کتاب سیب صورتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب سرطان پستان / رایج ترین انواع سرطان سینه و علائم و نشانه های آنها

رایج ترین انواع سرطان سینه و علائم و نشانه های آنها

انواع سرطان پستان بسته به اینکه سلول های سرطانی در کدام قسمت پستان آغاز می شوند، متفاوت می باشند. اغلب انواع سرطان پستان، آدنوکارسینومای پستان هستند. این نوع تومورها در بسیاری از سرطان های رایج دیگر یافت می شوند و در غدد یا مجاری که باعث ترشح مایعات می شوند، شکل می گیرند. آدنوکارسینومای پستان در غدد تولید شیر به نام لوبول یا در مجاری شیر تشکیل می شوند. این سرطان مانند دیگر سرطان ها به دو گروه خوش خیم و بدخیم تقسیم می شود؛ اما جدا از دو نوع رایج سرطان، انواع سرطان سینه متفاوتند و در نتیجه درمان سرطان متفاوت است.

آنچه در این مطلب میخوانید

علائم و نشانه های سرطان سینه

برخی از علائم اولیه، عوارض سرطان سینه و هشداردهنده سرطان پستان(سرطان سینه) عبارتند از:

همچنین بخوانید: علائم سرطان سينه در مردان

البته نباید فراموش کنید بسیاری از این وضعیت ها، ممکن است بر اثر مشکلی دیگر به وجود آمده باشد و در صورت مشاهده آن ها برای تشخیص دقیق، فقط و فقط به پزشک مراجعه کنید. مشخصات توده های سرطانی سینه ممکن است با توده خوش خیم یکسان باشد و بعد از معاینه دقیق نوع توده مشخص شود.

جراح پستان

علت اصلی سرطان سینه در زنان هنوز به درستی مشخص نشده است ولی عوامل زیر می تواند شلنس ابتلا به بیماری سرطان پستان در شما افزایش می دهد:

  1. نژاد
  2. سابقه خانوادگی
  3. جهش ژن های مختلف مانند BRCA1
رایج ترین انواع سرطان سینه

انواع سرطان سینه

بر اساس چگونگی سلول های سرطانی زیر میکروسکوپ، سرطان پستان در انواع مختلفی طبقه بندی می شود. اغلب سرطان پستان، کارسینوما هستند.

1. سرطان مجرایی(کارسینوم داکتال) درجا(DCIS):

شایع ترین نوع سرطان سینه، سرطان مجرایی(کارسینوم داکتال) درجا به این معنی است که سلول های سرطانی فقط در مجاری به درون بافت پستان دسترسی یافته اند. کارسینوم مجاری شیری معمولا علائمی ندارند. با این حال گاهی اوقات می تواند علائمی مانند ترشح خونی از نوک پستان ، وجود یک توده در پستان و برخی از افراد مبتلا به کارسینوم مجاری شیری درجا نوعی بثورات(برآمدگی) درگیر در نوک پستان دارند که به بیماری پاژه نوک پستان معروف است.این بیماری از نوک پستان آغاز می شود و ممکن است به سایر نواحی پستان نیز انتشار یابد. تقریبا بیماری همه زنان در این مرحله سرطان قابل درمان می باشد. معمولا بهترین راه تشخیص در مرحله اولیه سرطان مجرایی درجا از راه ماموگرافی است.

نوبت دهی آنلاین دکتر حکیمیان

2. سرطان لوبولی:

سرطان لوبولی یا سرطان مجاری شیری پستان نوعی سرطان سینه است که در غدد تولید شیر(لوب یا لوبول ها) پستان تشکیل می شود. که می توان از علائم اولیه سرطان لوبولی ضخیم شدن ناحیه ای در بخشی از سینه، ایحاد برآمدگی یا تورم جدید در سینه، تغییر در بافت یا ظاهر پوست بالای پستان مانند کم رنگ شدن یا ضخیم شدن و تورفتگی نوک سینه می توان نام برد. اما هنوز مشخص نیست چه عواملی منجر به سرطان لوبولی می شود. در صورت بروز علائم و نشانه هایی که به تازگی ظهور پیدا کرده اند و قبلا نبوده اند، باید فورا به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما را فورا معاینه می کند اگر علائم مشکوکی را مشاهده کرد؛ شما را برای بررسی دقیق تر به ماموگرافی یا سونوگرافی ارجاع می دهد.

اینستاگرام دکتر حکیمیان

3. سرطان التهابی:

سرطان التهابی پستان یکی از گونه های نادر سرطان سینه است که به سرعت پیشرف می کند و باعث ایجاد قرمزی، التهاب و حساسیت سینه می شود. این سرطان زمانی ایجاد می شود که سلول های سرطانی گره و رگ های لنفاوی موجود در پوست پستان مسدود می کنند و باعث ایجاد ظاهری قرمزی و التهاب در سینه می شود.
این بیماری از دسته سرطان های پیشرفته موضعی است به این معنی که از نقطه شروع خود به بافت های مجاور و گره لنفاوی نزدیک سرایت پیدا می کند. سرطان التهابی سینه ممکن است به راحتی با عفونت سینه اشتباه گرفته شود که یک علت شایع تر قرمزی و التهاب سینه است. در صورت مشاهده هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

بزنید روی لینک و با کاربردهای سونوگرافی پستان آشنا شوید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، کوچه 23
تلفن : 36294896 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
چگونه شدت عوارض ماموپلاستی را کم کنیمچگونه شدت عوارض ماموپلاستی را کم کنیم

به عمل کوچک کردن سینه ماموپلاستی گفته می شود. این عمل به منظور کاهش سایز سینه هایی که به شکل نامناسبی بزرگ هستند، انجام می شود. ... ادامه مطلب

اکتبر، ماه آگاهی سازی درباره سرطان سینهاکتبر، ماه آگاهی سازی درباره سرطان سینه

سرطان سینه شایع‌ ترین نوع سرطان در بین زنان است و سالیانه بر زندگی ۲٫۱ میلیون زن در جهان تأثیر می‌ گذارد . همچنین سرطان سینه دومین علت اصلی مرگ و میر در میان زنان است . ... ادامه مطلب

علت درد پستان؛ علائم و راه های درمان آنعلت درد پستان؛ علائم و راه های درمان آن

یکی از شایع‌ترین موارد در بین خانم ها درد پستان می‌باشد . درد پستان بیشتر در خانم های جوان و در نزدیکی یائسگی رخ می‌دهد . درصورتی که این درد شدید باشد می‌تواند فعالیت های روزانه را در فرد مختل کند ... ادامه مطلب

جراحی سرطان پستان و انکوپلاستیجراحی سرطان پستان و انکوپلاستی

جراحی انکوپلاستی امروزه تعریف جدید از جراحی سرطان پستان محسوب می شود که می توان به وسیله آن ضمن برداشتن تومور پستان ، جراحی زیبایی آن را نیز انجام داد ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین