کتاب سیب صورتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب سرطان پستان / مبتلایان به سرطان سینه چقدر عمر میکنند؟

مبتلایان به سرطان سینه چقدر عمر میکنند؟

احتمال ابتلای زنان به سرطان سینه نسبت به هر نوع سرطان دیگری به جز سرطان پوست بیشتر است. گزارشات آماری نشان می ‌دهد در سال ۲۰۲۰، حدود ۲۷۶،۴۸۰ نفر زن در ایالات متحده به سرطان مهاجم سینه و ۴۸.۵۳۰ زن به سرطان غیر تهاجمی سینه مبتلا شده اند. همچنین تخمین زده شده که ۲،۶۲۰ نفر مرد نیز در ایالات متحده به سرطان تهاجمی سینه مبتلا شدند. تخمین زده می شود امسال میزان مرگ و میر ناشی از سرطان سینه حدود ۴۲.۶۹۰ نفر شامل ۴۲۱۷۰ زن و ۵۲۰ مرد خواهد بود.

آنچه در این مطلب میخوانید

تعیین طول عمر مبتلایان به سرطان سینه فقط و فقط به خود فرد و البته پزشک درمانگرش بستگی دارد. حال چرا؟؟

زیرا هرچه زودتر تشخیص سرطان سینه اتفاق بیافتد و شناسایی شود، راحت تر می توانید درمانش کنید. چراکه درمان پذیری سرطان سینه در مراحل و گرید های اولیه می تواند بسیار راحت باشد، در حالی که درمانش در مراحل بالایی ممکن است خیلی سخت باشد.سرطان سینه هم مانند تمام انواع سرطان های دیگر ممکن است متاستاز کند.

جراحی پستان

متاستاز چیست؟

متاستاز یعنی پیشرفت و سرایت سلول های سرطانی به بخش های دیگر بدن. وقتی سلول های سرطانی از جایگاه اولیه خود جا به جا می شوند و به نواحی دیگر سینه یا اندام های دیگر می روند، و در آنجا هم شروع به رشد و تومورزایی می کنند، متاستاز اتفاق می افتد.
احتمال متاستاز سرطان سینه در وهله اول به خوش خیم بودن یا بدخیم بودن توده سرطانی بستگی دارد. اصولا توده های خوش خیم پستان دچار متاستاز نمی شوند. اما حتی اگر توده های خوش خیم را به موقع درمان نکنید ممکن است پیشرفت کرده و به بخش های دیگر هم سرایت کنند.

همچنین بخوانید: علائم سرطان سينه در مردان

اصولا اگر متاستاز در مراحل اولیه باشد، شانس درمان سرطان سینه هنوز وجود دارد، اما اگر سرطان به مرحله یا گرید چهار برسد و متاستاز شدید کند دیگر نمی توان را درمان کرد.اما متاستاز می تواند بسته به اندامی که به آن سرایت می کند هم دسته بندی داشته باشد. رایج ترین متاستازهای سرطان سینه متاستاز کبد و استخوان است.متاستاز کبد زمانی است که سلول ها به کبد سرایت کرده باشند که در این شرایط دردی در ناحیه شکم خود احساس می کنید که از بین نمی رود. از قبل هم البته ممکن است دچار علائمی مانند بی اشتهایی یا کاهش وزن شده باشید. در نتیجه ی این متاستاز کبد ضعیف شده و علائم بیماری های مربوط به این ناحیه یعنی زرد شدن چشم و ضعف عمومی بدن خودشان را بروز می دهند البته این علائم بعد از علائم مستقیم سرطان سینه در خود ناحیه پستان اتفاق می افتند.
از طرفی متاستاز استخوان هم به این صورت است که اول دچار درد در ناحیه استخوان های کمر و ستون فقرات، دست ها و پا ها می شوید. این امر می تواند موجب ضعف استخوان ها شود. چنانچه متاستاز به ستون فقرات رسیده باشد، ممکن است در اثر فشار به نخاع دچار بی حسی در نواحی مختلف بدن مانند دست و پا شوید.

طول عمر مبتلایان به سرطان سینه در گرید های مختلف

وقتی که پزشک شما پیش آگهی سرطان سینه‌تان را متوجه می ‌شود، دوره احتمالی و نتیجه بیماری شما را تخمین می ‌زند. پیش آگهی سرطان در افراد مختلف، متفاوت است و عوامل متعددی بر پیش آگهی سرطان تاثیر می‌ گذارند، برای مثال سن فرد، نوع، درجه و اندازه تومور سرطانی، همه، بر پیش آگهی موثر هستند.
انجمن سرطان آمریکا (ACS) پیش بینی می‌ کند که در ایالات متحده آمریکا، ۱۳ درصد از زنان در طول زندگی خود به سرطان سینه مبتلا می شوند. طبق گزارش ACS، به لطف تشخیص زودهنگام و بهبود درمان، مرگ و میر ناشی از سرطان سینه از سال ۱۹۸۷ تا ۲۰۱۷ ، به میزان ۴۰ درصد کاهش یافت.

برای بیان طول عمر افراد مبتلا به سرطان سینه از اصطلاح بقا و بقای نسبی استفاده می‌کنیم:

درجه بندی سرطان سینه

سرطان سینه را به چهار درجه یا گرید تقسیم بندی می کنند. گرید های اولیه، یعنی سرطان سينه گريد صفر ، سرطان سينه گريد 1 و سرطان سينه گريد 2 که خودشان هم به بخش های کوچک تری تقسیم می شوند مراحل اولیه هستند و می توان سرطان را به خوبی در این گرید ها درمان کرد.
اما گرید 3 و به خصوص مراحل بالای آن درجه سختی است که درمان سرطان سینه در آن سخت تر خواهد بود.
و اما سرطان سينه گريد ٤ که آخرین مرحله پیشرفت سرطان است، مرحله ای است که نمی توان سرطان را در آن درمان کرد.

همان طور که اشاره کردیم یکی از مهم ترین پارامتر ها در تعیین طول عمر مبتلایان به سرطان سینه، یا به عبارت بهتر یکی از مهم ترین عوامل موثر در درمان سرطان پستان، پزشک یا پزشکانی است که فرآیند تشخیص و درمان را پیش او یا آنها انجام می دهید.
به صورت کلی بهترین روش برای درمان سرطان روش جراحی است. پس اگر جراح مناسبی درمان را برای شما انجام ندهد، به همان نسبت احتمال درمان هم پایین تر می آید. پس حتما در انتخاب یک جراح ماهر، با تجربه و قابل اطمینان دقت نظر داشته باشید.

اینستاگرام دکتر حکیمیان

ارتباط مرحله بیماری و طول عمر بیماران

بین مرحله بیماری بیماران و طول عمر آن ‌ها ارتباط معکوس وجود دارد. یعنی هر چه مرحله بیماری بالا تر باشد (یعنی پیشرفته‌ تر باشد)، طول عمر بیماران به طور متوسط کمتر است.
در واقع یکی از اهداف مهم سیستم های مرحله بندی، تعیین پیش آگهی و طول عمر بیماران است تا بر اساس آن بتوان درمان با شدت مناسب را انتخاب کرد.
همانطور که در صفحه مرحله بندی سرطان سینه گفتیم، در مرحله بندی آناتومیک، اندازه و میزان گسترش تومور، تعداد و مکان غدد لنفاوی درگیری و وضعیت متاستاز دوردست نقش دارد.

بقای ۵ ساله بر اساس مرحله بندی کلی

متاسفانه اطلاعات دقیقی از طول عمر افراد مبتلا به سرطان سینه در ایران وجود ندارد. بنابراین مجبور هستیم از اطلاعات کشور های غربی استفاده کنیم.
ابتدا بقای بیماران را بر اساس اطلاعات به دست آمده از آمریکا که از پایگاه داده نظارت، داده‌ های اپیدمیولوژی و نتایج نهایی (SEER) استفاده می‌کند توضیح می ‌دهیم.
SEER سرطان سینه را بر اساس مراحل ۰ تا ۴ گروه بندی نمی ‌کند بلکه آن‌ ها را بر اساس مراحل زیر گروه بندی می کند:

 1. موضعی: زمانی که سرطان به خارج از سینه گسترش نیافته است.
 2. ناحیه ‌ای: زمانی که سرطان به خارج از سینه و به غدد لنفاوی مجاور پخش شده است.
 3. دوردست (متاستاتیک): زمانی که سرطان به سایر قسمت‌ های بدن مانند کبد، ریه‌ها یا استخوان‌ ها پخش شده است.

بقای نسبی ۵ ساله بیماران بر اساس NCI در این مراحل عبارت است از:

یک مطالعه NCI در سال ۲۰۱۷ نشان داد که در طی حدود ۱۵ سال، نرخ بقای ۵ ساله برای زنان ۱۵ تا ۴۹ ساله با تشخیص سرطان پستان دوردست، دو برابر شده و از ۱۸ درصد به ۳۶ درصد رسیده است.

میزان بقای ۱۰ ساله

ACS گزارش می ‌دهد که میانگین بقای ۱۰ ساله برای زنان مبتلا به سرطان سینه، ۸۴ درصد است.مطالعه دیگری روی بیش از ۴۲۰۰ زن جوان مبتلا به سرطان سینه نشان داد که میزان بقای ۱۰ ساله برای زنان با تومور ‌های کوچک ‌تر از ۲ سانتی متر، ۸۹ درصد است.میزان بقا برای کسانی که تومور ‌های برابر ۲ سانتی متر داشتند، ۸۶ درصد و برای کسانی که تومو‌ر های بزرگ‌ تر از ۲ سانتی متر داشتند، ۸۱ درصد بود.

نوبت دهی انلاین

میزان بقای ۱۵ ساله

میانگین نرخ زنده ماندن زنان پس از تشخیص سرطان سینه به مدت حداقل ۱۶ سال، ۸۰ درصد است. آماری برای میزان بقا بر اساس مرحله سرطان در دسترس نیست.

طول عمر بیماران بر اساس مرحله سرطان سینه

همانطور که گفتیم در مراحل پایین ‌تر، بقای بیماران بیشتر است. در ادامه بقای نسبی بیماران سرطان سینه را بر اساس مراحل عددی ذکر می‌ کنیم:

 1. مرحله ۱: ۹۷ تا ۱۰۰ درصد (متوسط ۹۹)
 2. مرحله ۲: ۹۰ تا ۹۹ درصد (متوسط ۹۶)
 3. مرحله ۳: ۶۶ تا ۹۸ درصد بسته به سایر فاکتور ها

طول عمر بیماران بر اساس سن

نوع بیماری در خانم ‌های سنین مختلف ممکن است متفاوت باشد و در سنین زیر ۳۵ سال معمولا کمی بد تر است. همچنین ممکن است خانم‌ های مسن ‌تر از نظر جسمی توانایی کمتری برای توانایی تحمل درمان‌ های سرطان داشته باشند. این عوامل و علل دیگر باعث می ‌شود میزان بقای نسبی ۵ ساله در سنین مختلف کمی متفاوت باشد:

 1. سن کمتر از ۴۵ سال: ۸۸ درصد
 2. ۴۵ تا ۵۴ سال: ۹۱ درصد
 3. ۵۵ تا ۶۴ سال: ۹۱ درصد
 4. ۶۵ تا ۷۴ سال: ۹۲ درصد
 5. ۷۵ سال به بالا: ۸۶ درصد

کتاب سیب صورتی به قلم بیش از ۲۰ نفر از متخصصین مقوله سرطان پستان و با گردآوری و تدوین دکتر سید محمد رضا حکیمیان ، شامل اطلاعات معتبر ، کاربردی و بسیار مفیدی است که خواندن و معرفی آن را به تمامی کسانی که به نوعی با این بیماری مواجه هستند توصیه می کنیم . این مجموعه به پرسش‌های بی شماری در زمینه سرطان پستان پاسخ داده است و هدیه ارزشمندی برای دوستان و آشنایان است. شما می توانید برای دریافت این کتاب، روی لینک تهیه کتاب سیب صورتی کلیک کنید؛ یا از طریق پیام به شماره واتساپ ۰۹۰۴۴۰۴۶۶۴۹ اقدام فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، کوچه 23
تلفن : 36294896 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :حافظی پور [ 1402-07-17 ]
سلام خسته نباشید در راستای درمان بیماری سرطان کمک های مالی انجام میدهید درست دستتون درد نکنه ولی برای روحیه افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، برنامه ای دارید مثلا نشست یا جلسه با این افراد یا برنامه های تفریحی که فقط این افراد شرکت کنند حافظی پور

کاهه [ 1401-06-03 ]
باتشکر وسپاس بسیار عالی بود

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علت درد پستان؛ علائم و راه های درمان آنعلت درد پستان؛ علائم و راه های درمان آن

یکی از شایع‌ترین موارد در بین خانم ها درد پستان می‌باشد . درد پستان بیشتر در خانم های جوان و در نزدیکی یائسگی رخ می‌دهد . درصورتی که این درد شدید باشد می‌تواند فعالیت های روزانه را در فرد مختل کند ... ادامه مطلب

اهمیت تغذیه خوب در طول درمان سرطان پستاناهمیت تغذیه خوب در طول درمان سرطان پستان

سرطان پستان شایع ترین سرطان در زنان است. از هر ۸ زن در ۱ نفر سرطان پستان تشخیص داده می شود و ۱ در ۵ از آن هایی که تشخیص داده می شوند، زیر ۵۰ سال دارند ... ادامه مطلب

چرا تشخیص زود هنگام در پیشگیری از پیشرفت سرطان پستان مهم است؟چرا تشخیص زود هنگام در پیشگیری از پیشرفت سرطان پستان مهم است؟

سرطان سینه، یکی از شایع ترین انواع سرطان در زنان است. با تشخیص به موقع و قبل از لمس ضایعه و تغييرات بافت پستان در ماموگرافی می توان از پیشروی بیماری سرطان سینه جلوگیری کرد. در این بخش به روش های تشخیص سرطان سینه اشاره کرده ایم. ... ادامه مطلب

جراحی سرطان پستان و انکوپلاستیجراحی سرطان پستان و انکوپلاستی

جراحی انکوپلاستی امروزه تعریف جدید از جراحی سرطان پستان محسوب می شود که می توان به وسیله آن ضمن برداشتن تومور پستان ، جراحی زیبایی آن را نیز انجام داد ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین