کتاب سیب صورتی

لنف نود هیپواکو چیست؟

توده هیپواکو بافتی است که ضخیم تر و یا جامد تر از حد معمول است، در حقیقت از لفظ اکو برای توصیف امواج سونوگرافی استفاده می شود، در حقیقت توصیف چیزی که در سونوگرافی دیده می شود، سونوگرافی از امواج صوتی که یا توسط بافت ها، عضلات و ماهیچه ها جذب می شوند و یا منعکس و برگشت می شوند، استفاده می کند. به این ترتیب تصاویر سیاه و سفیدی توسط آن تولید می شود.
درواقع سونوگرافی دستگاهی است که می تواند تغییراتی را که هر بافت نسبت به شکل عادی و اولیه خود پیدا کرده نشان دهد، میزان جذب و بازتاب امواج صوتی که همان معیار اکوژنیسیته بافت محسوب می شود در هر بافت متفاوت است و همین نکته باعث می شود تا تصاویر بافت ها در هر قسمت مشخص شود، در حقیقت این بسته به مقدار امواجی است که در بافت جذب شده و یا بازتاب می شود.

آنچه در این مطلب میخوانید

لنف نود هیپواکو

لنف نود هیپواکو (Hypoechoic lymph nodes) تشکیل توده‌ هایی است که می تواند در هر جایی از بدن به دلایل متفاوتی ایجاد شوند. این توده ها اغلب بی ضرر هستند. اما در مواردی هم می تواند رشد غیر عادی داشته باشد. بنابراین نیاز است در مورد خوش خیم یا بدخیم بودن لنف نود هیپواکو بررسی ‌های لازم صورت گیرد تا نسبت به درمان مناسب اقدام شود چرا که لنف نود هیپواکو ممکن است علامت بروز تومور یا رشد نا هنجار یک بافت باشد.

جراح پستان

ویژگی های توده یا لنف نود هیپواکو

یک توده هیپواکو بافتی است که ضخیم و یا متراکم‌ تر از بافت ‌های کناری خود است و کاملاً فشرده و سخت است. از بافت های فیبری و ماهیچه ای ساخته شده است. امواج سونوگرافی را بیشتر جذب می کند بنابراین در تصویر برداری سونوگرافی نسبت به بافت اطراف تیره تر دیده شده و خاکستری نمایان می شود.

معرفی اندام هایی که ممکن است دچار توده هیپواکو شوند

توده های هیپواکو ممکن است در کلیه کبد، رحم و دیگر اندام ها از جمله معده، بیضه ها، تخمدان ها، سینه، روده ها، غده تیروئید و پوست تشکیل شوند. بیشتر این توده ها در سینه، رحم و کبد دیده می شود. اکثر توده های خوش خیم و بدخیم در سینه، از نوع هیپواکو هستند. بر همین اساس به خانم‌ ها توصیه می ‌کنند معاینات دوره ‌ای را انجام دهند و در صورت رو به ‌رو شدن با هر گونه تغییری به پزشک مراجعه کنند.

لنف نود هیپواکو

یک توده هیپواکو چگونه تشخیص داده می شود

توده هیپواکو می ‌تواند به شکل یک تومور و یا رشد غیر طبیعی بافت در هر جایی از بدن با عوارض متفاوت باشد که در دو نوع بدخیم و خوش خیم دسته بندی می ‌شوند. عوارض و مشکلات تومور خوش خیم هرگز به دیگر اعضای بدن صدمه ‌ای نمی‌ زند اما یک تومور بدخیم (سرطانی) می تواند گسترش پیدا کند و به سایر قسمت های بدن حمله کند و یا به اصطلاح دچار متاستاز می شود، با این شرایط باید درمان آغاز شده و جلوی رشد این توده ها هر چه سریع تر گرفته شود.
اولین گزینه برای تشخیص لنف نود هیپواکو سونوگرافی است اما برای تشخیص سرطانی یا غیر سرطانی بوده توده ی هیپواکو نیاز به بررسی های بیشتری خواهد بود چرا که سونوگرافی به طور کامل نمی تواند نوع آن را تشخیص دهد بنابراین آزمایش های تشخیصی دیگری نیاز است از جمله:

  1. آزمایش خون
  2. سی تی اسکن
  3. ام آر آی
  4. ماموگرافی
  5. بیوپسی
  6. سونوگرافی مجدد برای پیگیری و فالو آپ بیمار

اینستاگرام دکتر حکیمیان

اسکن چگونه مشخص می کند که آیا توده هیپواکو خوش خیم و یا بدخیم است؟

برخی از ویژگی های خاصی که در اسکن نشان داده می شود می تواند علائمی برای سرطان باشد:

این ها نشانه هایی است که ممکن است خبر از یک توده هیپواکو بدخیم بدهد.

انواع توده هیپواکو

توده هیپواکو می‌ تواند در قسمت‌ های مختلف بدن جای داشته باشد یا رشد کنند از جمله این اندام ‌ها می ‌توان به کلیه ها، روده ها، بیضه ها، تخمدان ها و... اشاره کرد اما اصلی ترین این اندام‌ ها توده ی هیپواکو در سینه و توده های رحمی و توده ی هیپواکو در کبد هستند که در زیر به بررسی آن ها می ‌پردازیم.

توده ی هیپواکو در سینه:

سرطان سینه یکی از مهم ترین عامل ‌های مرگ در زنان مبتلا به سرطان می ‌باشد از این رو معاینه مکرر سینه ها بسیار مهم می ‌باشد. از این رو خانم ‌ها باید هر ماه خود آزمایی انجام بدهند و هر سال برای چکاپ‌ های دوره ‌ای(سونوگرافی و ماموگرافی ) به پزشک متخصص بیماری ‌های پستان مراجعه کنند.

توده های رحمی:

رحم یکی از حساس ‌ترین اندام ‌های درونی بدن است که از سایر اعضای بدن بیشتر درگیر این نوع توده می‌ شود.این نوع توده ‌ها که به نام لیومیوم نامیده می شوند اغلب از نوع خوش خیم هستند.

توده ی هیپواکو در کبد:

این نوع توده معمولا به هنگام انجام آزمایش سونوگرافی از قسمت های شکم قابل تشخیص بوده و معمولا به صورت یک نقطه در کبد یا چند نقطه قابل مشاهده هستند این نوع توده ممکن است در کبد سالم هم وجود داشته باشد بدون اینکه علایمی بروز دهد.

نوبت دهی آنلاین دکتر حکیمیان

درمان لنف نود هیپواکو

پزشک قبل از شروع درمان، ارزیابی، سابقه پزشکی، معاینه فیزیکی، علائم فعلی و سایر اسکن ها و آزمایش های لازم را در نظر می گیرد. بررسی های منظم مهم هستند، زیرا ممکن است بیماری شما هیچ نشانه ای نداشته باشد. تشخیص زود هنگام، شانس درمان موفق را افزایش می دهد. درمان مفید یک توده هیپواکو بستگی به نوع، اندازه، محل و علائم دارد. خوشبختانه پیشرفت علم و کشف روش های آر اف و ماکروویو و دیگر روش هایی که نیاز به جراحی را کم می کنند باعث شده تا بسیاری از بیماران رضایت بیشتری از این موضوع به دست آورند.
معمولا این توده ها نیازی به درمان ندارند و ممکن است توده هیپواکو به خودی خود کوچک شود. اما اغلب در بعضی موارد، نیاز است عفونت، التهاب یا بیماری درمان شود. بنابراین در صورت خوش خیم بودن توده بهتر است به جای جراحی صبر کنید تا توده خود به خود کوچک شود در غیر این صورت و به تشخیص پزشک درمان دیگری لازم برای شما در نظر گرفته می‌ شود.

عمل جراحی لنف نود هیپواکو

بهترین گزینه برای از بین بردن توده های بزرگ هیپواکو جراحی است. در بعضی موارد رشد خوش خیم توده می تواند باعث درد، انسداد و سایر عوارض شود. حتی ممکن است توده ها سرطانی باشد یا دچار پارگی شود و بیمار را دچار خون ریزی داخلی کنند. به همین دلیل توده هایی که بر اندام ها، رگ های خونی و اعصاب تاثیر می گذارند، اغلب برداشته می شوند.
جراحی توده ‌های بزرگ هیپواکو ممکن است با عمل لاپروسکوپی یا آندوسکوپی انجام شود. در این روش ها از برش ‌های کوچک برای انجام جراحی استفاده می کنند و حتی در برخی موارد نیز برشی زده نمی شود. در مورد برخی دیگر از توده ها ممكن است جراحی باز سنتی انجام شود.
در مورد توده های بدخیم هیپواکو نیاز به درمان‌ های تهاجمی بیشتری است. این درما‌ن‌ ها شامل جراحی، پرتو درمانی، شیمی درمانی و دیگر درمان های مرتبط با سرطان است.

درمان توده های هیپواکو با جریان برق

روش دیگر برای کوچک نمودن یا از بین بردن توده های هیپواکو تخریب رادیوفرکانسی با جریان الکتریکی است که یکی از روش های کم تر تهاجمی برای درمان است.

برای آگاهی بیشتر در مورد علائم هشدار دهنده در سرطان پستان کلیک کنید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، کوچه 23
تلفن : 36294896 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مقایسه ی افزایش سایز سینه با جراحی و تزریق ژل به سینهمقایسه ی افزایش سایز سینه با جراحی و تزریق ژل به سینه

لیفت سینه از مهم ترین جراحی هایی است که این روز ها از سوی بسیاری از زنان انجام می شود. لیفت سینه در واقع جراحی ای است که در طی آن سینه زنان بالا کشیده شده و فرم دهی برای سینه انجام می شود. در ادامه این بخش به روش های افزایش سایز سینه و فرم دهی سینه پرداخته ایم. ... ادامه مطلب

سرطان سینه متاستاتیک چیست؟سرطان سینه متاستاتیک چیست؟

چنانچه سرطان پستان محدود به پستان و یا گره‌ های لنفی مجاور آن باشد، سرطان در مرحله اولیه یا پیشرفته موضعی قرار دارد. سلولهای سرطانی می‌ توانند از توده اصلی در پستان جدا شده و از راه جریان خون یا لنف به سایر قسمت های بدن مهاجرت کنند. ... ادامه مطلب

سرطان سينه در زنان و نقش فاکتورهاي محيطي در ايجاد آنسرطان سينه در زنان و نقش فاکتورهاي محيطي در ايجاد آن

سرطان پستان، شایعترین سرطانی است که خانم ها به آن مبتلا می شوند. در کشورهای غربی این بیماری بیشتر در سنین بالای ۵۰ سال دیده می شود ولی در کشور ما بیماران، جوان تر هستند و در بسیاری از موارد به علت عدم آگاهی از علائم بیماری در مراحل پیشرفته تری مراجعه می کنند ... ادامه مطلب

چالش های ازدواج در زنان مبتلا به سرطان پستانچالش های ازدواج در زنان مبتلا به سرطان پستان

به طور کلی دغدغه در افراد مبتلا به سرطان ، بسیار زیاد وجود دارد اما این دغدغه ها برای افراد مجرد که در شرف ازدواج هستند بیش از پیش است. حال آنکه سرطان ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین