کتاب سیب صورتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / جراحی پستان / روش های ترمیم جای بخیه بعد از جراحی پستان

روش های ترمیم جای بخیه بعد از جراحی پستان

سینه های بزرگ، هم اندام را به هم می ریزد و هم این که به مرور برای سلامتی مضر است. ممکن است سینه شما به گونه ای باشد که جای اسکار کمی بخواهد پس به خاطر جای اسکار هایی که ممکن است جای آن ها به مرور محو شود از زیبایی خود غافل نشوید.

آنچه در این مطلب میخوانید

دوره نقاهت بعد از عمل های زیبایی سینه برای بیماران بسیار حائز اهمیت است، در حقیقت بخش بزرگی از نتایج نهایی عمل به مراقبت ‌های بعد از عمل ماموپلاستی و پروتز سینه و دوره نقاهت آن ها بستگی دارد. اگر دوره نقاهت و مراقبت‌ های بعد از عمل به درستی انجام بگیرد، عوارض ناشی از عمل جراحی تا حد زیادی کاهش می ‌یابد.
زمانی که پوست شما بر اثر برش ‌ها و جراحت ‌های وارده، دچار آسیب دیدگی شود، باید مدت زمان قابل توجهی را برای ترمیم آن صرف کنید. برش ‌هایی که به واسطه جراحی زیبایی روی سینه شما ایجاد می ‌شود، برش ‌های سختی است، که مدت زمان زیادی طول می ‌کشد تا به طور کامل ترمیم بیابند.

جراح پستان

ماموپلاستی و جای زخم آن

ماموپلاستی از پرکاربرد ترین جراحی های زیبایی برای سینه های شل و آویزان است و جای بخیه از مهم ترین مسائل مورد توجه برای خانم ها بعد از جراحی است.باقی ماندن جای زخم بسته به وضعیت بیمار و مقدار جراحی متفاوت است. برای برخی از افراد ممکن است جای زخم در حد چند برش کوچک باشد و برعکس. اگر شما دستور العمل های جراح را به خوبی اجرا کنید و دوران نقاهت را به خوبی سپری کنید، بهترین نتیجه را از ماموپلاستی خواهید گرفت.

آیا می ‌توان از ایجاد جای بخیه عمل ماموپلاستی پیشگیری کرد؟

این عمل نسبتا تهاجمی است. یعنی طی این جراحی زیبایی، در بافت سینه ‌ها باید برش ‌هایی ایجاد شود تا بتوان به کمک آن چربی ‌های اضافه را به کمک متد های تعیین شده کاهش داد. برخی از روش ها نیاز به برش‌ های کوچک ‌تری دارند و احتمالا جای زخم کم‌ تری بعد از عمل باقی خواهد ماند. اما به طور کلی اجتناب از جای بخیه عمل ماموپلاستی ممکن نیست.
البته منظور این نیست که بعد از عمل جای واضحی از بخیه‌ ها باقی خواهد ماند. روش ‌هایی وجود دارد که به کمک آن ‌ها می ‌توان تا حد امکان از ایجاد جای زخم واضح و مشخص پیشگیری کرد. مهم ‌ترین کاری که بیماران می‌ توانند برای پیشگیری از ایجاد جای بخیه انجام دهند، انتخاب بهترین پزشک است. یک پزشک حاذق در جراحی سینه می‌ تواند متد هایی را استفاده کند که کم‌ ترین میزان جای زخم را ایجاد می ‌کنند. همچنین بخیه ‌ها را در محلی می‌ زنند که بعد از بهبود چندان مشخص نباشند.

روش های ترمیم جای بخیه بعد از جراحی پستان

فرم جای بخیه بعد از ماموپلاستی به چه صورت است؟

به طور کلی جای بخیه عمل ماموپلاستی در تکنیک‌ های مختلف متفاوت است. اما به طور کلی یک برش برجسته روی پوست بوده که در ابتدا ممکن است کمی هم ملتهب باشد. به همین دلیل رنگ صورتی یا قرمز دارد. بعد از مدتی زخم جوش می ‌خورد و رنگ زخم تیره‌ تر می ‌شود. همچنین بعد از مدتی هم سطح سایر قسمت‌ های پوست خواهد شد. البته برای اینکه آثار تیره جای زخم بخیه از بین برود به مدت زمان بیشتری نیاز است. به طور کلی برش‌ هایی که در خط زیر سینه یا چین آن ایجاد می ‌شوند، نسبت به برش ‌هایی که روی آن ایجاد می ‌شوند، کم ‌تر مشخص می باشند.

آیا احتمال بد تر شدن جای بخیه عمل ماموپلاستی وجود دارد؟

در حالت عادی سیستم ایمنی بدن برای بهبود زخم ‌های ناشی از عمل تلاش می ‌کند. اما در صورتی که برخی از فاکتور ها رعایت نشوند یا دستورات پزشک مورد توجه قرار نگیرند، احتمال بد تر شدن جای زخم وجود دارد. برخی از عوامل موثر در این زمینه عبارتند از:

اینستاگرام دکتر حکیمیان

انواع اسکار و زخم پس از جراحی های زیبایی سینه

هر کدام از انواع زخم ‌ها و اسکار های ناشی از جراحی زیبایی سینه به مراقبت ‌های ویژه ای بستگی دارد. در ادامه به دسته بندی و معرفی اسکار ها پرداخته ‌ایم.

اسکار های هیپرتروفیک

اگر زخم‌ ها ویژگی ‌هایی مانند بر آمدگی و قرمز داشته باشند، از نوع اسکار های هیپرتروفیک هستند. با وجود این اسکار، شما باید خارش و درد متوسطی را تحمل کنید.

اسکار های نوع کلوئید

این نوع اسکار ها به دلیل تشابه ظاهری با اسکار هیپرتروفیک، دارای بر آمدگی و قرمزی می ‌باشد، منتها این نوع زخم ‌ها در اطراف برش ‌های سینه گسترش می ‌یابند و با افزایش ضخامت و دردناکی بیشتر همراه خواهند بود.

اسکار های نوع انقباضی

اسکار هایی که علائمی مانند سوختگی و یا آسیب ‌های پوستی آزار دهنده ای دارند، از نوع اسکار انقباضی هستند. در صورتی که بافت پوست شما به طور کامل از بین برود، اسکار انقباضی رخ می ‌دهد.

4 روش ترمیم جای بخیه بعد از عمل پروتز سینه و ماموپلاستی

روش های مختلفی برای درمان جای زخم و رد بخیه بعد از عمل پروتز سینه و ماموپلاستی وجود دارد.

استفاده از کرم های ترمیم کننده زخم

در ادامه سه نوع کرم متداول که برای کاهش اسکار ها بعد از جراحی پروتز سینه استفاه می شود، اشاره می کنیم:

  1. درمان با سیلیکون : درمان با سیلیکون می تواند به هیدراته کردن ناحیه و صاف تر و نرم تر کردن آن کمک کند. درمان با سیلیکون به دو روش امکان پذیر است : نوار های باریک و مواد مایع . هر کدام از روش های درمانی می تواند بعد از ترمیم کامل زخم ناشی از بخیه شروع شود.
  2. کرم های آنتی باکتریال :جراح در برخی موارد به بیمار پیشنهاد می دهد که این کرم را بر روی ناحیه مورد نظر بزند تا از عفونت پیشگیری شود. تمیز کردن ناحیه بخیه برای مبارزه با اسکار اهمیت بالایی دارد.
  3. کرم های نرم کننده : کرم های نرم کننده می تواند ناحیه را انعطاف پذیر و مرطوب نگاه دارند. بنابراین بعد از ترمیم کامل زخم پیشنهاد می شود که از کرم های نرم کننده استفاده شود.

استفاده از پانسمان ‌های مخصوص

پانسمان ‌های مخصوص (Embrace dressings) نوع خاصی از بانداژ هستند که بعد از بستن برش ‌های جراحی مورد استفاده قرار می ‌گیرند و توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده تایید شده ‌اند. این پانسمان ‌ها می ‌توانند لبه ‌های زخم را جمع کنند و به هم برسانند. بنابراین روند بهبود آن ‌ها سریع‌ تر می ‌شود و احتمال باقی ماندن جای بخیه عمل ماموپلاستی کم‌ تر می ‌شود. این پانسمان ‌ها حاوی سیلیکون هستند.

استفاده از لیزر فرکشنال (Fractionated lasers)

اگر بعد از مدت زیادی تیرگی یا جای زخم بخیه از بین نرود، می ‌توان از این روش هم استفاده کرد. در این روش از لیزر های میکروسکوپی استفاده می ‌شود که می ‌تواند در یک جلسه درمان تمام جاهای زخم باقی مانده از جراحی را هدف قرار دهد. لیزر تجزیه شده هر دو لایه درم و اپیدرم را درمان می‌ کند و بافت اسکار را به طور کلی از بین می ‌برد.

ماساژ دادن ملایم

ماساژ دادن ملایم ناحیه سینه و بخیه با روغن ها به ویژه روغن زیتون به دلیل خاصیت ضد التهابی بودن آن و کرم ها می تواند به صاف شدن و نرم شدن اسکار ها کمک کند. ماساژ دادن جای بخیه بعد از جراحی سینه می تواند جریان خون را افزایش دهد و در نتیجه روند ترمیم را تسریع بخشد.

نوبت دهی آنلاین

فرآیند ترمیم جای زخم ماموپلاستی چگونه است؟

روند ترمیم جای زخم در ماموپلاستی حدودا یک سال زمان می برد. زخم در ماه اول بعد از جراحی سینه، ظاهر خوبی دارد و بعد از گذشت 2 ماه رنگ ارغوانی به خود می گیرد. بعد از گذشت 3 الی 5 ماه نیز برجسته می شود. بعد از برجسته شدن زخم به مرور کم رنگ می شود به طوری که بعد از یک سال تنها خط باریکی از آن باقی می ماند.

انواع روش های از بین بردن جای زخم ماموپلاستی

برای از بین بردن جای زخم در ماموپلاستی می توانید از روش های جراحی و غیر جراحی استفاده کنید. جای زخم به مرور زمان کم رنگ می شود و جراح بعد از ترمیم جای زخم به شما ژل می دهد. در مواردی که جای زخم به دلیل حجم زیاد ماموپلاستی دارای گستردگی بیش از حد است، می توانید از روش جراحی استفاده کنید. قبل از انجام روش جراحی حتما با جراح خود در این زمینه صحبت کنید. در ادامه در مورد انواع روش های از بین بردن جای اسکار در ماموپلاستی می پردازیم.

روش غیر جراحی برای درمان اسکار ماموپلاستی

برخی از خانم ها برای از بین بردن جای زخم ماموپلاستی از روش های غیر جراحی استفاده می کنند چون این روش ها خطر کمتری دارند. کاهش جای بخیه به روش غیر جراحی نسبت به روش جراحی درد کمتری داشته به همین دلیل محبوبیت زیادی پیدا کرده است.
عموما روش های غیر جراحی برای زخم های بسیار کوچک کاربرد دارد. این روش ها شامل: استفاده از ژل های سلیکون، تزریق مواد استروئیدی، سرما دهی و منجمد کردن جای اسکار با گاز نیتروژن، لایه برداری با استفاده از مواد شیمیایی، استفاده از ژل تزریقی به بافت پوست و سینه است.

روش جراحی برای درمان جای زخم ماموپلاستی

روش غیر جراحی را زمانی استفاده می کنند که زخم های شما به طور فجیعی گسترش یافته باشد و شما برای حرکت دچار مشکل شده باشید. روش جراحی شامل: برش جای زخم، زد پلاستی، پیوند پوست، گسترش و رشد دادن بافت پوست است.

برای آگاهی از چگونگی تشخیص زودرس بیماریهای پستان با معاینه توسط خود فرد شما را به مطالعه این مطلب دعوت می نماییم.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، کوچه 23
تلفن : 36294896 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :ملیکا [ 1402-01-27 ]
سلام من ۶ ماه هست ک جراحی کردم ی سینم همش آب میده و خوب نشده زخمش دکترم ۵ ۶ بار بخیه زد فقط بدتر شد بنظرتون چیکار کنم خسته شدم

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پس از عمل جراحی ماستکتومی چه اقداماتی لازم است؟پس از عمل جراحی ماستکتومی چه اقداماتی لازم است؟

ماستکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن پستان است.این جراحی برای برداشتن تمام بافت پستان از سینه به عنوان راه حلی برای درمان یا پیشگیری از سرطان است. ... ادامه مطلب

دوره نقاهت بعد از لیفت سینهدوره نقاهت بعد از لیفت سینه

لیفت سینه به عنوان یک گزینه محبوب و بسیار مناسب برای زنانی است که میخواهند در اندام خود تغییراتی ایجاد نمایند و یا وزن زیادی از دست داده اند و دچار افتادگی در سینه های خود شده اند . در این بخش به دوره نقاهت بعد از لیفت سینه پرداخته ایم. ... ادامه مطلب

تغییرات نوک سینه از نشانه های سرطان سینهتغییرات نوک سینه از نشانه های سرطان سینه

تغییرات پوست سینه و نوک سینه در سرطان سینه تنها نمونه‌ای از چندین نشانه این سرطان است که توجه به آن ضروری بوده. در ادامه انواع تغییرات سینه در این سرطان را بررسی خواهیم کرد. ... ادامه مطلب

سرطان سينه در زنان و نقش فاکتورهاي محيطي در ايجاد آنسرطان سينه در زنان و نقش فاکتورهاي محيطي در ايجاد آن

سرطان پستان، شایعترین سرطانی است که خانم ها به آن مبتلا می شوند. در کشورهای غربی این بیماری بیشتر در سنین بالای ۵۰ سال دیده می شود ولی در کشور ما بیماران، جوان تر هستند و در بسیاری از موارد به علت عدم آگاهی از علائم بیماری در مراحل پیشرفته تری مراجعه می کنند ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین