سندروم متابولیک به دنبال چاقی، زندگی کم تحرک و دریافت شیمی درمانی ، شدت می یابد. آمارها نشان می دهند که در زنان مبتلا به سندروم متابولیک، احتمال بروز سرطان پستان 17 درصد، احتمال بازگشت و عود مجدد سرطان سینه 3 برابر و مرگ در اثر سرطان سینه 2 برابر بیش تر از زنانی است که به سندروم متابولیک مبتلا نیستند.

نوبت دهی دکتر حکیمیان

آیا می توان گفت ورزش و تحرک کافی برای این افراد کمک کننده است؟

در یک پژوهش انجام گرفته توسط دکتر کریستینا دیلی و تیمش، مشخص شد که میزان بروز سندروم متابولیک در خانم هایی که ورزش نکرده بودند، 80 درصد بود و این میزان در خانم هایی که ورزش کردند به 15 درصد کاهش یافته بود.
همچنین آن دسته از خانم هایی که ورزش کرده بودند، چربی بدن خود را کاهش داده و ماهیچه بدست آوردند، خطر ابتلا به بیماری قلبی را پایین آوردند، فشار خون به میزان 15 درصد کاهش یافت و میزان چربی مفید خون یعنی اچ دی ال 50 درصد افزایش داشته است.
این آمار و ارقام به خوبی نشان می دهد که انجام ورزش مناسب، نقش پررنگی در کمک به این دسته از بیماران دارد. به طوری که دکتر دیلی می گوید: ورزش یک فرمی از دارو و درمان است.

اینستاگرام دکتر حکیمیان

چه راه های دیگری برای مدیریت این بیماری وجود دارد؟

امروزه ماموپلاستی یا جراحی ترمیمی پستان با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا، همچنین دستگاه های مجهز و مدرن انجام می‌شود. این جراحی به منظور ایجاد زیبایی و ترمیم معایب پستان صورت می‌گیرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، کوچه 23
تلفن : 36294896 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مهمترین نکات پانسمان زخم پس از ماموپلاستیمهمترین نکات پانسمان زخم پس از ماموپلاستی

بعد از ماموپلاستی باید به توصیه های پزشک مربوطه عمل کنید تا دوران بهبودی سریع تر انجام شود. ماموپلاستی می تواند به برداشتن چربی های اضافی سینه و پوست نافرم و کشیده شده سینه بیانجامد. در این بخش مهمترین نکات پانسمان زخم پس از ماموپلاستی را برای شما اورده ایم. ... ادامه مطلب

جراحی ژنیکوماستی برای چه افرادی مناسب است ؟جراحی ژنیکوماستی برای چه افرادی مناسب است ؟

بزرگ شدن سینه آقایان ممکن است در یکی از پستان ها و یا در هر دو پستان به وجود آید . میزان رشد بیماری در هر دو پستان می تواند متفاوت باشد و لزوما یکسان نیست . در این مقاله به بررسی جراحی ژنیکوماستی می پردازیم . ... ادامه مطلب

عمل جراحی پروتز پستان چیست؟عمل جراحی پروتز پستان چیست؟

درعمل جراحی پروتز سینه پزشک جراح برای وارد کردن پروتز از چند مکان متفاوت که شامل زیر بغل، هاله دور پستان و چین زیر پستان است، وارد بدن میکند و آنرا در محل قرارگرفته شده نگه می‌ دارد و از جا به‌ جا شدن آن زیر پوست جلوگیری می‌ کند. سپس برش را پس از قرار دادن پروتز در جای مناسب میبندد و بخیه می‌ زند. ... ادامه مطلب

بازسازی سینه در مبتلایان به سرطان پستانبازسازی سینه در مبتلایان به سرطان پستان

یکی از انواع سرطان در انسان سرطان پستان است. برای درمان سرطان پستان گاهی پزشک مجبور میشود تمام پستان را با عمل جراحی بردارد. برداشت پستان در بعضی از بیماران باعث بروز جنبه های احساسی در زمینه نداشتن این عضو میشود ولی خوشبختانه با بازسازی پستان، می‌توان پستان را ترمیم نمود ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین