کتاب سیب صورتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب سرطان پستان / علت و درمان درد دست در سرطان سینه

علت و درمان درد دست در سرطان سینه

درد در کتف و اطراف آن و دست معمولا یک مشکل ارتوپدی است. با این حال مواقعی وجود دارد که می تواند با سرطان سینه مرتبط باشد. درد در شانه می تواند نتیجه درمان سرطان سینه باشد. اما در برخی موارد ممکن است درد شانه ناشی از خود سرطان باشد. وقتی سرطان از سینه به استخوان ها، کبد یا سایر قسمت های بدن گسترش یابد (متاستاز)، می تواند ایجاد درد کند. این درد می تواند نزدیکی شانه یا در مفصل شانه یا قسمت بالای کمر باشد. تحقیقات نشان می دهند که تقریبا 35 درصد از افرادی که تحت درمان سرطان سینه قرار گرفته اند، پس از آن درد شانه در حد متوسط دارند.

آنچه در این مطلب میخوانید

درد پس از درمان می تواند توانایی شما را برای بلند کردن بازو ها محدود کند، باعث از دست دادن قدرت عضلانی شما شود و انجام برخی فعالیت های مربوط به شغل یا اوقات فراغت شما را دشوار کند. اگر در یک یا هر دو شانه خود درد دارید مهم است که زودتر با پزشک متخصص خود در مورد آن صحبت کنید. درد در نزدیکی شانه راست می تواند به این معنا باشد که کبد شما را درگیر کرده است.

جراحی پستان

همچنین ممکن است احساس افسردگی و اضطراب کنید و خواب شما ممکن است در نتیجه درد مختل شود. اما مهم است که بدانید نخوابیدن کافی ممکن است درد شما را بدتر کند.

علت درد دست در سرطان سینه

برخی افراد پس از درمان سرطان سینه در غدد لنفاوی زیر بازو و ناحیه زیر بازو و ناحیه اطراف آن دچار لنف ادم می شود. لنف ادم، تورم غیر طبیعی است که زمانی اتفاق می افتد که لنف بیش از حد در هر قسمت از بدن جمع می شود. لنف یک مایع رقیق و شفاف است که در سیستم لنفاوی گردش می کند تا مواد زائد را از بافت های بدن خارج کند. ادم، تجمع مایع اضافی در قسمتی از بدن است. تورم معمولا بازو را درگیر می کند. و می تواند شامل دست و انگشتان هم باشد. تورم همچنین می تواند سینه، شانه، کتف و زیر بغل را تحت تاثیر قرار دهد.

علت و درمان درد دست در سرطان سینه

کتف مجموعه ای از استخوان ها، عضلات، رباط ها، تاندون ها، اعصاب و رگ های خونی پیچیده و متصل بهم است. این ساختار برای تنظیم حالت بدن و کمک به حرکت دست ها با هم کار می کنند. استخوان کتف عملکرد های مهم و متعددی دارد:

نوبت دهی انلاین

اینستاگرام دکتر حکیمیان

درمان درد دست در سرطان سینه

  1. دارو: اگر دارو های بدون نسخه برای مدیریت درد کافی نباشد، پزشک می تواند مسکن های اوپیوئیدی یا کورتیکوستروئیدی تجویز کند.
  2. ورزش کردن در بهبود ورم لنفاوی دست: یکی از بهترین روش ها برای تسکین درد ناشی از ورم لنفاوی دست، ورزش کردن است. زیرا با افزایش فعالیت بدن مواد زائد و لنفاوی به راحتی از بدن خارج می شوند. در نتیجه دچار درد و تورم نمی شود. تمرینات خاصی وجود دارد که توسط پزشک به شما گفته می شود.
  3. مصرف غذاهای مناسب بعد از جراحی سینه : برای اینکه از لنف ادم بکاهید، باید تغذیه مناسبی داشته باشید. زیرا تغذیه نامناسب میزان مواد زائد و مایعات لنفاوی را در بدن زیاد می کند.
  4. ماساژ: وقتی زخم ها التیام یافت، ماساژ می تواند درد را کاهش و انعطاف را افزایش دهد. نتیجه تحقیقات محققان در سال 2018 بروی 21 بانو که ماها پس از جراحی سرطان پستان هنوز احساس درد داشتند؛ نشان داد 30 دقیقه ماساژ قفسه سینه و کتف دوبار در هفته به مدت 8 هفته، شدت درد را کاسته و دامنه حرکت را افزایش داده است.

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، کوچه 23
تلفن : 36294896 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :سهیلا شفیعی [ 1402-09-10 ]
سلام مدت چند ماهه ک یک توده سفت در سمت چپ سینه ام پیدا شده و بسیار درد داره علائم دیگه ایی ندارم به نظر شما مشکل از چیه؟

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کدام توده های سینه خطرناک و سرطانی نیستند؟کدام توده های سینه خطرناک و سرطانی نیستند؟

یکی از شایع ترین و کشنده ترین سرطان ها در خانم ها سرطان سینه است . سرطان ها از یک توده شروع می شوند . بسیاری از خانم ها هنگام ماموگرافی یا معاینات خانگی با توده هایی مواجه می ‌شوند ... ادامه مطلب

سرطان پستان با چه روشهایی درمان میشود؟سرطان پستان با چه روشهایی درمان میشود؟

خوشبختانه سرطان پستان با درمانهای جدید در بسیاری موارد قابل کنترل و در موارد زیادی هم بطور کامل قابل درمان است. لازم است بدانید که در میان تمام انواع سرطان ها، سرطان پستان بهترین پاسخ به درمان را دارد و در بسیاری از مـوارد بهبـودی کـامل حـاصل می شود و بیمار به زندگی کاملاً عادی خود برمی گردد ... ادامه مطلب

جراحی سرطان پستان و انکوپلاستیجراحی سرطان پستان و انکوپلاستی

جراحی انکوپلاستی امروزه تعریف جدید از جراحی سرطان پستان محسوب می شود که می توان به وسیله آن ضمن برداشتن تومور پستان ، جراحی زیبایی آن را نیز انجام داد ... ادامه مطلب

ماکروماستی بهترین درمان برای بزرگی سینهماکروماستی بهترین درمان برای بزرگی سینه

ماکروماستی یا بزرگی بیش از حد پستان، وضعیتی است که در آن اندازه سینه فرد در مقایسه با سایر اندام های بدن به طور نامتناسبی بزرگ است. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین