کتاب سیب صورتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب سرطان پستان / سرطان سینه استیج صفر چیست؟

سرطان سینه استیج صفر چیست؟

مرحلۀ سرطان پستان اطلاعات کلیدی در مورد میزان مهاجم بودن سرطان و اینکه آیا سرطان دچار گسترش شده یا احتمال گسترش آن به دیگر نقاط بدن وجود دارد، ارائه می‎ دهد. سرطان پستان مرحلۀ صفر سرطان غیر مهاجم است. این بدان معنی است که تومور سرطانی به دیگر سلول‎ ها در پستان یا به دیگر نقاط بدن سرایت نکرده است.

آنچه در این مطلب میخوانید

برخی از پزشکان به سرطان پستان مرحلۀ صفر زیر عنوان پیش ‎سرطان اشاره می‎ کنند. در اغلب موارد کشف سرطان پستان مرحلۀ صفر به صورت تصادفی انجام می ‎شود، مثل مواردی که این کشف بر اثر انجام بیوپسی یا تست تصویربرداری پستان برای بررسی تود‌ه‌ های دیگر صورت می ‎گیرد. سرطان پستان مرحلۀ صفر معمولاً سبب بروز توده‎ یا علایم دیگر نمی‎ شود.

جراح پستان

اگرچه سرطان پستان مرحلۀ صفر هنوز کوچک بوده و گسترش نیافته است، برای پیشگیری از گسترش آن به دیگر نواحی بدن در آینده نیازمند انجام درمان است. درمان درست این نوع سرطان به نوع سرطان پستان مرحلۀ صفر مبتلا به زنان بستگی دارد. در صورت درمان بیش از 90% زنان دچار سرطان پستان مرحلۀ صفر بیش از 5 سال یا بیشتر زنده می ‎مانند.

انواع سرطان پستان مرحلۀ صفر

دو نوع سرطان پستان مرحلۀ صفر وجود دارد که در ادامه هر دو نوع توصیف خواهند شد:

کارسینوم لوبولار

کارسینوم مجرای شیر

سرطان پستان پس از مرحلۀ صفر دارای چهار مرحله است

 1. مرحله 1: سرطان شامل تومور های کوچک است که گسترش اندکی دارند یا اساساً گسترش نیافته و مقید به مکان اولیه تشکیل خود هستند.
 2. مرحلۀ 2: این تومور ها اندکی بزرگ‎ تر هستند و به بافت‌ های مجاور گسترش یافته ‎اند اما هنوز به دیگر دستگاه‎ های بدن نرسیده ‎اند. آن ها ممکن است شمار اندکی از گره ‌های لنفاوی یا پارۀ کوچکی از بافت مجاور را مبتلا کرده باشند.
 3. مرحلۀ 3: این تومور ها بزرگ‌ تر هستند، و بیش از تومور های مرحلۀ 2 گسترش یافته ‎اند. آن ها بافت پستان یا گره‎ های لنفی مجاور را آلوده کرده اما هنوز به دیگر دستگاه‌ های بدن گسترش نیافته ‎اند.
 4. مرحلۀ 4: این تومور ها بزرگ‎ ترین ابعاد توموری نوع خود را دارند و بیشترین تهدید برای زندگی بیمار محسوب می ‎شوند.

تومور های مزبور ممکن است به گره ‎های لنفی مجاور یا دور تر سرایت کرده و یا به دستگاه‌‏ های دیگر بدن نیز رسیده باشند. دکتر ها ممکن است مراحل را در ادامۀ تقسیم ‌بندی به زیرمجموعه ‌های A و B نیز تقسیم کنند.
سرطان ‎های قرار گرفته در گروه B مهاجم‎ تر از انواع سرطان گروه A هستند، بنابراین سرطان پستان 1B گسترش بیشتری یافته یا بزرگ‎ تر از سرطان پستان مرحلۀ 1A است.

سرطان پستان مرحلۀ صفر

آیا سرطان پستان مرحلۀ صفر گسترش پیدا می ‎کند؟

سرطان پستانی که به عنوان کارسینوم لوبولار تشخیص داده می ‌شود معمولاً به دیگر نقاط بدن گسترش پیدا نمی‎ کند. به هر جهت، از آنجا که این نوع سرطان ریسک فاکتوری برای انواع دیگر این بیماری محسوب می ‌شود نیاز به پایش از نزدیک و دقیق دارد.
سرطان پستان وقتی از نوع کارسینوم مجرای شیر باشد می‎ تواند گسترش یابد اما هیچ روش دقیقی برای پیش ‎بینی این موضوع وجود ندارد که یک مورد مشخص از این نوع سرطان گسترش خواهد یافت یا خیر.

تفاوت سرطان سینه استیج صفر و استیج یک

در سرطان سینه استیج یک ، با یک سرطان تهاجمی مواجه هستیم که اگر چه کوچک است و تنها به بافت پستان محدود است (استیج 1A) و یا تنها در برخی از گره های لنفاوی یافت می شود (استیج 1B) ، اما قابلیت رشد و تکثیر بالایی دارد. همانطور که گفته شد، وقتی در مورد سرطان سینه استیج صفر صحبت می کنیم، منظورمان توده های خوش خیم موجود در داکت های شیری است نه لوبول ها و نه توده های بدخیم و تهاجمی کوچک. سرطان سینه استیج صفر چقدر شایع است.
بر اساس پایگاه اطلاعاتی پاب مد، در سال 2010، حدود 270 هزار مورد جدید سرطان سینه در آمریکا یافت شده است که از این میان حدود بیست درصد از آن ها به سرطان سینه استیج صفر مبتلا بوده اند.

سرطان سینه استیج صفر چه علائمی دارد؟

به طور معمول ، سرطان سینه استیج صفر یا کارسینوم مجرای شیری درجا هیچ علائمی ندارد. هر چند ممکن است در برخی از موارد سبب احساس توده های پستانی و خروج ترشحات خونی از نوک پستان شود.

چه افرادی بیشتر در معرض سرطان سینه استیج صفر قرار دارند؟

دلیل اصلی ابتلا به سرطان سینه استیج صفر هنوز شفاف نیست هر چند عواملی وجود دارند که می توانند ریسک ابتلا را در افراد بالا ببرند. این عوامل عبارتند از:

علاوه بر این، برخی عوامل مرتبط با سبک زندگی ریسک ابتلا به DCIS را افزایش می دهند که عبارتند از:

 1. کمبود فعالیت فیزیکی
 2. اضافه وزن بیش از حد پس از یائسگی
 3. انجام هورمون درمانی و مصرف دارو های هورمونی پیشگیری از بارداری
 4. نوشیدن مشروبات الکلی
 5. کشیدن سیگار

اینستاگرام دکتر حکیمیان

سرطان سینه استیج صفر چگونه تشخیص داده می شود؟

نوبت دهی دکتر حکیمیان

روش های درمان سرطان سینه استیج صفر

در طول سالیان اخیر درمان این نوع غیر مهاجم سرطان پستان منبع ایجاد برخی مناقشات بوده است. از آنجا که DCIS سبب بروز علایمی نمی ‎شود و همیشه نیز گسترش پیدا نمی ‎کند، برخی از زنان بابت درمانی که آن را غیر ضروری یا مضر ارزیابی می ‎کنند دچار نگرانی هستند.
یک مطالعه در سال 2012 به انتقاد های موجود از درمان DCIM اضافه شد وقتی که پی برد هیچ تفاوتی در میزان بقاء بین زنان درمان شده و درمان نشده وجود ندارد. به هر جهت، پزشکان مدافع درمان زودهنگام بر این مبنا بر این عقیده پافشاری می‎ کنند که با توجه به داده ‎های موجود هیچ راهی برای پیش ‎بینی اینکه DCIS مهاجم خواهد شد یا خیر، وجود ندارد.درمان نیازمند ملاحظۀ تاریخچۀ بیمار، درمان ‎های مورد نیاز و اهداف آن و دیگر ریسک فاکتور هایی است که ممکن است وجود داشته باشند یا وجود نداشته باشند. گزینه‎ های درمانی در این مورد شامل موارد زیر است:

 1. جراحی پستان
 2. اشعه درمانی
 3. درمان هورمونی

همچنین ممکن است برای زنان دارای تاریخچۀ سرطان پستان مرحلۀ صفر انجام پایش توصیه شود. دلیل این موضوع آن است که احتمال دارد این دسته از زنان برای بررسی وضعیت دیگر انواع سرطان به مراقبت از نزدیک نیاز داشته باشند.

امروزه جراحی های زیبایی پستان مانند لیفت پستان با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا انجام می‌شود. این جراحی به منظور ایجاد زیبایی و ترمیم معایب پستان توسط دکتر سید محمد رضا حکیمیان جراح پستان با دانش بالا و تجربه سالها کار در این زمینه صورت می‌گیرد. شماره تماس : 36294896 - 031


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، کوچه 23
تلفن : 36294896 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کشیدن درن بعد از عمل پستانکشیدن درن بعد از عمل پستان

عمل ماموپلاستی یکی از عمل های زیبایی اندام است که برای فرم دهی و کوچک کردن سایز پستان انجام می شود. افرادی که این عمل را انجام می دهند، بعد از عمل متو ... ادامه مطلب

عمل اصلاح سینه ها به وسیله پروتز یا ایمپلنت سینهعمل اصلاح سینه ها به وسیله پروتز یا ایمپلنت سینه

عمل اصلاح سینه ها به وسیله پروتز یا ایمپلنت سینه از سری جراحی های زیبایی و درمانی است که اغلب به منظور زیبایی بخشی و فرم دهی به سینه های بانوان انجام می گیرد. این عمل انواع گوناگونی دارد و با روش های متفاوت و متنوعی انجام می شود. ... ادامه مطلب

طبیعی بودن یا نبودن ظاهر سینه ها بعد از عمل پروتز پستانطبیعی بودن یا نبودن ظاهر سینه ها بعد از عمل پروتز پستان

در برخی از خانم ها به دنبال بارداری ، زایمان و شیردهی فرم سینه ها تغییر می کند. این موضوع موجب علاقه مندی خانم ها به استفاده از پروتز سینه می شود . ... ادامه مطلب

موسسات تحقیقاتی در زمینه سرطان پستان در ایرانموسسات تحقیقاتی در زمینه سرطان پستان در ایران

یکی از مباحث مهم در پژوهش های حوزه ی پزشکی مربوط به حوزه ی سرطان پستان است. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین