کتاب سیب صورتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب و مقالات / توده سینه به چه دلایلی ایجاد میشود؟

توده سینه به چه دلایلی ایجاد میشود؟

اختلالاتی که اغلب در سینه ایجاد می شود شامل توده هایی است که ممکن است خوش خیم یا بدخیم باشند . بیشتر این توده ها خطرناک نیستند و سرطانی نمی شوند ، همچنین به درمانی خاصی نیاز ندارند . اما بیشتر خانم هایی که با لمس این توده ها در سینه خود به پزشک مراجعه می کنند حالتی مضطرب و نگران دارند و تصور می کنند این توده ها همگی سرطانی هستند و باید برای درمان سرطان سینه شیمی درمانی را آغاز کنند . در این مقاله به بررسی علت ایجاد توده در سینه می پردازیم .

توده سینه تورم یا برآمدگی موضعی در پستان است که با بافت پستانی اطراف آن یا با بافت پستانی همان محل در پستان دیگر ، تفاوت دارد . عوامل مختلفی می توانند باعث به وجود آمدن توده در پستان ها بشوند . علل به وجود آمدن توده‌ها می‌تواند عفونت ، ضربه خوردن ، فیبروآدنوم ، کیست ، نکروز چربی یا سینه‌های حاوی بافت فیبروکیستیک باشد . توده های پستانی می توانند در هر دو جنس مرد و زن ایجاد شوند .

دکتر سید محمد رضا حکیمیان فلوشیپ جراحی سرطان، با دانش بالا و تجربه سالها کار در ارتباط با سرطان پستان قادر به تشخیص زود هنگام این بیماری و انواع توده های بدخیم پستان بوده و آماده ارائه‌ خدمات درمانی به شما عزیزان می باشند. شماره تماس : 36294896 - 031

علت ایجاد توده در سینه

سینه خانم ها از بافت های مختلفی تشکیل شده است . دو نوع بافت اصلی تشکیل دهنده پستان شامل غده شیری ، که شیر را تولید می کند ، و مجرای شیر ، که شیر از طریق آن به نوک سینه می رسد ، است . ترکیب بافت سینه می‌تواند بسته به عملکرد متفاوت باشد ؛ برای مثال در دوران شیردهی ، پستان ها تغییر می‌ کنند و در لمس متفاوت هستند . پستان همچنین از بافت پیوندی فیبروز ، بافت چربی ، گره‌ های لنفاوی ، عروق و اعصاب تشکیل شده است . پاسخ هر بخش از پستان به تغییرات شیمیایی بدن متفاوت است . این تغییرات ظاهر و بافت پستان را تحت تاثیر قرار می‌ دهند و می‌ توانند باعث ایجاد توده‌ هایی در پستان شوند .

علت ایجاد توده در سینه

موارد زیر از علل احتمالی ایجاد توده در سینه هستند :

کیست سینه :

کیست سینه کیسه هایی مملو از مایعات درون پستان است که معمولا سرطانی نیستند ( خوش خیم هستند ) . آنها اغلب به شکل توده های گرد یا بیضی با لبه های مشخص توصیف می شوند . کیست سینه نیازی به درمان ندارد مگر اینکه کیست بزرگ و دردناک یا ناراحت کننده شود . در این حالت ، تخلیه مایعات از کیست سینه می تواند علائم را کاهش دهد . کیست سینه در نتیجه تجمع مایعات در داخل غدد موجود در سینه ها ایجاد می شود . کارشناسان هنوز به درستی نمی دانند چه عواملی منجر به ایجاد کیست پستان می شود . این عارضه ممکن است در نتیجه تغییرات هورمونی ناشی از قاعدگی ماهانه ایجاد شود . برخی شواهد حاکی از آن است که وجود استروژن بیش از حد در بدن می تواند باعث تحریک بافت پستان شود و ممکن است به ایجاد کیست سینه کمک کند .

نوبت دهی دکتر حکیمیان

کیست‌های چربی :

در شرایطی که مجاری چربی یا غدد چربی مسدود شوند ، ایجاد می‌ شوند . یک فضای غشادار مسدود یا کیست ، ممکن است زیر پوست ایجاد شود . کیست چربی می تواند در اثر تحریک هورمونی یا ضربه ، رشد کند و بزرگتر شود . کیست‌ های چربی معمولا به درمان نیازی ندارند ، اما اگر آزاردهنده و دردناک باشند می‌توان آن‌ها را خارج کرد .

فیبروآدنوم :

فیبروادنوم ها توده های سفتی هستند که شیوع آن در بین جوانان بیشتر است . در صورت آنکه اندازه آن ها بزرگ باشد نیاز به نمونه برداری و سپس خارج کردن آن ها خواهد بود ، اما اگر با یک توده فیبروادنوم در اندازه یک سانتی متر مواجه شویم با تحت کنترل گرفتن آن می توانیم بیماری را مهار کنیم .

صفحه اینستاگرام دکتر حکیمیان

آبسه ها :

آبسه‌ ها سرطانی نیستند و معمولا توسط باکتری‌ ها ایجاد می‌ شوند . پوست سینه در محل آبسه قرمز شده و در لمس ممکن است گرم یا سفت باشد ، همچنین آبسه ها ممکن است دردناک باشند . احتمال بروز آبسه در خانم ها در دوران شیردهی بیشتر است .

نکروز چربی :

نکروز چربی به‌طور معمول در زنان باسینه‌ هایبسیار بزرگ رایج می‌ باشد . نکروز چربی یک بیماری شایع خوش خیم استکه می تواند در پستان ایجاد شود . این شامل بافت چربی است که کبود شده ، مجروح شده یا دچار مرگ شده است . نکروز چربی می تواند پس از هر نوع جراحی پستان ، از بیوپسی تا بازسازی یا هر نوع آسیب پستان ایجاد شود .

توده‌های سرطانی :

یک توده سرطانی یا تومور در لمس سفت یا ثابت است ، معمولا شکل نامنظم دارد و چسبیده به پوست یا بافت‌ های عمقی درون سینه به نظر می‌ رسد . عوامل مستعد کننده شامل سن بالا ، سابقه فامیلی ، نازایی ، اولین حاملگی بالای سن ۳۰ سال ، مصرف غذا های حاوی چربی حیوانی زیاد و ... می باشند . بسیاری از این بیماران در مراحل اولیه علائم بالینی چندانی نداشته و بیماری بوسیله معاینه جراح و انجام ماموگرافی مشخص می شود . از نظر محل بروز سرطان در پستان ، بیشترین قسمتی از پستان که امکان بروز سرطان را دارد ربع فوقانی خارجی پستان ها است .

اگر با مشکل ژنیکوماستی یا بزرگی سینه در آقایان مواجه هستید؛ برای تشخیص قطعی و درمان این بیماری در اصفهان، می‌توانید به دکتر سید محمد رضا حکیمیان، بورد تخصصی، فلوشیپ جراحی پستان مراجعه نمایید. برای هماهنگی با مطب ایشان و در یافت نوبت می‌توانید از طریق تماس با شماره تلفن 36294896 - 031 اقدام فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، کوچه 23
تلفن : 36294896 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آیا ورزش کردن بر سرطان سینه تاثیر گذار است ؟آیا ورزش کردن بر سرطان سینه تاثیر گذار است ؟

داشتن زندگی پرتحرک و فعال، علاوه بر اینکه میتواند خطر ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی، فشار خون بالا، دیابت و پوکی استخوان را کاهش دهد، میتواند خطر ابتلا به انواع سرطان به ویژه سرطان پستان، روده بزرگ و رحم را نیز کم کند ... ادامه مطلب

نقش رادیوتراپی در درمان سرطان سینهنقش رادیوتراپی در درمان سرطان سینه

یکی از روش‌های بسیار مهم درمان سرطان سینه رادیوتراپی یا پرتودرمانی خارجی است که ممکن است پزشک جهت درمان سرطان این روش را پیشنهاد کند. حدود 60 درصد از بیماران سرطانی در طول درمان خود به رادیوتراپی نیاز دارند. ... ادامه مطلب

تعداد جلسات شیمی درمانی در سرطان سینهتعداد جلسات شیمی درمانی در سرطان سینه

شیمی درمانی برای سرطان سینه می‌ تواند قبل یا بعد از جراحی برای برداشتن سرطان انجام شود. پزشک سرطان یا پرستار متخصص در مورد مزایای شیمی درمانی در شرایط شما با شما صحبت می‌ کند و عوارض جانبی احتمالی را توضیح می‌ دهد. ... ادامه مطلب

پروتز سینه از چه جنسی است؟پروتز سینه از چه جنسی است؟

لایه خارجی تمام پروتز ها، از جنس سیلیکون می باشد و داخل این پروتز ها، توسط مواد مختلفی مانند، آب نمک و یا ژل سیلیکون خالص پر شده است. در گذشته پروتز پرشده از اب نمک و یا ژل سیلیکون پر شده را فقط برای جراحی پروتز سینه استفاده می کردند، اما در حال حاظر ژل سیلیکون منسجم بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین