کتاب سیب صورتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب سرطان پستان / خطر افزایش ابتلا به سرطان پستان به منارک زودرس

خطر افزایش ابتلا به سرطان پستان به منارک زودرس

منارک به معنای اولین خونریزی قاعدگی یا شروع چرخه پریودی در دختران است. شروع چرخه قادعگی برای یک دختر به معنای شروع دوره باروری او است. می توان گفت منارک نشان دهنده بزرگ شدن فرزند شما است. منارک غالبا در سنین 11 تا 14 سالگی اتفاق می افتد. پیشبینی زمان درست بلوغ در دختران، سبب می شود بتوان آگاهی های ضروری را در این زمینه، به موقع به آنان ارائه کرد؛ تا آن ها از نظر روانی برای پذیرش تحولاتی که در این دوره تجربه خواهند کرد، آمادگی لازم را داشته باشند. شروع چرخه قاعدگی برای برخی از دختران زودتر از حالت معمول رخ می دهد که به آن منارک زودرس گفته می شود؛ متاسفانه طی دهه های اخیر سن منارک کاهش یافته است. در ادامه این مقاله به بررسی منارک زودرس به صورت دقیق تر می پردازیم.

جراحی سینه

منارک چه نشانه هایی دارد؟

شروع دوران قاعدگی یا همان منارک معمولا با یک سری از نشانه ها همراه است که برخی از آن عبارتند از:

منارک زودرس

سن منارک تحت تاثیر چه عواملی قرار دارد؟

تنها 10 درصد از دختران در سن 11.11 سال به سن بلوغ می رسند و در مقابل 90 درصد دیگر، در 13.75 سالگی به بلوغ می رسند. سن اولین قاعدگی تحت تاثیر عوامل مختلفی است که مهم ترین آن ها شامل موارد زیر می شوند:

  1. وراثت
  2. عوامل اقتصادی و اجتماعی
  3. سبک زندگی
  4. عوامل اکتسابی
  5. موقعیت جغرافیایی
  6. وضعیت روانی فرد
  7. رژیم غذایی فرد
  8. شاخص توده بدنی
  9. خصوصیات فیزیکی

آیا سن شروع منارک حائز اهمیت است؟

با توجه به تحقیقات انجام شده، سن منارک دختران بر عواملی مانند مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی، سرطان پستان، دیابت نوع دو، سندرم متابولیک، روند شاخص های تن سنجی و وضعیت روانی فرد به ویژه افسردگی، تاثیر گذار است.
بی نظمی در قاعدگی خود سبب مشکلات متعددی از جمله افزایش خطر ابتلا به سرطان ها می شود. آمارها نشان می دهند، بی نظمی در قاعدگی در افرادی که زودتر از 11 سالگی اولین قاعدگی خود را تجربه کرده اند، 2 برابر کسانی بوده است که این تجربه را در سن 11 تا 15 سالگی داشته اند.
لازم به ذکر است، علاوه بر تاثیر مستقیمی که منارک زودرس در ابتلا به سرطان ها، به وِیژه سرطان تخمدان و برست دارد، بی نظمی در قاعدگی این خطر را به طور قابل توجهی افزایش می دهد.

نوبت دهی آنلاین دکتر حکیمیان

آیا میان سرطان پستان و منارک زودرس ارتباطی وجود دارد؟

همانطور که پیش تر گفتیم، قاعدگی زودرس، خطر ابتلا به سرطان برست را افزایش می‏دهد. شروع سیکل های قاعدگی در سنین کم، با افزایش اندکی در خطر سرطان پستان مرتبط است.
برای مثال، دخترانی که قاعدگی آن ها پیش از ۱۱ سالگی شروع شود، در حدود ۱۵-۲۰ درصد بیش تر از کسانی که پریود آن ها از ۱۵ سالگی یا بیش تر شروع شود، در معرض خطر می باشند.
این افزایش خطر حداقل تا حدودی به علت یک هورمون جنسی به نام استروژن است که زنان در معرض آن قرار می ‏گیرند. هرچه منارک زودتر رخ دهد، بافت پستان بیش تر در معرض استروژن ‏های ترشح شده در دوران قاعدگی در طول زندگی فرد، قرار می ‏گیرد و در نتیجه احتمال خطر ابتلا به سرطان نیز افزایش می یابد.

سرطان پستان چیست؟

سرطان پستان یکی از شایع ترین سرطان ها می باشد که در صورت تشخیص زودهنگام، شانس درمان موفقیت آمیز بسیار زیادی دارد. این بیماری به دنبال تکثیر کنترل نشده گروهی از سلول های بافت پستان و در نتیجه تشکیل تومور، ایجاد می شود.
بافت سرطانی پستان در ابتدا به پیرامون خود و نهایتا به غدد لنفاوی نزدیک پستان گسترش می‌ یابد. در آن گروه از بیمارانی که سرطان پستان به موقع تشخیص داده نمی‌شود و درمان آن ها شروع نمی ‌شود، سرطان به سایر اندام‌ها گسترش پیدا کرده و وارد مرحله غیرقابل درمان می شود.

اینستاگرام دکتر حکیمیان

در مورد قاعدگی بیش تر بدانیم:

اگر با مشکل ژنیکوماستی یا بزرگی سینه در آقایان مواجه هستید؛ برای تشخیص قطعی و درمان این بیماری در اصفهان، می‌توانید به دکتر سید محمد رضا حکیمیان، فلوشیپ جراحی پستان مراجعه نمایید. برای هماهنگی با مطب ایشان و در یافت نوبت می‌توانید از طریق تماس با شماره تلفن 36294896 - 031 اقدام فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، کوچه 23
تلفن : 36294896 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آیا بعد از جراحی لامپکتومی ظاهر سینه تغییر می کند؟آیا بعد از جراحی لامپکتومی ظاهر سینه تغییر می کند؟

لامپکتومی یک عمل جراحی رایج می‌ باشد که در آن سرطان یا دیگر بافت های غیر طبیعی از پستان حذف می‌ شوند . به لامپکتومی عمل جراحی حفظ پستان یا محافظت از پستان نیز گفته می‌ شود زیرا بر خلاف ماستکتومی تنها بخشی از پستان برداشته می‌ شود. در این مقاله به بررسی دقیق تر جراحی لامپکتومی و عوارض آن می پردازیم . ... ادامه مطلب

تشخیص بیماری های خوش خیم پستانتشخیص بیماری های خوش خیم پستان

تشخیص نوع توده پستانی تنها توسط پزشک و با استفاده از انجام معاینات فیزیکی ، سونوگرافی پستان و ماموگرافی قابل انجام است . با این کهبیماری های خوش خیم پستان ، سرطانی نیستند اما می توانند احتمال بروز سرطان پستان را در نهایت افزایش دهند . در این مقاله به بررسی توده های خوش خیم پستان می پردازیم ... ادامه مطلب

عمل بازسازی و زیباسازی پستان خانم ها پس از ماستکتومیعمل بازسازی و زیباسازی پستان خانم ها پس از ماستکتومی

در عمل جراحی ماستکتومی پستان جهت درمان یا جلوگیری از سرطان پستان برداشته می شود . زنانی که برای درمان سرطان پستان تحت عمل جراحی قرار گرفته اند ممکن است برای بازسازی فرم و شکل پستان خود به جراحی های بیشتری نیاز داشته باشند . به این عمل ، جراحی بازسازی سینه یا جراحی بازسازی پستان گفته می شود . ... ادامه مطلب

آیا سرطان پستان همیشه همراه با توده ای قابل لمس است؟آیا سرطان پستان همیشه همراه با توده ای قابل لمس است؟

همه توده‌‌ هایی که در پستان ایجاد و یا توسط خانم‌‌ ها احساس می‌‌ شوند لزوما سرطان نیستند و اگر این توده‌‌ ها سرطانی هم باشند، با تشخیص زودرس و اقدام سریع درمان‌ پذیر خواهند بود، اما بسیاری از خانم‌‌ ها با مشاهده توده در پستان بسیار نگران و مضطرب می‌ شوند و حتی از مراجعه به پزشک هراس دارند. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین