کتاب سیب صورتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب سرطان پستان / رایج ترین انواع سرطان سینه و علائم و نشانه های آنها

رایج ترین انواع سرطان سینه و علائم و نشانه های آنها

انواع سرطان پستان بسته به اینکه سلول های سرطانی در کدام قسمت پستان آغاز می شوند، متفاوت می باشند. اغلب انواع سرطان پستان، آدنوکارسینومای پستان هستند. این نوع تومورها در بسیاری از سرطان های رایج دیگر یافت می شوند و در غدد یا مجاری که باعث ترشح مایعات می شوند، شکل می گیرند. آدنوکارسینومای پستان در غدد تولید شیر به نام لوبول یا در مجاری شیر تشکیل می شوند. این سرطان مانند دیگر سرطان ها به دو گروه خوش خیم و بدخیم تقسیم می شود؛ اما جدا از دو نوع رایج سرطان، انواع سرطان سینه متفاوتند و در نتیجه درمان سرطان متفاوت است.

آنچه در این مطلب میخوانید

علائم و نشانه های سرطان سینه

برخی از علائم اولیه، عوارض سرطان سینه و هشداردهنده سرطان پستان(سرطان سینه) عبارتند از:

همچنین بخوانید: علائم سرطان سينه در مردان

البته نباید فراموش کنید بسیاری از این وضعیت ها، ممکن است بر اثر مشکلی دیگر به وجود آمده باشد و در صورت مشاهده آن ها برای تشخیص دقیق، فقط و فقط به پزشک مراجعه کنید. مشخصات توده های سرطانی سینه ممکن است با توده خوش خیم یکسان باشد و بعد از معاینه دقیق نوع توده مشخص شود.

جراح پستان

علت اصلی سرطان سینه در زنان هنوز به درستی مشخص نشده است ولی عوامل زیر می تواند شلنس ابتلا به بیماری سرطان پستان در شما افزایش می دهد:

  1. نژاد
  2. سابقه خانوادگی
  3. جهش ژن های مختلف مانند BRCA1
رایج ترین انواع سرطان سینه

انواع سرطان سینه

بر اساس چگونگی سلول های سرطانی زیر میکروسکوپ، سرطان پستان در انواع مختلفی طبقه بندی می شود. اغلب سرطان پستان، کارسینوما هستند.

1. سرطان مجرایی(کارسینوم داکتال) درجا(DCIS):

شایع ترین نوع سرطان سینه، سرطان مجرایی(کارسینوم داکتال) درجا به این معنی است که سلول های سرطانی فقط در مجاری به درون بافت پستان دسترسی یافته اند. کارسینوم مجاری شیری معمولا علائمی ندارند. با این حال گاهی اوقات می تواند علائمی مانند ترشح خونی از نوک پستان ، وجود یک توده در پستان و برخی از افراد مبتلا به کارسینوم مجاری شیری درجا نوعی بثورات(برآمدگی) درگیر در نوک پستان دارند که به بیماری پاژه نوک پستان معروف است.این بیماری از نوک پستان آغاز می شود و ممکن است به سایر نواحی پستان نیز انتشار یابد. تقریبا بیماری همه زنان در این مرحله سرطان قابل درمان می باشد. معمولا بهترین راه تشخیص در مرحله اولیه سرطان مجرایی درجا از راه ماموگرافی است.

نوبت دهی آنلاین دکتر حکیمیان

2. سرطان لوبولی:

سرطان لوبولی یا سرطان مجاری شیری پستان نوعی سرطان سینه است که در غدد تولید شیر(لوب یا لوبول ها) پستان تشکیل می شود. که می توان از علائم اولیه سرطان لوبولی ضخیم شدن ناحیه ای در بخشی از سینه، ایحاد برآمدگی یا تورم جدید در سینه، تغییر در بافت یا ظاهر پوست بالای پستان مانند کم رنگ شدن یا ضخیم شدن و تورفتگی نوک سینه می توان نام برد. اما هنوز مشخص نیست چه عواملی منجر به سرطان لوبولی می شود. در صورت بروز علائم و نشانه هایی که به تازگی ظهور پیدا کرده اند و قبلا نبوده اند، باید فورا به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما را فورا معاینه می کند اگر علائم مشکوکی را مشاهده کرد؛ شما را برای بررسی دقیق تر به ماموگرافی یا سونوگرافی ارجاع می دهد.

اینستاگرام دکتر حکیمیان

3. سرطان التهابی:

سرطان التهابی پستان یکی از گونه های نادر سرطان سینه است که به سرعت پیشرف می کند و باعث ایجاد قرمزی، التهاب و حساسیت سینه می شود. این سرطان زمانی ایجاد می شود که سلول های سرطانی گره و رگ های لنفاوی موجود در پوست پستان مسدود می کنند و باعث ایجاد ظاهری قرمزی و التهاب در سینه می شود.
این بیماری از دسته سرطان های پیشرفته موضعی است به این معنی که از نقطه شروع خود به بافت های مجاور و گره لنفاوی نزدیک سرایت پیدا می کند. سرطان التهابی سینه ممکن است به راحتی با عفونت سینه اشتباه گرفته شود که یک علت شایع تر قرمزی و التهاب سینه است. در صورت مشاهده هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

بزنید روی لینک و با کاربردهای سونوگرافی پستان آشنا شوید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، کوچه 23
تلفن : 36294896 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
منابع غذایی گیاهی برای پیشگیری از سرطانمنابع غذایی گیاهی برای پیشگیری از سرطان

سبزیجات حاوی مواد متعددی هستند كه ممكن است در جلوگیری ازسرطان مفید باشند. مصرف بیشتر سبزیجات و میوه جات خطر سرطان ریه ، مری ، معده و روده بزرگ و ركتوم ها را می كاهد. مصرف سبزیجات و میوه جات بواسطه جایگزی نشدن با مصرف غذاهای پركالری میتوانند از افزایش وزن كه عامل خطری برای سرطان است جلوگیری كنند ... ادامه مطلب

فیلم آموزش معاینه پستان برای تشخیص زودرس بیماریهای بدخیمفیلم آموزش معاینه پستان برای تشخیص زودرس بیماریهای بدخیم

خودآزمایی پستان، معاینه پستان توسط خود فرد است. این معاینه برای هر زن و در هر سن قابل اجرا است. خودآزمایی پستان هزینه ای ندارد و در هر ماه، تنها 15 دقیقه وقت جهت انجام آن لازم است. با معاینه ماهیانه پستان، با خصوصیات پستان خود آشنا می شوید ... ادامه مطلب

مقایسه ی افزایش سایز سینه با جراحی و تزریق ژل به سینهمقایسه ی افزایش سایز سینه با جراحی و تزریق ژل به سینه

لیفت سینه از مهم ترین جراحی هایی است که این روز ها از سوی بسیاری از زنان انجام می شود. لیفت سینه در واقع جراحی ای است که در طی آن سینه زنان بالا کشیده شده و فرم دهی برای سینه انجام می شود. در ادامه این بخش به روش های افزایش سایز سینه و فرم دهی سینه پرداخته ایم. ... ادامه مطلب

بررسی علت و درمان سفت و دردناک شدن نوک سینه آقایانبررسی علت و درمان سفت و دردناک شدن نوک سینه آقایان

مشکلات و بیماری هایی که در سینه و نوک سینه زن ها می تواند به وجود بیاید، گاهی ممکن است به طور غیر عادی در پستان و نوک پستان مرد نیز بروز کند. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین