کتاب سیب صورتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب سرطان پستان / علت و درمان درد دست در سرطان سینه

علت و درمان درد دست در سرطان سینه

درد در کتف و اطراف آن و دست معمولا یک مشکل ارتوپدی است. با این حال مواقعی وجود دارد که می تواند با سرطان سینه مرتبط باشد. درد در شانه می تواند نتیجه درمان سرطان سینه باشد. اما در برخی موارد ممکن است درد شانه ناشی از خود سرطان باشد. وقتی سرطان از سینه به استخوان ها، کبد یا سایر قسمت های بدن گسترش یابد (متاستاز)، می تواند ایجاد درد کند. این درد می تواند نزدیکی شانه یا در مفصل شانه یا قسمت بالای کمر باشد. تحقیقات نشان می دهند که تقریبا 35 درصد از افرادی که تحت درمان سرطان سینه قرار گرفته اند، پس از آن درد شانه در حد متوسط دارند.

آنچه در این مطلب میخوانید

درد پس از درمان می تواند توانایی شما را برای بلند کردن بازو ها محدود کند، باعث از دست دادن قدرت عضلانی شما شود و انجام برخی فعالیت های مربوط به شغل یا اوقات فراغت شما را دشوار کند. اگر در یک یا هر دو شانه خود درد دارید مهم است که زودتر با پزشک متخصص خود در مورد آن صحبت کنید. درد در نزدیکی شانه راست می تواند به این معنا باشد که کبد شما را درگیر کرده است. همچنین ممکن است احساس افسردگی و اضطراب کنید و خواب شما ممکن است در نتیجه درد مختل شود. اما مهم است که بدانید نخوابیدن کافی ممکن است درد شما را بدتر کند.

جراحی پستان

علت درد دست در سرطان سینه

برخی افراد پس از درمان سرطان سینه در غدد لنفاوی زیر بازو و ناحیه زیر بازو و ناحیه اطراف آن دچار لنف ادم می شود. لنف ادم، تورم غیر طبیعی است که زمانی اتفاق می افتد که لنف بیش از حد در هر قسمت از بدن جمع می شود. لنف یک مایع رقیق و شفاف است که در سیستم لنفاوی گردش می کند تا مواد زائد را از بافت های بدن خارج کند. ادم، تجمع مایع اضافی در قسمتی از بدن است. تورم معمولا بازو را درگیر می کند. و می تواند شامل دست و انگشتان هم باشد. تورم همچنین می تواند سینه، شانه، کتف و زیر بغل را تحت تاثیر قرار دهد.

علت و درمان درد دست در سرطان سینه

کتف مجموعه ای از استخوان ها، عضلات، رباط ها، تاندون ها، اعصاب و رگ های خونی پیچیده و متصل بهم است. این ساختار برای تنظیم حالت بدن و کمک به حرکت دست ها با هم کار می کنند. استخوان کتف عملکرد های مهم و متعددی دارد:

نوبت دهی انلاین

اینستاگرام دکتر حکیمیان

درمان درد دست در سرطان سینه

  1. دارو: اگر دارو های بدون نسخه برای مدیریت درد کافی نباشد، پزشک می تواند مسکن های اوپیوئیدی یا کورتیکوستروئیدی تجویز کند.
  2. ورزش کردن در بهبود ورم لنفاوی دست: یکی از بهترین روش ها برای تسکین درد ناشی از ورم لنفاوی دست، ورزش کردن است. زیرا با افزایش فعالیت بدن مواد زائد و لنفاوی به راحتی از بدن خارج می شوند. در نتیجه دچار درد و تورم نمی شود. تمرینات خاصی وجود دارد که توسط پزشک به شما گفته می شود.
  3. مصرف غذاهای مناسب بعد از جراحی سینه : برای اینکه از لنف ادم بکاهید، باید تغذیه مناسبی داشته باشید. زیرا تغذیه نامناسب میزان مواد زائد و مایعات لنفاوی را در بدن زیاد می کند.
  4. ماساژ: وقتی زخم ها التیام یافت، ماساژ می تواند درد را کاهش و انعطاف را افزایش دهد. نتیجه تحقیقات محققان در سال 2018 بروی 21 بانو که ماها پس از جراحی سرطان پستان هنوز احساس درد داشتند؛ نشان داد 30 دقیقه ماساژ قفسه سینه و کتف دوبار در هفته به مدت 8 هفته، شدت درد را کاسته و دامنه حرکت را افزایش داده است.

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، کوچه 23
تلفن : 36294896 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ژنیکوماستی با چه روشهایی درمان میشود؟ژنیکوماستی با چه روشهایی درمان میشود؟

ژنیکوماستی عارضه ای است در مردان که با بزرگ شدن بافت سینه همراه است ، گاهی فقط دریکی از پستان ها و گاهی در هر دوپستان ( به میزان یکسان یا متفاوت ) مشاهده می شود . علت اصلی این پدیده اختلال در سیستم غدد درون ریز می‌باشد ... ادامه مطلب

دوران نقاهت بعد از عمل کوچک کردن سینهدوران نقاهت بعد از عمل کوچک کردن سینه

جراحی ماموپلاستی یا کوچک کردن سینه، برای افرادی که از بزرگ بودن بیش از حد سینه ‌های خود رنج می‌ برند، نوعی جراحی پرطرفدار محسوب می ‌شود. مسئله قابل اهمیت این است که پس از عمل جراحی باید مراقبت های بعد از عمل کوچک کردن سینه را به درستی انجام دهید. ... ادامه مطلب

مزایا و خطرات سونوگرافی پستان چیست؟مزایا و خطرات سونوگرافی پستان چیست؟

سونوگرافی از پستان یا تصویربرداری اولتراسوند یک آزمایش پزشکی غیر تهاجمی است که به پزشکان در تشخیص و درمان بیماری ها کمک می کند. بی خطر و بدون درد است. ... ادامه مطلب

مزایای استفاده و نحوه کارگذاری پورت کت در شیمی درمانیمزایای استفاده و نحوه کارگذاری پورت کت در شیمی درمانی

پورت کت وسیله ای است که دارای یک مخزن و یک لوله ارتباطی میباشد. مخزن از نظر اندازه مشابه ساعت مچی است و در زیر پوست و در قسمت بالای قفسه سینه در سمت راست یا چپ قرار میگیرد. مخزن پورت کت توسط لوله باریکی با ضخامت مشابه لوله مغزی خودکار به یکی از سیاهرگ های اصلی بدن ارتباط پیدا میکند ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین