دکتر محمدرضا حکیمیان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب و مقالات / نکات ساده برای مراقبت از پستان ها

نکات ساده برای مراقبت از پستان ها

بیماریهای پستان اغلب خوشخیم هستند. بیماری بدخیم پستان سرطان پستان است و از هر 9 زن یک نفر در طول زندگی خود، به آن مبتلا میشود.
متاسفانه این بیماری بطور موثر قابل پیشگیری نیست، بنابراین تنها راه برای درمان مناسب و رفع این بیماری، تشخیص زودرس آن است.لازم به ذکر است که سرطان پستان جزء انواع معدودی از سرطان است که اگر در مراحل اولیه کشف شود، بطور کامل قابل درمان میباشد.

بهترین روش برای مراقبت از سلامت پستان، اجرای سه دستورالعمل زیر است :

1) انجام معاینه پستان توسط خود فرد حداقل بصورت ماهانه (برای جزئیات به مقاله تشخیص زودرس بیماریهای پستان با معاینه توسط خود فرد مراجعه کنید ).

2) انجام معاینه پستان توسط پزشک حداقل بصورت سالانه.این معاینه در افرادی که سابقه بیماری پستان داشته اند باید هر سه ماه انجام شود.
3) مامو گرافی به معنی گرفتن عکس مخصوص توسط اشعه ایکس از پستان است. این کار قابل اعتمادترین روشی است که برای تشخیص سرطان پستان در مراحل بسیار ابتدایی ابداع شده است.

بهترین روش مراقبت از پستان ها | سه اصل پایه در مراقبت از پستان ها

توصیه میشود هر خانم در سن 35 سالگی یک ماموگرافی بعنوان پایه انجام دهد و این کار را تا سن 40 سالگی هر 2 سال تکرار کند. پس از سن 40 سالگی انجام ماموگرافی بصورت سالانه توصیه میشود و پس از 70 سالگی لازم است این کار هر 3 سال انجام گیرد.

ماموگرافی حدود 80 درصد در تشخیص قابل اعتماد است و بعضی از توده های غیرقابل لمس را نیز تشخیص میدهد. بعضی از توده های پستان توسط ماموگرافی قابل تشخیص نیستند لذا در مراقبت از پستان انجام ماموگرافی به تنهائی کفایت نمیکند و لازم است معاینه نیز با آن همراه باشد.سعی کنید یک مرکز مطمئن را برای ماموگرافی انتخاب کنید و همیشه به همان مرکز مراجعه کنید.

مجددا یادآوری میشود که اکثر ضایعات یافت شده در پستان خوشخیم هستند ودر صورت تشخیص ، دچار نگرانی نشوید ولی تا کامل شدن مراحل تشخیصی به پیگیری و مراجعه به پزشک ادامه دهید.

امروزه ماموپلاستی یا جراحی ترمیمی پستان با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا، همچنین دستگاه های مجهز و مدرن انجام می‌شود. این جراحی به منظور ایجاد زیبایی و ترمیم معایب پستان صورت می‌گیرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، کوچه 23
تلفن : 36294896 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :منوره [ 1393-08-30 ]
ارسال مقلات اموزشی

مریم [ 1393-04-11 ]
از شما پزشک محترم و دلسوز سپاسگزارم

عارفه رحمانیان [ 1391-07-21 ]
درخواست ارسال مقالات اموزشی

شیوا [ 1391-02-10 ]
مقاله خوبی بود مایلم به اطلاعات جدید در خصوص پستان دسترسی داشته باشم

هانی [ 1390-12-08 ]
سایته بسیارمفیدیه

هانی [ 1390-12-08 ]
سایته بسیار مفیده اززحماته شماکمال تشکررادارم

مانیدا [ 1390-11-22 ]
تشکر من بخاطر لطفی که به خلق میکنید خیلی نا چیزه. ولی میگم :واقعا ممنون

سارا [ 1390-10-20 ]
ممنون از سايت خوبتون و اطلاعات ارزشمندي كه دلسوزانه در اختيار فارسي زبانان ميكذاريد

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پاسخ به سؤالات رایج در مورد شیمی درمانیپاسخ به سؤالات رایج در مورد شیمی درمانی

ابتلا به سرطان و تحت درمان قرار گرفتن با شیمی درمانی، محدودیت ها و ممنوعیت هایی برای افراد مبتلا و اطرافیانشان ایجاد می‌کند که در این مقاله به برخی از آنها پرداخته شده است ... ادامه مطلب

منابع غذایی گیاهی برای پیشگیری از سرطانمنابع غذایی گیاهی برای پیشگیری از سرطان

سبزیجات حاوی مواد متعددی هستند كه ممكن است در جلوگیری ازسرطان مفید باشند. مصرف بیشتر سبزیجات و میوه جات خطر سرطان ریه ، مری ، معده و روده بزرگ و ركتوم ها را می كاهد. مصرف سبزیجات و میوه جات بواسطه جایگزی نشدن با مصرف غذاهای پركالری میتوانند از افزایش وزن كه عامل خطری برای سرطان است جلوگیری كنند ... ادامه مطلب

علل ترشح از نوک پستان چیست ؟علل ترشح از نوک پستان چیست ؟

ترشحات پستان ممکن است علل متفاوتی داشته باشد اما به ندرت نشانه سرطان پستان است و در اغلب موارد خوش خیم می باشد. ترشحات پستان ممکن است در زمان شیر دهی ، بر اثر عفونت یا بیماری های دیگر دیده شود و ممکن است همزمان از هر دو پستان و یا یکی از آنها ، خود به خود یا در مواقع فشار آوردن به پستان ها خارج شوند ... ادامه مطلب

توصیه هایی برای جلوگیری از ابتلا به سرطانتوصیه هایی برای جلوگیری از ابتلا به سرطان

سرطان نوعی بیماری است که از تکثیربی رویه سلولهای بدن ایجاد میشد و روشهای درمان آن مشکل و طولانی است. همه ما می دانیم تشخیص زودرس باعث افزایش نتایج درمان و کاهش هزینه ها می شود و همه ما می دانیم که پیشگیری برتر از درمان است و همه ما از هزاران مزیت پیشگیری و تشخیص زودرس بر درمان آگاهی داریم ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465