کتاب سیب صورتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب سرطان پستان / سندرم درد پس از جراحی سرطان پستان

سندرم درد پس از جراحی سرطان پستان

یک مطالعه جدید نشان می دهد که حدود یک چهارم زنانی که جراحی سرطان پستان دارند. در طی شش ماه پس از عمل جراحی درد قابل توجه و مداوم پستان را تجربه می کنند. بعد از جراحی سرطان پستان، بعضی از خانم ها درد عصبی(نوروپاتی) در دیواره قفس سینه، زیر بغل و بازوها دارند که با گذشت برطرف نمی شود. این سندروم، سندروم درد پس از ماستکتومی (PMPS) نامیده می شود. که علائم کلاسیک آن عبارتند از داشتن درد و سوزش دیواره قفسه سینه، زیربغل و بازو است.

آنچه در این مطلب میخوانید

این سندروم در ابتدا در زنان مبتلا به ماستکتومی توصیف شده است اما همچنان می تواند پس از جراحی برای حفظ پستان(مانند لامپکتومی : برداشتن جرم) ایجاد شود.
ورم دست نیز یکی از عوارض ناشی از جراحی پستان است. این اختلال در اثر برداشتن غدد لنفاوی به وجود می آید. هر اقدامی که به جریان مایع لنف کمک کند، می تواند در کنترل درد ورم دست پس از جراحی سرطان پستان موثر باشد.

جراح پستان

اقدامات موثر در کنترل درد و ورم بعد از عمل سرطان سینه

سندرم درد پس از جراحی سرطان پستان

مدیریت سندرم درد بعد از ماستکتومی (PMPS):

صحبت کردن در مورد دردی که دارید مهم است. PMPS باعث می شود؛ به مرور زمان توانایی دست خود را برای فعالیت های عادی و روزمره از دست بدهید. PMPS قابل درمان است. برهی از دارو های ضد درد، مانند مواد افیونی، همیشه برای درد های عصبی مفید نیستند، اما دارو ها و روش های درمانی مفید برای این نوع درد وجود دارد. برای کنترل درد با پزشک خود صحبت کنید.

نوبت دهی انلاین دکتر حکیمیان

تورم

بعد از جراحی ممکن است در دست یا بازوی سمت جراحی تورم ایجاد شود و معمولا بعد از مدتی بر طرف می شود. اما دست سمت مبتلا همیشه در معرض بروز لنف ادم است. در صورت بروز تورم در دست یا بازو و همچنین پیشگیری از بروز تورم وضعیتهای زیر توصیه می شود:

درد در زیر بغل

بیشتر درد های مزمن در پستان و زیر بغل مشاهده می شود. روش جراحی انجام شده در عمل پستان، تمیز کردن یا نکردن زیر بغل و عدم توجه به بهداشت داخلی، باعث اینگونه درد ها می شود. بیماران معمولا این درد ها را به صورت سوزش، فرور رفتن چاقو یا احساس بدی در پوست زیر بغل تعریف می کنند. درد هایی که پس از جراحی پستان ایجاد می شود، به حدی می رسد که کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد.

اینستاگرام دکتر حکیمیان

در بخش عمده ای از بیماران که غدد لنفاوی زیر بغل آنها تمیز شده است درد به دلیل قطع شدن اعصابی که از دیواره سینه به دست می روند، ایجاد می شود. به این دلیل امروزه زیر بغل بیمارانی که وضع آنها مناسب است دیگر تمیز نمی شود، تمیز کردن زیر بغل ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی مانند عوارض، ورم بازو و حتی سرطان بازو شود. ولی بشتر به صورت ورم بازو و حتی سرطان بازو مشاهده می شود.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، کوچه 23
تلفن : 36294896 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علت بزرگ شدن سينه مردان و راه های درمان آنعلت بزرگ شدن سينه مردان و راه های درمان آن

بزرگی سینه در آقایان اصطلاحا ژنیکوماستی نامیده میشود و از تکثیر خوش خیم سلول های این عضو بدن ایجاد میشود . این حالت در دوران نوزادی بسیار شایع است ولی در دوران بلوغ و دهه پنج و ششم عمر نیز دیده میشود . گاهی علت این حالت تجمع بافت چربی است که به آن ژنیکوماستی کاذب گفته میشود ... ادامه مطلب

چرا طی درمان سرطان پستان لنف ادم رخ میدهد؟چرا طی درمان سرطان پستان لنف ادم رخ میدهد؟

سیستم لنفاوی، شبکه ای متشکل از عروق و غدد لنفاوی است. این شبکه بخشی از سیستم گردش خون و همچنین بخشی از سیستم ایمنی بدن است. لنف، مایع شیری رنگی است که در عروق لنفاوی و غدد لنفاوی جریان دارد و حاوی پروتئین، گلبولهای سفید، چربی و فاکتورهای انعقادی میباشد ... ادامه مطلب

در چه مواردی نمیتوان جراحی پروتز پستان انجام داد؟در چه مواردی نمیتوان جراحی پروتز پستان انجام داد؟

جراحی پروتز سینه جزء شایع ترین عمل های زیبایی است که به منظور بزرگ کردن سینه انجام می گیرد.دراین مقاله به بررسی دقیق تر منع یا محدودیت پروتز سینه می پردازیم. ... ادامه مطلب

سنجش تومور مارکرها برای تشخیص سرطان سینهسنجش تومور مارکرها برای تشخیص سرطان سینه

سنجش تومور مارکرها برای تشخیص سرطان سینه و با هدف چکاپ، بررسی عود و ابتلای مجدد انجام می گیرید. در ادامه به بررسی سرطان سینه و همچنین سنجش تومور مارکرها برای تشخیص آن می پردازیم ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین