کتاب سیب صورتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب سرطان پستان / عوارض بعد از عمل سرطان سينه

عوارض بعد از عمل سرطان سينه

سرطان پستان دومین مرگ ناشی از سرطان(پس از سرطان ریه) در بانوان است. کسانی که می خواهند جراحی سینه داشته باشند، ابتدا تحت انجام شیمی درمانی قرار می گیرند و سپس جراحی انجام می شود. انواع جراحی قابل انجام در این بیماری شامل برداشتن قسمتی از پستان، برداشتن پستان و غدد لنفاوی زیر بغل و در بعضی از موارد برداشتن پستان و بازسازی همزمان است. بسیاری نگران خطرات و عوارض ناشی بعد از آن هستند. خوشبختانه عمل های پستان عمل های کم عارضه و تمیزی هستند. که خوشبختانه نگرانی زیادی بابت خونریزی و عفونت های پس از عمل نخواهیم داشت و با رعایت نکات مراقبتی که جراح پستان به ما می گوید می توانید به سادگی دوران نقاهت پس از عمل را بگذرانید. البته باید بدانید شانس ابتلای مجدد به سرطان سینه، یا بازگشت سرطان وجود دارد. مخصوصا اگر مراقبتهای بعد از عمل سرطان سینه را به درستی رعایت نکنید. پس مراقب ورزش، تغذیه و شرایط عمومی سینه خود باشید.

مهم ترین عوارض سرطان سینه:

هر روش جراحی سرطان سینه در کنار مزایای درمانی که دارد، طبیعتا دارای عوارضی هم می باشد. البته توجه به این نکته ضروری است که انجام درست روش های جراحی بسیار وابسته به مهارت پزشک در این زمینه می باشد. ولی بسته به شرایط بیمار ممکن است عوارض زیر در بیمار ظاهر شود:
حساسیت به داروی بیهوشی که ممکن است سبب ایجاد سردرد و سرگیجه های مداوم در افراد شود.
ایجاد خونریزی در ناحیه جراحی شده که ممکن است سبب ایجاد حالت شک و افت هوشیاری در بیمار شود. و گاهی ممکن است خون در بافت های اطراف زخم جمع شود که به این عارضه هماتوم گفته می شود که باعث درد، تورم و سفتی می شود.
ایجاد آمبولی در خون که ممکن است در اثر ورود لخته خون به داخل جریان خون باشد. که برای جلوگیری از لخته شدن خون، پرستاران شما را در اسرع وقت، بعد از عمل از خواب بیدار می کنند و شما را تشویق می کنند که حرکت کنید یا تمرینات مخصوص خود را انجام دهید.
ایجاد عفونت در محل جراحی: اگر علائم زیر در زخم شما وجود دارد به پزشک خود اطلاع دهید:
o قرمزی یا تورم
o احساس گرما
o درد
o ترشحات

عوارض بعد از عمل سرطان سينه
اینها علائم عفونت هستند. اگر عفونت دارید، پزشک به شما آنتی بیوتیک می دهد.
خستگی: تاثیر احساسی اطلاع از ابتلا به سرطان و پشت سر گذاشتن روند های تشخیص و درمان می تواند خسته کننده باشد. خستگی یکی از عوامل رایج و البته کم خطر عوارض بعد از عمل سرطان سینه است. که ممکن است تا هفته ها یا حتی ماه ها ادامه داشته باشد.
خشکی و گرفتگی شانه: وقوع این اتفاق بعد از جراحی سرطان سینه بسیار رایج است. ورزش های سبک و کم فشار شانه و بازو می تواند در بهبود خشکی شانه بعد از عمل کمک زیادی می کند.
بی حسی و مورمور: عمل جراحی می تواند موجب بروز کبودی و آسیب به عصب ها شود. اتفاقی که منجر به بی حسی و مورمور در ناحیه زیربغل، بالای بازو و یا قفسه سینه خواهد شد. این حس ها اغلب طی چند هفته بهبود پیدا می کنند.
سروما (جمع آوری مایع در اطراف محل عمل): مایعات ممکن است داخل یا دور زخم جراحی جمع شوند و موجب بروز کیسه های توپر ورم مانندی شوند. سروما می تواند باعث مواردی چون: ورم، درد، افزایش خطر عفونت می شود. این مایع معمولا بعد از چند هفته از بین می رود. این اتفاق بعد از عمل ماستکتومی بسیار رایج است. اتفاقی که به آن سروما گفته می شود.
تغییر در حس سینه، نوک سینه یا بازو: این اتفاق موقتی است اما برای بعضی از افراد می تواند دائمی باشد.
ورم لنفاوی: بعد از عمل جراحی غدد لنفاوی زیر بغل، مایعات داخلی بدن می توانند در بافت های بازو یا سینه جمع شوند و موجب بروز ورم گردند. اتفاقی که به ورم لنفاوی یا لیفودما مشهور است.
افسردگی و احساس از دست دادن هویت جنسی: بیمارانی که تحت عمل ماستکتومی قرار می گیرند ممکن است درمورد ظاهر سینه خود بعد از عمل نگرانی داشته باشند. خوشبختانه بازسازی سینه برای اکثر بیماران پس از ماستکتومی امکان پذیر است. پزشک با شما در مورد گزینه جراحی ترمیمی صحبت خواهد کرد. راه حل جایگزینی برای بازسازی پس از ماسکتومی شامل استفاده از پروتز خارجی یا سوتین مخصوص ماسکتومی است.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، کوچه 23
تلفن : 36294896 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کارسینوم مجاری شیری درجا چیست؟کارسینوم مجاری شیری درجا چیست؟

کارسینوم مجرای شیری درجا (Ductal carcinoma in situ) وجود سلول های غیر طبیعی در داخل مجرای شیر پستان است و اولین شکل سرطان سینه در نظر گرفته می شود. ... ادامه مطلب

دوران نقاهت بعد از عمل کوچک کردن سینهدوران نقاهت بعد از عمل کوچک کردن سینه

جراحی ماموپلاستی یا کوچک کردن سینه، برای افرادی که از بزرگ بودن بیش از حد سینه ‌های خود رنج می‌ برند، نوعی جراحی پرطرفدار محسوب می ‌شود. مسئله قابل اهمیت این است که پس از عمل جراحی باید مراقبت های بعد از عمل کوچک کردن سینه را به درستی انجام دهید. ... ادامه مطلب

ارتباط غذاهای گوشتی با سرطانارتباط غذاهای گوشتی با سرطان

بررسی های زیادی ارتباط بین مصرف گوشت قرمز و نیز گوشت های فرآوری شده (سوسیس و کالباس و غیره) را تحت بررسی قرار داده اند و احتمال افزایش خطر سرطان روده بزرگ و راست روده و پروستات با این تركیبات غذایی تأیید شده است. گوشت حاوی تركیبات متعددی است كه خطر سرطان را می افزاید ... ادامه مطلب

اکتبر، ماه آگاهی سازی درباره سرطان سینهاکتبر، ماه آگاهی سازی درباره سرطان سینه

سرطان سینه شایع‌ ترین نوع سرطان در بین زنان است و سالیانه بر زندگی ۲٫۱ میلیون زن در جهان تأثیر می‌ گذارد . همچنین سرطان سینه دومین علت اصلی مرگ و میر در میان زنان است . ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین