کتاب سیب صورتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب سرطان پستان / آیا سرطان پستان همیشه همراه با توده ای قابل لمس است؟

آیا سرطان پستان همیشه همراه با توده ای قابل لمس است؟

همه توده‌‌هایی که در پستان ایجاد و یا توسط خانم‌‌ها احساس می‌‌شوند لزوما سرطان نیستند و اگر این توده‌‌ها سرطانی هم باشند، با تشخیص زودرس و اقدام سریع درمان‌ پذیر خواهند بود، اما بسیاری از خانم‌‌ها با مشاهده توده در پستان بسیار نگران و مضطرب می‌شوند و حتی از مراجعه به پزشک هراس دارند. در حدود ۴۰ درصد از خانم‌‌ها در دوره‌‌ای از زندگی توده‌‌هایی را در پستان خود لمس می‌‌کنند.

آنچه در این مطلب میخوانید

بسیاری از بیمارانی که به پزشک متخصص پستان مراجعه می‌کنند، در اثر لمس یک توده و یا ایجاد یک درد شدید در ناحیه پستان نسبت به سلامتی خود حساسیت پیدا کرده‌اند. در واقع، آن‌ها نگران این مساله هستند که آیا این توده و درد نشانه‌ای از بروز سرطان سینه است یا خیر. با اینکه با مشاهده برخی شواهد فیزیکی می‌توان به بروز توده‌های بدخیم پستان مشکوک شد، اما تشخیص قطعی آن‌ها به انجام معاینات دقیق توسط یک پزشک متخصص نیاز خواهد داشت.

جراحی پستان

انواع توده‌های تشکیل شده در پستان کدام اند؟

با اینکه حس یک توده در سینه می‌تواند ترس بروز سرطان سینه را در شخص القا نماید، اما بهتر است بدانید که همه توده‌ها لزوما سرطانی نیستند. همچنین، به عنوان یک نکته امیدبخش لازم است بدانید که عمده توده‌های تشکیل شده در پستان، غیرسرطانی و خوش‌خیم خواهند بود.
هنگامی که شخص در اثر خودآزمایی و یا پزشک در اثر معاینات فیزیکی متوجه وجود توده‌هایی در بافت پستان شوند، باید برخی اقدامات تکمیلی هم انجام گیرد. برای مثال، پزشک با انجام ماموگرافی و سونوگرافی می‌تواند توده‌های بدخیم پستان را از نوع خوش‌خیم آن‌ها تشخیص دهد.

هفت خطا در مورد توده‌ها و سرطان سینه بانوان

در اینجا با ۷ مورد از خطاهای رایج زنان درباره این سرطان آشنا می ‌شویم:

این عقیده نادرستی است که هر توده‌‌ای در پستان به معنی وجود سرطان است. به گفته محققان انجمن سرطان آمریکا، اگر چه هر خانمی در پستان خود که احساس توده‌ داشت باید به فکر سرطان باشد تا عکس این موضوع ثابت شود، اما این نباید زنان را نگران کند. هر چه سن یک زن بیش‌تر باشد، احتمال بیش‌تری دارد تا یکی از ۷ تا ۸ نفری باشد که مبتلا به سرطان پستان می‌‌شوند. همچنین احتمال بیش‌تری وجود دارد که توده ‌های پستانی در زنان سالمند و زنانی که به دوران یائسگی نزدیک می‌‌شوند و یا یائسه شده‌‌اند سرطانی شوند. وقتی یک توده پستانی سرطانی نباشد، به چه دلیل ممکن است ایجاد شده باشد؟ این توده‌‌ها ممکن است کیست‌‌هایی باشند که معمولا خطرناک نیستند، اما ممکن است رشد غیر سرطانی و غیر طبیعی سلول‌‌ها باشد نظیر فیبروآدنوما که کمتر شایع است و یا لخته‌‌های خونی که موجب ایجاد توده می‌‌شوند. همچنین این توده‌‌های کاذب ممکن است در اثر تغییرات هورمونی ایجاد شوند که در واقع اصلا آن‌ها توده نیستند.
به هر حال دلیل توده‌‌های پستانی هر چه باشد، نباید مورد غفلت واقع شود و باید از سوی پزشک اطمینان حاصل شود که خطرناک نیستند. گاهی لازم است معاینه جسمی از سوی پزشک صورت گرفته و گاهی نیاز به ماموگرافی و در برخی اوقات نیاز به سونوگرافی است. با انجام این آزمون‌‌ها علت توده‌‌های پستانی دقیقا مشخص خواهد شد.

توده های سرطانی پستان

همیشه این ‌طور نیست. به گفته محققان دانشگاه لومباردی شهر جورج واشنگتن همیشه سرطان‌‌های پستان با توده همراه نیستند. گاهی اوقات قبل از این که خانمی احساس توده در پستان خود داشته باشد، بعد از انجام ماموگرافی مشخص می‌شود که او دچار سرطان پستان است. بسیاری از سرطان‌‌ها هنگام آزمون‌‌های غربالگری ماموگرافی تشخیص داده می‌‌شوند.

اگر این ‌طور فکر می ‌کنید بدانید که همیشه توده‌‌های سرطانی متفاوت از توده‌‌های خوش‌‌خیم نیستند. توده‌‌های سرطانی و توده‌‌های غیر سرطانی یا همان خوش ‌خیم، ممکن است با یکدیگر اشتباه گرفته شوند. زنان غالبا فکر می‌کنند وقتی توده‌‌ای سرطانی باشد، آن را به صورت توده ‌ای سفت احساس می‌کنند که به اطراف حرکت نمی‌کند. این در حالی است که توده‌های پستانی همچنین ممکن است نرم و متحرک باشند. بنابراین همیشه نمی‌توان گفت که توده‌های سفت، سرطانی و توده‌های نرم، بی‌خطر هستند.

کیست‌ها در صورتی که عمقی باشند احساس سوزش ایجاد می‌کنند. اما اگر این کیست‌ها سطحی باشند غالبا نرم و گرد حس می‌شوند. اگر توده‌های پستانی عمقی باشند قادر هستند بافت پستان را به جلو برانند. گاهی توده‌هایی که در لمس به نظر خوش‌خیم و نرم و متحرک می‌آیند می‌توانند سرطان باشند. توده‌هایی که با لمس آن‌ها زنان احساس خراش و سوزش داشته باشند معمولا خوش‌خیم هستند و اما بهترین توصیه این است که اگر هنگام لمس هر احساسی داشتید باید مورد بررسی قرار بگیرید.

این باور غلط است که نباید با لمس توده‌های کوچک در پستان احساس نگرانی کرد. توده‌های سرطان‌ها می‌توانند در زمان شروع بسیار کوچک باشند. اندازه یا سایز توده‌های پستانی راه خوبی برای تصمیم ‌گیری در مورد بی‌خطری یا سرطانی بودن توده‌ها نیست. در برخی از زنان توده‌های پستانی به اندازه ی یک نخود و در برخی دیگر اندازه‌ی این توده‌ها حتی به حد یک گریپ ‌فروت هم می‌رسد. با انجام ماموگرافی حتی توده‌های بسیار کوچک مشخص می‌شوند. وقتی زنان واقعا در پستان خود توده‌ای را حس می‌کنند اندازه‌ی آن‌ها معمولا کمتر از ۲/۵ سانتی ‌متر قطر دارد یعنی چیزی به اندازه یک آلبالو.

این باور غلط را از ذهن خود دور کنید که با لمس توده نباید سریع به پزشک مراجعه کرد. مخصوصا اگر شما خانمی هستید که سن‌تان کمی بالا رفته است به تأخیر انداختن مراجعه و پیگیری توده پستانی کار درستی نیست. هر توده‌ای در پستان باید توسط پزشک مورد ارزیابی کامل قرار گیرد. گاهی پزشک توصیه می‌کند که بعد از دوران قاعدگی برای بررسی بیش‌تر مراجعه کنند. ممکن است این توده نوعی کیست باشد و با قاعدگی و تغییرات هورمونی تغییر کند. زنانی که به سن یائسگی نزدیک می‌شوند احتمال کم‌تری وجود دارد تا دچار تغییرات توده ناشی از تاثیرات هورمونی شوند، بنابراین نباید ارزیابی‌های پستانی به تاخیر انداخته شود.

نوبت دهی

اما این سوال مطرح می‌شود که:

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

پزشکان توصیه می‌کنند در هر سنی که هستید حتما حداکثر ۲ تا ۴ هفته بعد از لمس توده به پزشک مراجعه کنید. حتی بهتر است بلافاصله پس از لمس توده به پزشک مراجعه کنید. این پزشک است که زمان مراجعه بعدی را تعیین می‌کند و زنان خود نباید در مورد آن تصمیم بگیرند. عده‌ای از زنان خود را با اطرافیان و آشنایان خود مقایسه می‌کنند و به گمان این که توده پستانی آن‌ها هم ممکن است کیست باشد و برطرف می‌شود به پزشک مراجعه نمی‌کنند. در حالی که اگر توده‌ای سرطانی باشد حتی یک هفته و یا یک ماه هم برای درمان ارزشمند است، مخصوصا اگر فرد جوان باشد.

این باور هم واقعیت مطلق ندارد. تنها ۵ تا ۱۰ درصد از سرطان‌های پستان، ارثی است. اکثریت زنانی که دچار سرطان پستان می‌شوند هیچ عامل خطری ندارند. پس این جمله هم واقعیت ندارد که اگر خانمی در خانواده‌ای زندگی می‌کرد که تاریخچه سرطان در آن وجود نداشت، توده‌های پستانی هرگز سرطانی نخواهند شد.

همیشه این ‌طور نیست. برخی از زنان که سالیان زیاد در پستان خود کیست داشته‌اند نباید تصور کنند که این کیست‌ها نگران‌ کننده نخواهند شد، چرا که ممکن است کیست‌ها هم دچار تغییراتی شده و به توده‌های سرطانی تبدیل شوند.
همه خانم‌ها باید توجه کنند که هر زمانی که در پستان‌های خود توده‌ای جدید یافتند باید فورا به پزشک مراجعه کنند تا نگرانی‌های آن‌ها برطرف شود، چرا که ممکن است این توده از همان کیست‌های قدیمی نباشد.

اینستاگرام دکتر حکیمیان

چه توده هایی در سینه سرطانی هستند؟

توده یا تومور پستان :

شایع‌ترین علامت سرطان پستان توده بدون درد می‌باشد که در حدود 75درصد موارد توسط خود بیمار به صورت اتفاقی یا در معاینه ماهیانه کشف می‌شود گاهی یک احساس نامطلوب مبهم در محل توده باعث توجه بیمار و کشف آن می‌شود. توده‌های پستان ممکن است خوش‌خیم یا بدخیم باشند . بنابراین بهتر است در صورت لمس توده در پستان ، به پزشک متخصص مراجعه کنید .
خصوصیات توده‌های مشکوک به سرطان در لمس عبارت‌اند از :

امروزه جراحی های زیبایی پستان مانند لیفت پستان (ماستوپکسی) با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا انجام می‌شود. این جراحی به منظور ایجاد زیبایی و ترمیم معایب پستان توسط دکتر سید محمد رضا حکیمیان جراح پستان با دانش بالا و تجربه سالها کار در این زمینه صورت می‌گیرد. شماره تماس : 36294896 - 031


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، کوچه 23
تلفن : 36294896 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :پروانه نژادی مقدم [ 1401-10-11 ]
سلام من ۲۴ سالمه دوبار عمل توده پستان دلشتم والان بعد از یکسال پستانم درد میکنه

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مراحل ویزیت و جراحی بیماران خارج از کشور و سایر استانهامراحل ویزیت و جراحی بیماران خارج از کشور و سایر استانها

هم میهنان گرامی خارج از کشور و مقیم هر استانی در ایران، همچنین کسانی که مایل هستند توسط دکتر حکیمیان ویزیت فوری حضوری شوند ... ادامه مطلب

بزرگ یا کوچک کردن سایز سینه با ماموپلاستیبزرگ یا کوچک کردن سایز سینه با ماموپلاستی

ماموپلاستی ، در حقیقت به معنای جراحی زیبایی سینه ( بزرگ یا کوچک کردن سایز سینه ) است ، اما معمولا جراحی کوچک کردن سینه به عنوان ماموپلاستی شناخته می شود . امروزه ماموپلاستی جزو جراحی های زیبایی پر طرفدار در میان خانم ها به شمار می رود ... ادامه مطلب

سازگاری در بیماران مبتلا به سرطان پستان قبل و بعد از درمانسازگاری در بیماران مبتلا به سرطان پستان قبل و بعد از درمان

سرطان پستان به نوعی سرطان گفته می شودکه از بافت پستان آغاز می شود. ... ادامه مطلب

آیا طب مکمل و جایگزین در درمان سرطان پستان موثر است؟آیا طب مکمل و جایگزین در درمان سرطان پستان موثر است؟

منظور از طب مکمل، سایر روشهای درمانی، غیرپزشکی نوین است که به پیشگیری یا درمان بیماریها می‌پردازد. گاهی بیماران برای درمان سرطان به طب سنتی روی می‌آورند و دچار عواقب ناگوار می شنوند ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین