کتاب سیب صورتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب سرطان پستان / تاثیرات جراحی زیبایی پستان بر سرطان سینه

تاثیرات جراحی زیبایی پستان بر سرطان سینه

افزایش زیبایی از جمله زیبایی پستان، می تواند سبب افزایش اعتماد به نفس افراد شود. سینه در زنان یک عضو مهم است که زیبایی قابل توجهی در اندام آن ها ایجاد می کند؛ اهمیت این موضوع آنقدر زیاد است که تعداد جراحی های زیبایی پستان صعودی است. سه گروه جراحی زیبایی برای پستان انجام می شود که به طور کلی به آن ها ماموپلاستی می گویند. شایع ترین این جراحی ها شامل افزایش سایز سینه، کاهش سایز سینه، تزریق چربی به سینه، لیفت سینه و بازسازی سینه می باشند. یکی از سوالاتی که ذهن داوطلبان این جراحی را درگیر کرده است، تاثیر داشتن یا نداشتن جراحی زیبایی پستان بر سرطان سینه می باشد. در ادامه این مقاله به بررسی تاثیرات جراحی زیبایی پستان بر سرطان سینه به صورت کامل تر می پردازیم.

جراحی پستان

آیا ارتباط مشخصی میان سرطان سینه و جراحی های زیبایی وجود دارد؟

بنابر تحقیقاتی که توسط پزشکان و متخصصین این زمینه انجام شده است، هنوز ارتباط دقیقی میان جراحی زیبایی پستان و سرطان پستان کشف نشده است؛ اما پزشکان به این باور رسیده اند که ماموپلاستی کاهشی، ریسک ابتلا به سرطان سینه را می کاهد.

در ماموپلاستی کاهشی بافت سینه برداشته می شود، در نتیجه احتمال سرطانی شدن این بافت کاهش می یابد. در حقیقت، ارتباط میان جراحی زیبایی پستان با سرطان پستان، هنگامی مشخص می ‌شود که در افراد پرریسک، بافت سینه کاهش پیدا می کند. واضح است که با کاهش این بافت، ریسک بروز سرطان و رفتارهای سلولی پرخطر نیز کاهش می‌ یابد. در نتیجه می ‌توان ادعا کرد که تاثیر جراحی زیبایی پستان در ابتلا به سرطان، با کاهش ریسک ابتلا به سرطان، چندان غیرممکن نیست.

به عبارتی دیگر، جراحی ‌های زیبایی پستان، معمولا برای کم کردن حجم سینه‌ ها و کوچک تر کردن سایز آن ها صورت می گیرد که در این گروه از جراحی ‌ها، ریسک سرطان پستان نسبت به حجم حذف شده از پستان، کاهش می یابد؛ اما نمی توان این جراحی را معادل جراحی پیشگیرانه از سرطان سینه دانست.

 جراحی زیبایی پستان

بسیاری از پزشکان معتقدند که جراحی لیفت پستان هیچ تاثیری، در افزایش یا کاهش ریسک ابتلا به سرطان سینه ندارد. همچنین به کار بردن پروتزهای استاندارد، به هیچ وجه سبب افزایش خطر سرطان سینه نخواهد شد.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که هیچ کدام از انواع جراحی‌ های زیبایی پستان، هیچ ارتباطی با کاهش و یا افزایش ریسک سرطان ندارند؛ اما توصیه می شود که افرادی که بالای 35 سال سن دارند، قبل از انجام جراحی، برای تشخیص ضایعات مشکوک به سرطان، آزمایش ماموگرافی انجام دهند و به صورت مرتب اقدامات غربالگری را پیگیری کنند.

آیا پروتز پستان سبب اختلال در تشخیص سرطان سینه می شود؟

مطالعات علمی نشان داده است که تشخیص سرطان سینه، در بیمارانی که دارای پروتز سینه می باشند، دچار تاخیر و اختلال نمی ‌شود. غالبا سایز توده سرطانی موجود در پستان این بیماران، در موقع تشخیص کوچک تر است؛ چرا که معاینه پستان در این افراد آسان تر است و همچنین این افراد نسبت به تغییرات پستان خود حساسیت بیش تری دارند.

نوبت دهی آنلاین

سرطان سینه چه علائم و نشانه هایی دارد؟

آگاه بودن نسبت به تغییرات پستان خود و شناختن نشانه ها و علائم سرطان سینه، بسیار اهمیت دارد.

رایج ترین علامت سرطان سینه، وجود توده جدید است. اگر این توده، یک توده سخت و بدون درد است که لبه های نامنظمی دارد، احتمال سرطانی بودن آن بیش تر است؛ اما توده های سرطانی پستان می توانند نرم یا گرد نیز باشند. این توده ها ممکن است دردناک نیز باشند. بهتر است هر نوع توده یا تغییرات پستان به وسیله متخصص بررسی شود.

این سرطان نشانه های دیگری نیز دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

  1. متورم شدت تمام یا قسمتی از پستان
  2. سوراخ سوراخ شدن پوست که به آن پوست پرتقالی نیز می گویند
  3. بروز درد در پستان و یا نوک پستان
  4. تو رفتگی نوک پستان
  5. قرمزی، پوسته پوسته شدن یا ضخیم شدن نوک پستان یا پوست سینه
  6. وجود ترشحات از نوک پستان
  7. متورم شدن گره های لنفاوی

اینستاگرام دکتر حکیمیان

آیا امکان ترمیم سینه پس از سرطان پستان وجود دارد؟

امروزه به علت افزایش آگاهی خانم ها نسبت به سرطان سینه و تشخیص زودهنگام آن، غالبا بافت سینه حفظ نمی شود. ترمیم سینه یک نوع جراحی است، که به منظور شکل ‌دهی مجدد، برطرف کردن نواقص و بهبود ظاهر سینه در زنان، بعد از جراحی ماستکتومی یا برداشتن بافت پستان انجام می ‌شود. برخی از روش هایی که به این منظور انجام می شود، شامل موارد زیر می شوند:

امروزه ماموپلاستی یا جراحی ترمیمی پستان با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا، همچنین دستگاه های مجهز و مدرن انجام می‌شود. این جراحی به منظور ایجاد زیبایی و ترمیم معایب پستان صورت می‌گیرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، کوچه 23
تلفن : 36294896 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ماموپلاستی و رفع افتادگی سینهماموپلاستی و رفع افتادگی سینه

ماموپلاستی به معنای جراحی زیبایی سینه می باشد و از جراحی های زیبایی پر طرفدار در میان خانم ها به شمار می آید . این روش در حال حاضر به عنوان بهترین انتخاب برای تغییر سایز سینه‌ ها محسوب می‌ شود . در این مقاله به بررسی دقیق تر ماموپلاستی و رفع افتادگی سینه ها می پردازیم . ... ادامه مطلب

فیلم آموزش معاینه پستان برای تشخیص زودرس بیماریهای بدخیمفیلم آموزش معاینه پستان برای تشخیص زودرس بیماریهای بدخیم

خودآزمایی پستان، معاینه پستان توسط خود فرد است. این معاینه برای هر زن و در هر سن قابل اجرا است. خودآزمایی پستان هزینه ای ندارد و در هر ماه، تنها 15 دقیقه وقت جهت انجام آن لازم است. با معاینه ماهیانه پستان، با خصوصیات پستان خود آشنا می شوید ... ادامه مطلب

پاسخ به سولات رایج در مورد سرطان پستانپاسخ به سولات رایج در مورد سرطان پستان

افرادی هستند که به طور ژنتیکی مستعد ابتلا به سرطان پستان هستند. این افراد سوالات بی شماری دارند که در این مطلب به برخی از این پرسشهای بیشتر مطرح شده؛ پاسخ داده می‌شود ... ادامه مطلب

وایر گذاری در پستان به چه دلیل انجام میشود؟وایر گذاری در پستان به چه دلیل انجام میشود؟

وایر گذاری روشی است که باعث می شود هنگام انجام جراحی پزشک به راحتی بتواند محل توده را تشخیص دهد .در این روش قبل از انجام جراحی قطعه ای سیم فلزی نازک (مانند سیم های نازک فیوز) در پستان قرار می گیرد و هنگام جراحی این سیم به عنوان راهنما عمل کرده و پزشک را به ناحیه ای که تومور در آن قرار دارد می رساند ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین